vizita

Štefan Hadalin o perfekcionizmu, pritiskih in izgorelosti v športu
26. 10. 2024 07.00Vedno več vrhunskih športnikov javno govori o izgorelosti, depresiji, paničnih napadih, ki spremljajo njihovo profesionalno kariero. S težavami v duševnem zdravju se soočajo olimpijski, svetovni prvaki. Plavalec Michael Phelps, nekdanja alpska smučarka Lindsey Vonn, teniška igralka Naomi Osaka. Pa večkratna olimpijska prvakinja, gimnastičarka Simone Biles, ki je o svojih težavah zapisala: "Včasih se počutim, kot da je na mojih ramenih breme vsega sveta." Pri nas je o tem ob koncu kariere javno spregovoril nekdanji vrhunski alpski smučar, dobitnik srebrne medalje na svetovnem prvenstvu. Tokrat v iskrenem pogovoru o perfekcionizmu, visokih pričakovanjih, pritiskih vrhunskega športa. Ter o tem, kako je vse to vodilo v izgorelost in depresijo ter zato v prezgodnji konec profesionalne smučarske poti.

Kako se pripraviti in kako regenerirati po maratonu?
19. 10. 2024 19.06Na tisoče tekačev je že v nizkem startu pred jutrišnjo preizkušnjo v prestolnici. Tiste glavne priprave oziroma treningi so seveda že mimo, velja pa tik pred zdajci vseeno upoštevati nekaj koristnih napotkov, sploh če se največjega športno-rekreativnega dogodka v državi udeležujete prvič, svetujeta tekaški trener in strokovnjak za prehrano.

Je uporaba UV lučk pri permanentnem lakiranju varna?
19. 10. 2024 06.57V zadnjih letih se vse več žensk odloča za permanentno lakiranje nohtov, saj so tako vedno urejene in prihranijo precej časa. Za utrjevanje teh posebnih lakov pa se najpogosteje uporabljajo lučke z ultravijolično svetlobo, ki sprožajo pomisleke o varnosti. Študije so pokazale, da lahko daljše obsevanje nohtov oziroma rok dolgoročno povzroči kožnega raka. Dobra novica pa je, da jih lahko pred manikuro ali pedikuro zaščitimo na preprost in učinkovit način.

Za sladkorno boleznijo zbolela mati, nato tudi hči
28. 09. 2024 21.15Začenjamo z zgodbo mame in hčerke, ki dobro vesta, kako je, če brezskrbno otroštvo in mladost zaznamuje bolezen. Ana Sova je diagnozo sladkorna bolezen tipa 1 dobila pred skoraj tremi desetletji, ko je bila stara 17 let. Pred dvema letoma pa nov šok - zdravniki so sladkorno bolezen potrdili tudi pri njeni takrat 9 letni hčerki Sari. Ana je kljub bolezni tekla polmaratone, odločena pa je, da bo kar se da brezskrbno otroštvo omogočila tudi Sari.

Legendarni režiser se je sprijaznil, da počasi odhaja
21. 09. 2024 07.00Skoraj sočasno sta v njuno življenje zarezali dve kruti diagnozi. Kostumografinji Barbari Drmota so potrdili raka materničnega vratu, nato je za ALS-om zbolel njen partner Vinci Vogue Anžlovar, režiser legendarnih filmov, tudi prve uspešnice v samostojni Sloveniji 'Babica gre na jug'. Barbara je uspešno prestala zahtevno zdravljenje, za njegovo bolezen, ki povzroča hudo mišično oslabelost in je že močno napredovala, zdravila ni. V čustvenem intervjuju sta nam zaupala, kako se z vsem skupaj spopadata, česa se bojita, česa si želita.

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'
14. 09. 2024 08.55Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

Prihaja POPolna jesen: kaj bomo jeseni spremljali na naših programih?
22. 08. 2024 12.59POP TV se to jesen seli iz mesta. Gremo namreč na slovenske pašnike in polja, ob tem pa še med zanimive, odbite in podjetne posameznike, pa na odre med talente in na igrišča med športnike ter v kuhinje med chefe. Na Kanalu A bomo spet spremljali veliko športne vsebine, na VOYO pa kmalu prihaja nova VOYO original serija, o kateri bodo zagotovo vsi govorili.

Število otrok z avtizmom se vsako leto povečuje: kakšni so simptomi?
06. 04. 2024 07.25V zadnjih desetletjih se je pogostost te diagnoze povečala za več 10-krat. Natančnega števila pri nas sicer nimamo, po okvirnih ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji vsaj 20 tisoč avtistov. Kot večina ostalih razvojnih motenj so tudi motnje avtističnega spektra pogostejše pri dečkih kot pri deklicah. Pogovarjali smo se z mamo šestletnega Filipa, ki so mu avtizem diagnosticirali že zelo zgodaj.

Dovolj imajo žigosanja tistih, ki delajo več, z zaslužkarji in dvoživkami
29. 03. 2024 15.06"Dovolj imamo žigosanja tistih, ki delajo več, z 'zaslužkarji' in 'dvoživkami'. Več smo delali zato, ker smo želeli ohraniti visok nivo zdravstvenih storitev v Sloveniji," v odprtem pismu sporočajo zdravniki iz izolske bolnišnice. Premier Robert Golob je medtem sporočil, da je mediacija z zdravniškim društvom Fides stekla. Ponovil je, da je dogovor o plačah možen izključno v okviru plačne reforme. "Nihče ne more izsiliti, da bo obravnavan preferirano," je poudaril. Ocenil je, da je stavka nepotrebna in škodljiva.

V UKC Ljubljana začeli delati robotsko asistirane ginekološke operacije
08. 03. 2024 19.39Na mednarodni dan žensk prihaja dobra novica za vse pripadnice lepšega spola. V UKC Ljubljana so namreč začeli delati tudi robotsko asistirane ginekološke operacije. 5 let po tem, ko so z robotom prvič operirali moško prostato, so zdaj tudi ženskam omogočili robotsko minimalno invazivno kirurgijo, ki prinaša manj bolečin, manj izgube krvi, manj brazgotin in hitrejše okrevanje. S tem so stopili ob bok naprednim centrom v Evropi in svetu.

Manj invazivna zatrditev ledvene hrbtenice: v pol ure operirali tri bolnike
02. 12. 2023 13.12Klasične operacije hrbtenice ob kronični mehanični bolečini v križu zahtevajo dolgotrajno okrevanje oziroma rehabilitacijo, zato so na Ortopedski kliniki v Ljubljani, ki ravno zdaj praznuje 100 let obstoja, novembra prvič izvedli manj invazivno zatrditev ledvene hrbtenice. V zgolj 30 minutah in skozi le nekaj centimetrski rez nad bokom so operirali tri bolnike. Izguba krvi in poškodba tkiv pa sta bili v primerjavi s klasično metodo neznatni.

Slovenci razvili prvi papir, ki škodljivo svetlobo spremeni v naravno
24. 11. 2023 20.38Ste že kdaj slišali za zdrave zvezke? Ja, tudi ti obstajajo in so plod slovenskega znanja. Osem slovenskih podjetij je namreč razvilo prvi papir na svetu, ki je bil ustvarjen prav zato, da spreminja škodljivo svetlobo umetnih svetil v takšno, ki je bolj podobna naravni. Pri uporabi običajnih zvezkov pod sodobnimi LED lučmi se namreč v naše oči odbija modra svetloba, tako kot tista z ekranov, ki lahko neugodno vpliva na naš organizem.

Kako uspešna je bila akcija ozaveščanja?
24. 11. 2023 20.34Plakati, na katerih je le napis 'sranje', so nekatere vznemirili, razburili, druge pa presenetili ali celo zabavali. Zdaj je jasno, da gre za preventivno akcijo, ki lahko marsikomu reši življenje. V društvu Onkoman, ki ozavešča o rakih pri moških, so letošnji november izkoristili za to, da so moške spodbujali, naj oddajo svoje blato v presejalni program Svit, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Ta je najbolj pogost prav pri moških.

'Krepitev imunskega sistema je tek na dolge proge'
04. 11. 2023 11.04Ko se dnevi krajšajo in majice zamenjamo za puloverje in plašče, pa prelom poletja v jesensko-zimski čas naznanja še en nov začetek: sezono viroz in prehladov. Kot pravijo strokovnjaki, je sicer bolj mit kot resnica, da je le zaradi mraza večja verjetnost, da boste zboleli. Vendar pa se virusi najuspešneje prenašajo v bolj suhih in hladnih razmerah, zato se v zimskih mesecih pojavljajo v večjem številu. Torej je prav zdaj idealen čas, da okrepite svoj imunski sistem. Kaj torej svetujeta družinska zdravnica in naturopatinja?

Mladi zdravnik v novi knjigi z nasveti, kako doseči notranji mir
28. 10. 2023 09.47Trenutno najbolj znan mladi zdravnik, David Zupančič, je napisal že svojo drugo knjigo. Tako kot v prvi je tudi v tej izhajal iz lastne izkušnje, ki pa tokrat ni povezana z delom v bolnišnici. Zaradi težav z nespečnostjo, anksioznostjo in tesnobo je namreč 12 let preučeval načine, ki bi mu lahko pomagali doseči notranji mir. Zdaj je pridobljeno znanje in izkušnje, skupaj z več kot 70 strokovnimi študijami, zapisal v Znanost mirnega življenja.

Luskavica niso le spremembe na koži
27. 10. 2023 19.54Kim Kardashian, Britney Spears in Cara Delevingne so najbolj znane bolnice z luskavico. V Sloveniji pa ima to diagnozo približno 40.000 ljudi. Gre namreč za eno najpogostejših nenalezljivih kožnih bolezni, ki pa je veliko več kot le neprijetni izpuščaji, saj lahko poškoduje tudi različne organe in vodi v resne zaplete. O svoji izkušnji in napredku pri zdravljenju smo govorili tudi z Janom Korenom, ki je prve znake psoriaze opazil v srednji šoli.

Imajo revmo, a revma nima njih
20. 10. 2023 19.57Da je ljudem mar, da jih sprejmejo brez obsojanj, poslušajo in pomagajo, si želijo vsi bolniki, posebej tisti, ki z boleznijo živijo vse življenje. V Sloveniji je kar 230.000 ljudi z revmatičnimi boleznimi, med 40.000 in 60.000 jih ima hujšo obliko, vnetno revmatično bolezen. Ti sporočajo, da kljub temu, da imajo revmo, revma nima njih, saj se ne želijo prepustiti bolezni, pač pa živeti polna življenja. To je mogoče s pravočasno diagnozo, ustreznimi zdravili, ravno tako pomembno pa je tudi redno gibanje, a ne kakršno koli.

Celjski robot opravil že tri tisoč operacij
29. 09. 2023 20.32Čeprav se morda še vedno sliši precej nenavadno, da bi nas operiral robot, je to pri nas zdaj že ustaljena praksa. V splošni bolnišnici Celje so že pred 13 leti uvedli to najnovejšo tehnologijo in prvi v Sloveniji kupili robotski sistem Davinci. Vse od takrat je to postal eden od paradnih konjev te največje regionalne bolnišnice. Prvo robotsko asistirano operacijo prostate so opravili maja 2010, nabor operacij pa so čez čas razširili še na operacije ledvic, sečevoda, mehurja in kolorektalnega raka ter dosegli že številko tri tisoč.

Borki za življenje s svojo zgodbo delita upanje
09. 06. 2023 19.25Spoznali bomo dve mladi ženski, ki želita vsaka s svojo zgodbo pomagati drugim, da se v svoji bolezni ne bi počutili sami. Danes povsem zdrava 20-letna Tia Grbić je svoj 18. rojstni dan preživela v bolnišnici v čakanju na primernega darovalca. Ana Šumah pa je mlada zdravnica, navdušena športnica, ki se je nekega dne zbudila s 40 stopinjami Celzija visoko temperaturo, doživela septični šok, dobila diagnozo infekcijski endokarditis, ki ji je uničil srčno zaklopko, prestala nujno operacijo na odprtem srcu, medtem pa so strdki dosegli možgane. 13 dni je preživela v umetni komi, dva meseca in pol pa v bolnišnici.

'Meni en pogovor ob kavici tako pomaga, da se ne da povedati'
08. 04. 2023 07.00Že en sam objem ali pogovor ob kavi naredi veliko razliko, pravijo osebe s težavami v duševnem zdravju. "Prijateljice in prijatelji, kje ste," se sprašuje operni pevec in pedagog Nace Junkar, ki je pred 21 leti zbolel za hudo depresijo. Ob večerih in praznikih je najhuje, zato se ozrite okrog sebe in ljudem namenite trenutek pozornosti, saj lahko kot družba marsikaj spremenimo.

Kdo lahko pri nas zamrzne svojo spermo ali jajčeca?
17. 02. 2023 19.57"Z eno dozo lahko zanosi polovica Kijeva," je dejala direktorica klinike, kjer ukrajinski vojaki shranjujejo svojo semensko tekočino, da bi jo njihove partnerice lahko uporabile, če se ne bi vrnili s fronte. Kako pa je s shranjevanjem spolnih celic v Sloveniji? Kdo lahko zamrzne svojo spermo ali jajčeca, kakšen je postopek za to in kako dolgo jih hranijo?

Odobritev novega zdravila za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni
13. 01. 2023 21.35Več kot 30 tisoč ljudi v Sloveniji živi z Alzheimerjevo demenco, poleg njih pa zaradi te bolezni trpi še na tisoče sorodnikov in prijateljev. Kot pravijo sami, je demenca tudi bolezen svojcev. A prihajajo spodbudne novice: Ameriška FDA je namreč zdaj odobrila še drugo, doslej najbolj učinkovito zdravilo, ki v zgodnjih fazah upočasni napredovanje te bolezni. V Sloveniji bi ga lahko začeli uporabljati že naslednje leto.

Robotska blazina in otroški monitor, ki lahko prepreči smrt v zibki
13. 01. 2023 21.33Otroški monitor z umetno inteligenco, ki naj bi preprečeval tako imenovano smrt v zibki, urinski laboratorij v domači školjki, eksoskelet, ki vam pomaga dvigovati težka bremena, in blazina, ki z vami diha. Vse to so zdravstveni pripomočki, ki so navduševali obiskovalce največjega tehnološkega sejma na svetu. Za koliko denarja pa si te naprave lahko privoščimo?

V zdravstvu letos spisali tudi dobre zgodbe
31. 12. 2022 10.29Kljub velikim težavam, s katerimi se spoprijemajo v slovenskem zdravstvu, so v preteklem letu spisali tudi številne dobre zgodbe. Ob izteku leta smo dobili zeleno luč Evrope za ustanovitev Centra za tehnologije genske in celične terapije, v začetku leta pa so sporočili, da smo na poti do pridobitve slovenskega genoma. Slovenski raziskovalci so celo prvi na svetu na novo odkrili dva gena za človeške bolezni, v naši največji bolnišnici pa zdaj že vse štiri zaklopke zdravijo z malo invazivnimi postopki.

Po tragediji v Celju: pomembno je ohranjati človeški stik
23. 09. 2022 19.41Tragična zgodba iz celjske bolnišnice je sprožila številne pobude po izboljšanju sistema, da se takšen nedopusten dogodek ne bi več ponovil. V slovenskem društvu Hospic si že leta prizadevajo ozaveščati o pomenu ohranjanja človeškega odnosa in stika, ki se v dobi digitalizacije vedno bolj odrinja. Ena od pomembnih pravic, ki jo je posamezniku treba zagotoviti, je tudi pravica do slovesa od najbližjih, opozarjajo. Z nami je govorila Magda Žigon, ki so ji med epidemijo v bolnišnici omogočili, da je preživela zadnje dni oziroma noči ob svoji dolgoletni umirajoči prijateljici.

Sanda Lah Kravanja, ki skrbi za nasmehe otrok na podeželju, je obraz zdravništva
06. 05. 2022 19.52Zdrav in lep nasmeh je tisto, kar najprej opazimo pri ljudeh, pravi doktorica Sanda Lah Kravanja, specialistka čeljustne in zobne ortopedije, ki skrbi za to, da imajo tudi otroci na podeželju lep nasmeh. A pot do ortodontske obravnave na napotnico za otroke in mladostnike v idiličnem Bovcu, kjer ima ordinacijo, ni bila preprosta. Trajala je dolgih 11 let. Sanda Lah Kravanja je tokratni obraz zdravništva, projekta Zdravniške zbornice.

Urgentni zdravnik Saš Jurij Tašič obraz zdravništva, projekta Zdravniške zbornice
25. 03. 2022 19.51Čeprav je začel s študijem gradbeništva, je kasneje ugotovil, da ga delo z računalniki in številkami ne izpolnjuje. Pravi, da si želi pomagati tukaj in zdaj, zato je izbral medicino in se preusmeril v verjetno najbolj adrenalinsko vejo: postal je urgentni zdravnik. Deset let je delal v helikopterju kot zdravnik, član gorske reševalne službe, zdaj polovico delovnega časa preživi v Urgentnem centru Brežice, drugo polovico pa več kot tisoč kilometrov zahodneje, v Veliki Britaniji. Obraz zdravništva, projekta Zdravniške zbornice, je urgentni zdravnik Saš Jurij Tašič.

Nova nehormonska kontracepcijska tabletka za moške 99-odstotno učinkovita
25. 03. 2022 19.47Že leta, če ne desetletja si znanstveniki po svetu prizadevajo, da bi odkrili učinkovito kontracepcijsko tabletko tudi za moške. In kot kaže zadnja študija raziskovalcev univerze v Minnesoti, so končno na dobri poti. Nova nehormonska tabletka je po testiranjih na miših pokazala kar 99-odstotno učinkovitost, in to brez stranskih učinkov. Testiranja na ljudeh naj bi se tako začela v zadnji četrtini leta 2022. Kakšne so torej trenutne možnosti zaščite za moške? Poleg kondoma je daleč najzanesljivejša metoda vazektomija. V Ameriki se za ta postopek odloči eden od desetih odraslih moških, v Veliki Britaniji je številka še višja, pri nas pa le 200 moških na leto.

Že ob prvih znakih demence bi morali poiskati pomoč
24. 09. 2021 19.20Mnogi so v poštnem nabiralniku našli prav posebno sporočilo. Pošta jim je dostavila dopis društva Spominčica, ki se bori z Alzheimerjevo boleznijo. Demenca, ki jo ta bolezen povzroča, je marsikje še vedno tabu tema. Tudi bolniki jo v strahu včasih prikrivajo, a strokovnjaki opozarjajo, da bi morali že ob prvih znakih poiskati pomoč. Pismonoše pa tokrat niso samo tisti, ki nosijo to sporočilo. Pošta Slovenije se je v boj proti demenci vključila tudi aktivno.

Bojan Emeršič vse kadilce vabi na Čikpavzo
24. 09. 2021 19.17Prisluhnite vsi kadilci. Ne, ne bomo vam žugali, vas pa igralec Bojan Emeršič vabi na Čikpavzo. Vzemite si trenutek in se na spletni strani Izkašljaj.se prijavite na brezplačni in anonimni posvet z zdravnikom. Gre za preventivno akcijo Društva pljučnih in alergijskih bolnikov, kjer se zavedajo, da pravočasna diagnoza bolezni lahko močno poveča možnost za preživetje. Pljučni rak je namreč tako v Sloveniji kot v svetovnem merilu najpogostejši vzrok smrti zaradi raka.