pridelava

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej

08. 04. 2025 07.50

Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo

13. 10. 2024 12.26

Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Redne analize vzorcev živil Izbrane kakovosti: lani odkrili 53 neskladnosti

26. 07. 2024 16.53

Neodvisni certifikacijski organi pri nosilcih certifikata Izbrana kakovost Slovenija izvajajo redne nadzore, so pojasnili na upravi za varno hrano, po tem, ko je v javnosti odmevala informacija, da so v jabolkih s to oznako odkrili ostanke nedovoljenega pesticida. Lani je bilo zaradi prisotnosti ostankov pesticidov neskladnih 53 živil.

Milko Novič od države zahteva 1,5 milijona odškodnine

25. 07. 2024 09.50

Pravnomočno oproščen Milko Novič, zoper katerega je kazenski postopek tekel sedem let, naj bi zoper Slovenijo vložil nekaj več kot 1,5-milijonsko tožbo. Tožilstvo mu je očitalo umor direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika leta 2014, Novič je za zapahi prebil več kot 1200 dni, leta 2021 pa je bil pravnomočno oproščen.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin

10. 07. 2024 06.39

Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

Istrski med zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške

08. 07. 2024 16.06

Istrski med je po uredbi Evropske komisije zdaj tudi uradno vpisan v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb. S tem je "istrski med" zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške. Tako se med zdaj lahko prideluje le na geografskem območju slovenske in hrvaške Istre.

V Prekmurju bodo imeli največje steklenjake za pridelavo zelenjave

27. 06. 2024 15.21

V Dobrovniku so predstavili novo naložbo – največjo cono za pridelavo zelenjave v steklenjakih v Sloveniji. Ta se bo raztezala na 22 hektarjev velikem zemljišču, pridelava pa bo potekala na trajnostno vzdržen način in z uporabo obnovljivih virov energije. Zaključek gradnje prve faze in začetek pridelave je predviden leta 2025 ali 2026.

Slovenska živilska industrija – kaj je še v slovenski lasti?

26. 06. 2024 00.15

S kampanjo "Mlinotest. V slovenski lasti." želijo v enem največjih slovenskih živilskih podjetij opozoriti potrošnike in slovensko javnost na to, da imamo v naši deželi še vedno številna podjetja, ki ostajajo v slovenski lasti, se borijo za nadaljevanje svoje tradicije.

Sveže in sočno

11. 06. 2024 00.15

Lokalno pridelana hrana ni le trend ali modna muha; je način življenja, ki se vrača k svojim koreninam. V času, ko globalizacija briše meje, lokalni pridelki ponovno pridobivajo na pomenu, saj prinašajo svežino in kakovost v naše kuhinje.

Oboroženi tatovi na avtocesti ukradli 40 ton avokada

25. 05. 2024 14.17

V zvezni državi Michoacan, glavnem proizvajalcu avokada v Mehiki, so oboroženi moški ustavili več tovornih vozil, ki so prevažala avokado. Ukradli so kar 40 ton avokada. Pridelovalci avokada so že dolgo tarča izsiljevanja mamilarskih kartelov v Mehiki, vendar so kraje celotnih pošiljk redke.

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost

07. 05. 2024 00.15

Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

Dragocena pijača, ki dviguje odpornost in jo dobro poznajo oboleli z rakom

18. 10. 2017 06.30

Ljudje si že tisočletja do zdravja in boljšega počutja pomagajo s pomočjo zdravilnih rastlin, ki so jih najprej nabirali v naravi, nato pa celo začeli gojiti. Stoletja so njihove blagodejne učinke na telo in duha raziskovali izkustveno, izsledke pa iz roda v rod prenašali ustno, kasneje pa tudi zapisali.

Volivci se bomo izrekali na treh referendumih, a ni še znano, kdaj

17. 04. 2024 21.43

DZ je sprejel predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov. Volivci se bodo na referendumih izrekali o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu na volitvah v DZ ter o pridelavi, predelavi in uporabi konoplje. Datum referendumskega odločanja še ni znan.

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe

17. 04. 2024 13.50

Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

Referendum o konoplji bi imel dve vprašanji

15. 04. 2024 19.03

Parlamentarni odbor za zdravstvo je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uporabi konoplje ocenil za primernega. Za je glasovalo devet koalicijskih poslancev. Vprašanji bi bili dve: "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?" in "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?" Razprava odbora je sicer minila v znamenju proceduralnih zapletov in očitkih poslanske skupine SDS o proceduralnih nepravilnostih. V SDS so sejo ob glasovanju protestno zapustili.

Umetno meso na krožnikih: dilem in neznank je ogromno, pot je še dolga

10. 04. 2024 11.11

Ali bo na krožnike že čez nekaj let prihajalo meso iz laboratorija v Ajdovščini in kakšna bo hrana v prihodnosti, so se na torkovi okrogli mizi v organizaciji zunajparlamentarne stranke SLS spraševali sogovorniki. Skupna ugotovitev je bila, da je neznank o kultiviranem mesu še veliko in da je pridelava hrane v Sloveniji še vedno nekoliko drugačna.

Še vedno Svež. Sočen. Slovenski.

07. 03. 2024 00.15

V mesecih, ko so dnevi krajši in temnejši, si vsi želimo malo barve in živahnosti. Kaj pa, če bi si jo privoščili kar na krožniku? S slovenskimi paradižniki LUŠT lahko obarvate svoje dni in uživate v svežini in sočnosti.

Kako zahteven je poklic kmeta?

08. 02. 2024 19.31

Bi sploh imeli kaj zelenjave, če bi se uvoz popolnoma ustavil? V Sloveniji smo, vsaj, ko govorimo o zelenjavi, premalo samooskrbni. Odstotek samooskrbnosti pa iz leta v leto pada, kar je zaskrbljujoč podatek. Kako zahteven je poklic kmeta, smo preverili v Velenju pri družini Jevšnik. Kako smo lahko tudi v urbanem okolju samooskrbni z zelenjavo, pa smo vprašali mladega vrtičkarja Nika Marolta.

Najdražji radič na svetu prava kulinarična poslastica

29. 01. 2024 20.09

Solkanski radič oziroma regut, kot mu rečejo na Goriškem, je kljub visoki ceni vse bolj priljubljen tudi med Slovenci. Pravijo, da je to najdražji radič na svetu, saj kilogram stane od 16 do 20 evrov. Njegova posebnost je sladko-grenak okus in oblika vrtnice. Pridelava je dolga in zahtevna, zaradi milih zim pa se tudi spreminja.

'Ministrico čaka veliko dela, saj je kmetijski resor že skoraj pol leta brez ustreznega vodstva'

11. 01. 2024 15.10

Sindikat kmetov Slovenije in Zadružna zveza Slovenije sta odprta za pogovore in sodelovanje z novo kmetijsko ministrico. Vsi si želijo, da bi z Matejo Čalušić, ki jo bo DZ potrjeval v petek, čim prej sedli za skupno mizo, da bi ji lahko predstavili svoje poglede. Poudarjajo pa, da ministrico takoj čaka veliko dela.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru

10. 01. 2024 11.55

Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Kmetijski sektor glede kandidatke za ministrico previden: ne poznajo je dobro

05. 01. 2024 13.26

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič ne želi vnaprej ocenjevati kandidatke za novo kmetijsko ministrico. "To je stvar predsednika vlade, predsednik vlade mora tudi prevzeti to odgovornost," je Žveglič komentiral predlog za imenovanje poslanke Svobode Mateje Čalušić. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS pa si od nove kmetijske ministrice želijo, da bi ustvarila stabilno poslovno okolje in pogoje za razvoj kmetijskega sektorja. Želijo si delovanja v smeri, da sta pridelava in predelava hrane bistveni za prehransko suverenost države.

Kralj opija postal Mjanmar, Afganistan se je preusmeril v kristalni met

12. 12. 2023 11.16

Mjanmar je postal največji proizvajalec opija na svetu. Tako je prehitel Afganistan, ki je bil več let glavni proizvajalec opija, a se je njegova proizvodnja drastično znižala, ko so oblast znova prevzeli talibani. Je pa ta prepoved privedla do večje proizvodnje sintetičnih drog v tej državi in njeni soseščini, kjer že tako proizvedejo velik delež metamfetaminov, ki so globalno prevladujoča sintetična droga.

Naravno prehransko dopolnilo, ki blagodejno vpliva na naše počutje

01. 12. 2023 07.00

Janez Rakovec je mlad podjetnik, ki se navdušuje nad trajnostnim in ekološkim kmetovanjem. V oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavlja svojo linijo izdelkov EKO JANEZ. Gre za prehranska dopolnila iz modro-zelene alge, blagega okusa, ki blagodejno vplivajo na človeško počutje.

Slovenka, ki je ustvarila edinstven izdelek za boljši svet

10. 11. 2023 06.00

Alenka Leber Vračko je dolga leta vodila družinsko kmetijo, nato pa se je svoje poslanstvo odločila predati hčerkama. Sama je svojo pot nadaljevala pri ustvarjanju inovativnega izdelka, s katerim želi vse spodbuditi k bolj trajnostnemu razmišljanju in načinu življenja.

Poglejte, kaj so storili slovenski kmetje!

20. 10. 2023 07.27

Oddaja Štartaj, Slovenija! se je z osmo sezono vrnila na POP TV v prenovljeni podobi. Preimenovala se je v Štartaj, Slovenija: na podeželju, v njej pa bo tekom sezone svoje izdelke predstavljalo sedem podjetnih slovenskih kmetov. Več o novih inovativnih izdelkih, ki jih lahko kupite na trgovskih policah v Intersparih širom Slovenije, si lahko preberete spodaj.

Izpad oljčnih plodov letos tudi do 50-odstoten

04. 09. 2023 20.04

Tudi oljkarji se bodo morali sprijazniti in prilagoditi podnebnim spremembam, ki vse bolj vplivajo na letine tega pridelka. Kot sami ugotavljajo, povprečnih ali običajnih letin ni več. Lani so drevesa kljub hudi suši obrodila izjemno, letos je slika povsem drugačna. Plodov je precej manj kot lani, izpad bo tudi do 50-odstoten. A to ne bo prizadelo vseh enako, nekateri oljkarji bodo imeli lahko še boljšo sezono kot lani, drugi ne bodo pridelali nič. Kaj pa to pomeni za cene olja?

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?

01. 08. 2023 09.34

Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

Namakalni sistemi: slovensko kmetijstvo v glavnem čaka na dež

22. 07. 2023 13.09

Pretekli teden so prvi kmetje le dobili državno pomoč za škodo, ki jim jo je povzročila lanska katastrofalna, najbolj uničevalna suša doslej. A tudi letos vreme kmetovalcem ne gre na roko. Če pridelka ne zdesetkajo neurja z močnimi nalivi, točo in orkanskim vetrom, udarita vročina in suša. Zato je jasno: brez namakanja kmetijstvo v prihodnje ne bo več mogoče.