
Vladimir Putin je velikonočno prekinitev ognja najavil v soboto po sestanku z načelnikom generalštaba Valerijem Gerasimovim. Trajala naj bi 30 ur, iztekla pa je z nedelje na ponedeljek opolnoči. "Ni bilo drugih ukazov," je na novinarsko vprašanje o možnem podaljšanju premirja odgovoril tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
"Vse to je treba natančno preučiti, morda celo dvostransko. Vse bomo analizirali in sprejeli ustrezne odločitve," pa je dejal Putin novinarjem ruske državne televizije glede predloga ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.
Tako ruska kot ukrajinska stran sta v 30 urah, ko naj bi veljalo premirje, sicer večkrat obtožili nasprotno stran o njegovi kršitvi. Rusija naj bi nadaljevala ofenzivo v Donbasu in, kot je sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, v mestu Toreck iz zasede ubila več ukrajinskih vojakov. Na drugi strani Rusija poroča o ukrajinskih napad na obmejnem območju v regijah Kursk in Belgorod.
Ukrajinske lokalne oblasti so prebivalce več ukrajinskih mest, vključno s prestolnico Kijev, po izteku premirja opozorile pred napadi ruskih brezpilotnikov in jih pozvale, naj se nemudoma zatečejo v bližnja zaklonišča. Župan mesta Mikolajiv na jugu Ukrajine Oleksandr Senkevič je sporočil, da je bilo slišati eksplozije. Guverner regije Vitalij Kim kmalu zatem povedal, da v napadih ni bilo žrtev ali večje škode. V napadih v regiji Dnipropetrovsk na vzhodu države je bila po besedah tamkajšnjega guvernerja poškodovana ena hiša, v tovarni hrane pa je izbruhnil požar. Za zdaj ni poročil o poškodovanih ali ubitih. O eksplozijah so poročali tudi v ruskem Belgorodu.
Le nekaj ur pred iztekom velikonočnega premirja, ki ga je napovedal Putin, je iz ZDA prispel prvi odziv. Ameriško zunanje ministrstvo je sporočilo, da bi pozdravilo podaljšanje 30-urne prekinitve ognja. Vrh Trumpove administracije je izrazil upanje, da bi lahko Ukrajina in Rusija lahko do konca tedna prišli do dogovora o trajnejšem miru.