Gre za skupke različnih velikosti, ki nastanejo iz prebavne tekočine, imenovane žolč, ki nastaja v jetrih in se kopiči v žolčniku. Po svoji sestavi so kamni lahko holesterolni, pigmentni ali mešani. Holesterolni kamni so brezbarvni in imajo kristalno obliko, te pogosteje opažamo pri izrazito debelih osebah in tistih, ki uživajo mastno hrano, pigmentni kamni pa so temno zelene barve in nastanejo tudi pri prekomerni razgradnji rdečih krvničk, na primer pri hemolitični ali srpastocelični anemiji.
Ženske imajo dvakrat več holesterolnih kamnov kot moški, pri pigmentnih pa je razmerje enako. Ta razlika je verjetno vezana na hormone, nosečnost in kontracepcijske tablete, ki spreminjajo količino izločanja žolča in gibljivost žolčnika. Pogosteje zbolevajo tudi ženske, ki so bile večkrat noseče in diabetiki po 60. letu. Še posebej nevarne so za nastanek žolčnih kamnov različne shujševalne diete brez maščob. Pomemben faktor pa je tudi dednost.
Kakšni so simptomi žolčnih kamnov in kakšno je zdravljenje, si lahko preberete v članku Shujševalne diete lahko povzročijo žolčne kamne na spletni strani Vizita.si.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.