POPKAST

Neverjeten prestopni rok in vseprisotni Chelsea: kdo je nakupoval najbolje?

Ljubljana, 04. 02. 2023 06.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Milan Doknić, Jakob Batič, Žiga Košec
Komentarji
7

Letošnji januarski prestopni rok je bil v mnogih pogledih rekorden. Angleški klubi so v njem porabili največ do zdaj, kar 900 milijonov evrov, a skrbi dejstvo, da je Chelsea v tem času zapravil več od vseh klubov skupaj v francoski, nemški, španski in italijanski prvi ligi. Številni igralci so spremenili klub, vas pa v spodnji anketi pozivamo, da glasujete za tistega, ki bo po vašem mnenju najuspešnejši.

Chelsea je s prihodom Argentinca Enza Fernandeza zapravil kar 37 odstotkov celotnega zneska, ki ga je zapravila Premier liga. Zato je smotrno, da pregled zimskega prestopnega roka začnemo v zahodnem Londonu. Prispeli so David Datro Fofana (Molde, 12 milijonov evrov), Benoit Badiashile (Monaco, 38 milijonov), Andrey Santos (Vasco da Gama, 20 milijonov), Joao Felix (Atletico Madrid,posoja z odškodnino 11 milijonov), Mihajlo Mudrik (Shakhtar Donetsk, 100 milijonov), Noni Madueke (PSV, 35 milijonov), Malo Gusto (Lyon, 30 milijonov evrov) in Enzo Fernandez (Benfica, 120 milijonov). Skupno so Londončani v letošnji sezoni zapravili že krepko več kot 600 milijonov evrov.

Mnogi se z razlogom sprašujejo, kako je to sploh mogoče v nogometnem svetu, kjer Uefa in Premier liga zahtevata finančno stabilnost klubov s pravili finančnega fair playa. A novi lastniki Chelseaja so našli luknjo v teh pravilih, imenuje se amortizacija. Razlaga je preprosta, če za igralca klub plača 80 milijonov in z njim podpiše pogodbo dolgo osem let, se ta znesek amortizira čez celotno obdobje pogodbe. Torej, strošek nakupa tega igralca bi v finančnih poročilih kluba v tej sezoni in vsaki od naslednjih sedmih znašal zgolj 10 milijonov. Londončani so se povrh tega osredotočili na nakup mladih igralcev, ki v večini primerov niso dokazani na evropski sceni in so posledično zahtevali nižje plače. To zmanjša finančno breme kluba in zagotovi, da bi igralca tudi v primeru slabših predstav lažje prodali drugemu klubu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zanimivost pri amortizaciji je tudi to, da se v primeru prodaje igralca celoten znesek prestopa klubu, ki ga je prodal šteje v finančno leto, v katerem je prodaja bila opravljena. To pomeni, da je vsaj v očeh Uefe in Premier lige odhod Chelseajevega igralca Jorginha v Arsenal za 11 milijonov evrov, v klubske kovčke v letošnji sezoni prinesel zgolj milijon manj, kot jih je stal Mudrik.

Še en igralec, ki je bil na izhodnih vratih Chelseaja, je Hakim Ziyech. A Chelsea ga na koncu ni posodil PSG-ju, ker je po poročanju angleškega Sky Sportsa v pisarnah londonskega kluba v zadnjih urah prestopnega roka vladala taka panika, da se kljub dogovoru med kluboma Londončani niso oglasili na klice Parižanov, potem pa so Francozom najprej pošiljali napačne dokumente, pravi pa so prispeli prepozno. To pomeni, da PSG Ziyecha ni uspel pravočasno registrirati. Maročan je po poročanjih tujih medijev izjemno jezen zaradi razpleta situacije, Parižani pa tudi niso ostali ravnodušni.

Dogajanje v Chelseaju je po poročanju nemških medijev popolnoma odvrnilo tudi enega najbolj zaželenih in nadarjenih mladih vezistov v tem trenutku. Jude Bellingham, ki je trenutno član Borussie Dortmund, je po poročanju SportBilda Londončane zbrisal s seznama potencialnih bodočih destinacij. 

Za Enza Fernandeza so pri Chelseaju odšteli kar 121 milijonov evrov.
Za Enza Fernandeza so pri Chelseaju odšteli kar 121 milijonov evrov. FOTO: AP

Ravnanje Chelseaja v zadnjem letu ni ostalo neopaženo tudi v pisarnah Uefe, ki je že napovedala spremembe pri uveljavljanju amortizacije. Od poletja naprej bodo klubi znesek prestopa lahko amortizirali na največ pet sezon, ne glede na dolžino pogodbe, ki je bila podpisana s igralcem. Mogoče je to razlog, zakaj so Londončani bili tako aktivni v januarju, saj so se zavedali, da njihovo ravnanje v bodoče ne bo omogočalo tako visokih vložkov. Vprašljivo je tudi, kako uspešna je lahko njihova taktika, saj bodo 16 igralcev, ki so v klub prispeli v tej sezoni, morali tudi zadovoljiti z zadostno minutažo. To bo kar precejšen izziv za trenerja Grahama Potterja, ki ima trenutno na razpolago kar 33 igralcev. V Premier ligi in Ligi prvakov jih bo lahko registriral zgolj 25, osem nogometašev bo posledično zagotovo nezadovoljnih.

Čeprav se tako zdi, Chelsea ni bil edini klub na svetu, ki je v tem prestopnem roku zapravljal denar. Vodilno moštvo Premier lige je v svoje vrste pripeljalo Leandra Trossarda (Brighton, 29 milijonov), Jakuba Kiwiorja (Spezia, 25 milijonov) in prej omenjenega Jorginha (Chelsea, 11 milijonov). Mnogi navijači kluba iz severnega Londona z okrepitvami niso nezadovoljni, saj so pričakovali prihod opevanega Mudrika ali Moisesa Caiceda iz Brightona. Trener Mikel Arteta je kljub temu zapolnil ključe vrzeli v svojem igralnem kadru in pripeljal dva izkušena igralca z obilico izkušenj v Premier ligi in branilca, ki bo zelo sposobna zamenjava za Garbriela Magalhaesa v osrčju obrambe. Dejstvo je, da so Topničarji po tem prestopnem roku zagotovo močnejši, kot pred njim.

Lanski angleški prvak Manchester City je v svoje vrste v januarju pripeljal "zgolj" 20-letnega vezista iz Argentine Maxima Perroneja (11 milijonov). Klub je po sporu s Pepom Guardiolo vsaj do konca letošnje sezone zapustil Joao Cancelo, ki je okrepil Bayern. Za razliko od Arsenala bi lahko trdili, da je klub iz Manchestra šibkejši, kot je bil decembra lani. Drugi klub iz tega mesta, Manchester United se je tudi krepil, ampak zgolj začasno. Družina Glazer je trenutni lastnik kluba, ampak tako ne bo več dolgo, če jim bo vse šlo po načrtih, saj želijo Glazerji United prodati. Najbrž so se zato v tem mesecu okrepili s tremi igralci (Marcel Sabitzer (Bayern), Wout Weghorst (Burnley) in Jack Butland (Crystal Palace)), ki so zgolj posojeni do konca sezone.

Nizozemski reprezentant Cody Gakpo je v Katarju dosegel tri zadetke, nato pa iz PSV-ja prestopil v Liverpool.
Nizozemski reprezentant Cody Gakpo je v Katarju dosegel tri zadetke, nato pa iz PSV-ja prestopil v Liverpool. FOTO: AP

Liverpool, ki trenutno zaseda deveto mesto v angleškem prvenstvu se je znašel v enakem položaju kot United, saj tudi njegovi lastniki želijo klub prodati. Moštvo je okrepil Nizozemski napadalec Cody Gakpo, za katerega je PSV prejel 42 milijonov evrov. Izmed preostalih prestopov v tej ligi so omembe vredne selitve Anthonyja Gordona (45 milijonov) iz Evertona v Newcastle, Matheusa Cunhe (posoja z obvezo odkupa v vrednosti 50 milijonov) iz Atletico Madrida v Wolverhampton in Pedra Porra (posoja z obvezo odkupa v vrednosti 45 milijonov) iz Sportinga v Tottenham.

Če se vam zdi sumljivo, da preostalih klubov in lig svetovnega nogometa do zdaj zares še nismo omenili, je razlog za to zelo preprost. Dominacija angleških klubov v tem prestopnem roku je bila skoraj absolutna. Na seznamu 30 najdražjih januarskih prestopov najdemo zgolj štiri igralce, ki svoje kariere ne bodo nadaljevali v Premier ligi. Najdražji med njimi je prestop Vitinhe iz Brage, ki je prejela 32 milijonov evrov s strani kluba iz francoske Ligue 1, ki se ne imenuje PSG. Olympique Marseille v francoskem prvenstvu zaseda drugo mesto ob zaostanku zgolj petih točk za vodilnimi Parižani. Klub iz juga Francije očitno vidi priložnost, da naslov prvaka osvoji prvič po sezoni 2009/10. PSG po propadlem prestopu Ziyecha v svoje vrste ni pripeljal niti ene okrepitve. Francoski klubi so v tem prestopnem roku skupno zaslužili neto 69 milijonov evrov.

Anketa Arhiv
Neverjeten prestopni rok in vseprisotni Chelsea: kdo je nakupoval najbolje?
Najboljši januarski prestop je po vašem mnenju ...
Neverjeten prestopni rok in vseprisotni Chelsea: kdo je nakupoval najbolje?

V italijanski Serie A se finančne težave vodilnih klubov očitno nadaljujejo, saj so Inter, Juventus, Milan in Napoli skupno zapravili vsega 470 tisoč evrov, kolikor je Milan odštel za kolumbijskega vratarja Devisa Vasqueza. Najbolj zapravljivo italijansko moštvo je bila Fiorentina, ki je za štiri igralce zapravila 12,5 milijona evrov. Po podatkih spletne strani Transfermarkt so vsi klubi prve italijanske lige skupno zaslužili neto 34,8 milijona evrov.

Pregovorno finančno strogi Nemci tudi niso pretiravali z investicijami v igralski kader. Bayern je poleg Cancela v svoje vrste brez odškodnine pripeljal še Daleyja Blinda, za vratarja Yanna Sommerja so bili prisiljeni odšteti osem milijonov evrov zaradi poškodbe Manuela Neuerja. Skupno je Bundesliga neto zapravila pičlih 1,2 milijona evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Lucky
04. 02. 2023 18.57
-1
Čist iz firbca sem pogledu highlights. Sej ni blo tk švoh. Neki cajta jim je že treba dat, da se uigrajo. Notr jim pa tud ne gre. Igralcev je pa tolk, da bi rabl 2 trenerja. Moj pokojni friend se verjetno obraća v grobu. On je še v 80-ih hodu na tekme Chelsea-ja.
Observatore kita
05. 02. 2023 16.32
Takrat je bil Chelsea en majhen klub ki ni mogu stadiona napolnit
Bebec
04. 02. 2023 10.28
+5
Kar naj zapravljajo.To še ne prinese dobrih rezultatov.Arsenal,Manchester united,Newcastle vidim v vrhu naslednja leta.Liverpool,City,Chelsea vprašanje kaj bo,ce kloop in guardiola zapustita klub.Za Chelsea mam pa obcutek,da pride poleti Mourinho.On bo pa rabil 5,6 igralcev po svojem okusu drugace ne bo nic
TvojPrijatelj
04. 02. 2023 11.48
-6
Možnosti da Man United ostane v ligi in se izogne izpadu so minimalne.
Observatore kita
05. 02. 2023 16.17
Dober ime imaŝ 😄 Mourinho pride nazaj kje si pa to pobral jaooo
Gaylona
04. 02. 2023 09.23
+5
Sami strokovnjaki na kupu hhahaha
RUBEŽ
04. 02. 2023 09.19
+5
In Chelsea včeraj spet remiziral. Ni vse v denarju. Saj živi dokaz je Ronči Narcis.