Sivi trg oz. nelegalna predelava in prodaja mesa pod pojmom "domača pridelava" se v času krize povečuje in to je nevzdržno, so opozorili na Kmetijsko gozdarski zbornici Sloveniji (KGZS). Od države pričakujejo, da bo poostrila nadzor nad tem, potrošnikom pa svetujejo, naj živila kupujejo le od registriranih predelovalcev.
Registrirani predelovalci mesa na kmetijah se držijo standardov in predpisov, soočajo pa se z nelojalno konkurenco – predelovalci, ki nimajo primernih usposabljanj in dokumentov, je dejal predsednik KGZS Cvetko Zupančič. "To je lažja pot, ampak je nelegalna," je poudaril. Po njegovem mnenju je treba stremeti k temu, da je vse po predpisih, pomembna je tudi sledljivost mesa. "Za red je dolžna poskrbeti država," je dodal.
Tisti, ki kupujejo izdelke na sivem trgu, zelo veliko tvegajo, saj so živila brez znanega izvora, je še opozoril.
Za predsednika Združenja predelovalcev mesa na kmetijah Franca Pribožiča je trenutno stanje, ko se pod pojmom "domača pridelava" izdelki prodajajo pod "pultom, v parkih in na parkirnih mestih", meso za izdelke pa se velikokrat kupi kar v trgovini, nevzdržno. Živila od neregistriranih predelovalcev so po njegovi oceni sicer med 20 in 30 odstotki cenejša.
Pribožič meni, da je med krizo nelegalne predelave in prodaje mesa več, ne zna pa oceniti, kolikšen je obseg tega sivega trga. A v vsaki vasi je najmanj ena predelava, če ne več, je opozoril in dodal, da so kazni "mizerne".
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.