Skoraj triurna poslastica pripadla Irancem, uspešni tudi Turki, Nizozemci in Italijani

Ljubljana, 27. 08. 2022 23.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
J.B., A.V., N.M., T.Š.
20

Na svetovnem prvenstvu v odbojki so bile v dvorani Stožice na sporedu nove štiri zanimive tekme. V skupini E je Turčija s 3:0 ugnala Kitajsko, v skupini F sta svoj dvoboj odigrali reprezentanci Nizozemske in Egipta. Brez večjih težav je zmago s 3:0 v nizih slavila prva, izjemno izenačen obračun Argentine in Irana v isti skupini pa je bil odločen šele v petem zlatem nizu po skoraj treh urah igre. Oboji so prikazali odlično odbojko, na koncu pa so se zelo pomembne zmage s 3:2 veselili Iranci. Zadnji dvoboj drugega tekmovalnega dne med Italijo in Kanado se je zaključil v korist aktualnih evropskih prvakov. Italija je slavila s 3:0.

Odličen blok italijanske reprezentance
Odličen blok italijanske reprezentance FOTO: volleyballworld

Zadnja tekma sobotnega sporeda v stoženski Areni je pripadala reprezentancama Italije in Kanade. Italija, zmagovalka zadnjega evropskega prvenstva, je bila velik favorit za zmago. Spomnimo, v finalu so bili boljši ravno od Slovenije. Evropski prvaki so svojo prevlado potrdili že v prvem nizu, ki so ga prepričljivo osvojili z rezultatom 25:13. Sprva je bil niz sicer izenačen, ko so številke kazale 4:4, pa so bili Italijani dvakrat uspešni v bloku in pri tem povedli na 6:4. Nalet se nato ni ustavil, zgolj v 18 minutah so dobili prvi niz. Tudi v drugem nizu Italijani niso imeli nikakršnih težav (25:18), toda zdelo se je, da so se nasprotniki nekoliko bolj upirali. Odlična igra Italije, ki so jo zaznamovale predvsem dobre predstave na mreži, se je nadaljevala. Italijani so tako v prvih dveh nizih skupaj dosegli 11 točk iz bloka, Kanada pa le eno. Najuspešnejši posameznik drugega niza je bil Yuri Romano, krvnik slovenske izbrane vrste v Katovicah. Dosegel je šest točk, skupaj jih je takrat imel že osem. V tretjem nizu se je Kanada prebudila, rezultat je bil večino časa izenačen, Kanadčani so vmes tudi povedli. Italija je nato sicer prevzela pobudo in povedla s 23:20, a so se borbeni Kanadčani vrnili. Rezultat je bil v nadaljevanju izenačen, kazal je že 37:37. Igra se kar ni hotela končati. Italijani so zapravili veliko zaključnih žog na svoj servis. Na koncu so le uspešno zaključili tudi tretji niz (39:37) in dosegli prvo zmago na prvenstvu. Največ točk je dosegel Daniele Lavia, in sicer 18.

Italija vs. Kanada
Italija vs. Kanada FOTO: VOYO

Iranci srčno preko Argentine

Izbrani vrsti Argentine in Irana sta prikazali vse, kar odbojkarska igra na vrhunski ravni lahko ponudi. Skoraj triurna poslastica, ki je dala zmagovalca šele po petem zlatem nizu, je na koncu zasluženo pripadla iranskim odbojkarjem. Ti so s srčno in vrhunsko predstavo v polju uspeli izničiti učinek nekaterih nosilcev igre argentinske reprezentance, ki je sicer dobila uvodni niz s 25:22, a je potem v nadaljevanju popustila, kar je njen tokratni tekmec znal izkoristiti in obrniti v svoj prid.

Toda gremo lepo po vrsti: Iranci so se v prvem delu igre nekako lovili, kljub bučni podpori svojih sicer maloštevilnih privržencev v stoženski dvorani so igrali precej zadržano, kar so izkušeni Argentinci znali izkoristiti za zmago s 25:22. Pri Argentini sta skozi večji del dvoboja prevladovala Conte, ki se je na koncu ustavil pri 20 doseženih točkah, in Loser s točko manj (19). A tudi to ni bilo dovolj za izjemno borbene iranske odbojkarje, ki so tudi v drugem nizu nekajkrat zaostajali, se nato vselej vrnili in po pravi živčni vojni pri izidu 30:28 dobili ta del igre za izenačenje na 1:1.

Še "najmanj" zanimiv je bil tretji niz, ki ga je Iran na krilih dobljenega drugega dela igre odigral na izjemno visoki ravni za zmago s 25:18 in vodstvo z 2:1 v nizih. Če je bil drugi niz prava srhljivka, kaj lahko rečemo potem za četrtega, ki se je zaradi številnih izmenjav v vodstvu zaključil šele pri izidu 34:32. Pri Iranu je bil izjemno razpoložen Milad, ki je obenem zbral tudi največje število točk na tekmi (21), v drugi polovici tekme pa se mu je pridružil še Sharifi, ki je dosegel 17 točk.

Zlati peti niz je prav tako postregel z izenačeno igro, Iranci pa so si pri izidu 14:12 priigrali dve zaključni žogi za zmago, ki pa ju niso znali kapitalizirati. Argentinci se niso predajali in se nekajkrat uspešno vrnili v igro, po doseženi 21. točki Irancev pa so vendarle morali priznati poraz in jih tako v nadaljevanju tekmovanja čaka zahtevno delo v boju za želeno drugo mesto in s tem neposredno uvrstitev v izločilne boje letošnjega svetovnega prvenstva.

Nizozemska je rutinirano ugnala reprezentanco Egipta.
Nizozemska je rutinirano ugnala reprezentanco Egipta. FOTO: en.volleyballworld.com

Nizozemski odbojkarji so upravičili vlogo favorita in prepričljivo s 3:0 v nizih (25:17, 25:22, 25:16) ugnali reprezentanco Egipta. Ta se je na trenutke dobro upirala kakovostnejšemu tekmecu, ki je predvsem sredi drugega niza preživljal krizne minute, a ko je bilo najbolj potrebno, je na vsak napad Egipta pravšnji odgovor vselej našel kapetan "Tulipanov" Nimir, ki je tekmo končal z 21 točkami.

Že uvodni niz je nakazal, da bi lahko spremljali boj mačke z mišjo. Nizozemska je bila veliko boljša v bloku, ki so ga egiptovski odbojkarji s težavo prebijali. Prvi del igre se je tako končal v 20 minutah na 17, tudi začetek drugega dela dvoboja je pripadel Nizozemcem, ki poleg Egipta, Argentine in Irana tvorijo skupino F na letošnjem svetovnem prvenstvu. Toda kot že omenjeno, očitno preveč zaverovani v svojo zmago v drugem nizu so izbranci selektorja Roberta Piazze padli v niz napak, kar je izbrana vrsta Egipta izkoristila za nekoliko presenetljivo izenačenje na 15. točki. A to ni bilo dovolj za popoln preobrat, Nizozemci so kmalu strnili svoje vrste in dobili drugi niz s 25:22.

Egipt je v tretjem nizu povsem popustil, Nizozemska pa je mirno pripeljala tekmo k pričakovanemu koncu za prvo zmago na mundialu.

Turški odbojkarji so brez težav ugnali tekmece s Kitajske. V Stožicah je bilo 3:0. FOTO: en.volleyballworld.com

"Brez težav" je besedna zveza, s katero bi verjetno najbolje povzeli zmago Turčije proti Kitajski na prvi tekmi sobotnega sporeda v Stožicah. Turki so že pred obračunom veljali za izrazite favorite, kar so na parketu le potrdili. Kitajci so bili še najbližje v drugem nizu, v katerem so osvojili 19 točk, v preostalih dveh pa niso presegli 15.

Blestel je prvi turški zvezdnik Adis Lagumdžija. Morda se ga spomnite z evropskega prvenstva pred tremi leti, ko je prav tako v Stožicah navduševal kot 20-letni dragulj. V tem času je v Sarajevu rojeni odbojkar iz Turčije prestopil v Italijo, trenutno je član Modene, in pridobil status z naskokom najboljšega posameznika v svoji reprezentanci. To je potrdil z 19 točkami, dve manj je prispeval Baturalp Burak Güngör.