Znanstvenikom na inštitutu Roslin v škotskem Edinburghu, prav tistim, ki so pred desetletjem klonirali ovco Dolly, je uspel nov podvig. Tokrat so z genskim inženiringom ustvarili kokoši, ki v beljaku svojih jajc proizvajajo zdravila proti raku.
Ta vsebujejo dve vrsti protiteles, na eni strani umetno ustvarjene proteine, na drugi pa takšne, ki jih vedno najdemo v človeških telesih. Oboja so velikega pomena pri zdravljenju rakavih obolenj. Proizvodnja omenjenih zdravil je zelo draga, pa tudi dolgotrajna. Škotske kokoši naj bi to spremenile.
Ideja, da bi živali postale tovarne koristnih proteinov, je že stara. Proizvajajo jih namreč že po naravni poti, znanstveniki pa poskušajo ta proces prilagoditi človeku. Tako so že ustvarili genetsko spremenjene krave, ovce in koze, ki imajo v mleku človeške proteine. Pridobivati je mogoče tako insulin kot zdravila za cistično fibrozo, dedno bolezen, ki prizadene dihala in trebušno slinavko.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.