proteini

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Inovativen napitek, razvit v sodelovanju Vindije in Polleo Sporta
21. 10. 2024 00.15Spoznajte 'z bregov Polleo Whey Protein – napitek obogaten z whey proteini.

Nobelova nagrada za kemijo za dosežke na področju raziskovanja proteinov
09. 10. 2024 12.20Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli ameriški znanstvenik David Baker za računalniško načrtovanje proteinov ter britansko-ameriški znanstveni dvojec Demis Hassabis in John Jumper za delo na področju napovedovanja strukture proteinov, je v Stockholmu sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Ema ni odobrila zdravila za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni
26. 07. 2024 18.40Evropska agencija za zdravila (Ema) je priporočila, da se v Evropski uniji ne izda dovoljenje za promet z zdravilom Leqembi, ki naj bi upočasnilo Alzheimerjevo bolezen v zgodnji fazi in je v ZDA dovoljeno. Ocenila je, da zaznan učinek upočasnitve upadanja kognitivnih sposobnosti ne odtehta tveganja resnih neželenih učinkov.

Kar 60 Eurospinovih izdelkov prejelo prestižno nagrado kakovosti
05. 03. 2024 00.15Letos je bilo kar 60 izdelkov z Eurospinovih polic nagrajenih s prestižnim odličjem Izbran produkt trgovskih znamk leta 2024. Med njimi lahko vsakdo najde kaj zase, kaj po svojem okusu. V Eurospinu prejeto priznanje kakovosti dodajajo v mozaik vseh preostalih odličij, s katerim bodo letos zaznamovali 20. obletnico delovanja na slovenskem trgu.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov
17. 01. 2024 15.40Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci
03. 10. 2023 10.48Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

Vse več alergij na meso po ugrizu klopa, primeri tudi v Sloveniji
09. 09. 2023 09.54Zadnja leta beležijo vse več alergij na meso po ugrizu določene vrste klopov, opozarjajo znanstveniki. Tudi v Sloveniji so že obravnavali več ljudi, ki imajo alergijo na glikoprotein alpha-gal, je potrdila specialistka interne medicine, pnevmologije ter alergologije in klinične imunologije na Kliniki Golnik.

V Hrastniku rokave zavihali motoristi in darovali kri
14. 06. 2023 09.2414. junija obeležujemo svetovni dan krvodajalcev, ki je namenjen dviganju globalne ozaveščenosti o potrebah po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo, predstavlja pa tudi priložnost za skupno proslavljanje pomembnosti krvodajalstva in zahvalo vsem, ki so ali še bodo darovali kri. Ob tej priložnosti je v Hrastniku potekala krvodajalska akcija, na kateri je kri darovalo okoli 50 motoristov iz vse Slovenije.

Slovesna podelitev prestižnih nagrad
16. 03. 2023 00.15Na Ljubljanskem gradu so v četrtek, 9. marca 2023, slovesno razglasili devet zmagovalcev natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research.

Izdelki z visoko vsebnostjo proteinov: kdaj so smiselni in kdaj ne?
11. 02. 2023 11.22Tudi če ste bolj hiter ali površen kupec, v zadnjem letu gotovo niste mogli mimo izdelkov z visoko vsebnostjo proteinov oz. beljakovin. Na trgovskih policah lahko danes najdete vse od proteinskega mleka, drugih napitkov, pudingov, čokoladic do proteinskih namazov, pic, tortilj in čipsa. Ali so ti izdelki bolj zdravi ali gre le za dobro marketinško potezo?

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna
25. 01. 2023 14.23Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

Starši začasno ostali brez skrbništva, ker zavračajo kri cepljenih
07. 12. 2022 15.46Višje sodišče na Novi Zelandiji bo začasno prevzelo skrbništvo nad kritično bolnim šestmesečnim dojenčkom, ki nujno potrebuje operacijo na odprtem srcu. Dečkovi starši namreč ne dovolijo operacije, saj jim ne morejo zagotoviti, da bo med transfuzijo prejel zgolj kri darovalcev, ki niso bili cepljeni proti covidu-19. Dojenček bo sicer pod začasnim skrbništvom le, dokler si popolnoma ne opomore od operacije.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Težji potek covida lahko sproži težave z možgani
05. 10. 2022 17.58Težek potek covida-19 lahko povzroči imunske reakcije, ki poškodujejo živčne celice v možganih, kar povzroči težave s spominom, zmedenost in potencialno poveča tveganje za dolgoročne zdravstvene težave, kažejo raziskave londonskih raziskovalcev.

Ain't Harmony predstavljajo svoj prvi singel
30. 05. 2022 18.17Ain't Harmony je skupina petih mladih, iskrivih in iskrenih deklet, ki se je javnosti bolje predstavila v lanski oddaji Slovenija ima talent. Preden so se združile v skupino, se je vsaka posebej učila solo petja pri učiteljici Nataši Nahtigal na Akademiji za glas. Leta 2016 jih je Nataša povezala v ''skupino za harmonije'', kjer so nadgrajevale svoje znanje pevskega harmoniziranja. Vaje za harmonijo so med njimi spletle močno prijateljstvo in kmalu je dozorela ideja, da bi delo skupine delile na odrih.

Neda Ukraden na liposukcijski dieti, s katero je shujšala tudi Kolinda Grabar-Kitarović
11. 05. 2022 00.15Dieta Sarajevčana Kenana Mandre postaja vse bolj priljubljena tudi v Sloveniji.

Robi in Danica šokirala fitness trenerje – do čvrstega trebuha brez mučenja?
14. 01. 2022 09.11Se tudi vam vsako leto ponovi ista zgodba – v ogledalu si ogledujemo svojo »odvečno kožo«, ki se je čez leto nabrala na trebuhu ter se tolažimo, da smo zdaj tako že prepozni za kakršnokoli spremembo pred dopustom, saj za vadbo nimamo ne volje ne časa. Pa je to res?

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti
17. 11. 2021 06.00Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Morda našli vzrok za krvne strdke po cepljenju z vektorskimi cepivi
27. 05. 2021 14.45Znanstveniki z Goethejeve univerze v Frankfurtu menijo, da so ugotovili vzrok redkih motenj strjevanja krvi po cepljenju s cepivoma proti covidu-19 proizvajalcev AstraZeneca in Johnson & Johnson. Težava, ki jo je mogoče odpraviti, je v adenovirusnem vektorju, ki v telo prenaša genska navodila za proteine S novega koronavirusa.

Konoplja - več kot "le" superživilo
23. 07. 2018 09.16Prvi zapisi o uporabi konoplje v prehrani segajo več kot 10.000 let v preteklost. Sprva so konopljina semena veljala za hrano revežev, a danes temu ni več tako. Zakaj pa, bomo spoznali v nadaljevanju.

Izdelki Polleo Sport sedaj v Mercatorju
12. 04. 2021 07.24Izdelki Polleo Sport vam še nikoli niso bili tako blizu. Polleo Sport poslovalnice namreč trenutno najdete samo v Ljubljani in Kopru in čeprav spletna trgovina deluje nemoteno in je dostava dokaj hitra, je povezanost z Mercatorjem najbolj logična rešitev, kako zagotoviti izdelke vsem ljubiteljem aktivnega življenja na enem mestu, tako da bodo na dosegu roke.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19
06. 04. 2021 19.17Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Katarinino spoznanje: Treningi in diete ne pomagajo, če se nimaš rad
22. 03. 2021 15.18Katarina Uplaznik je v prvih oddajah MasterChefa Slovenija opozorila nase s prav posebno življenjsko energijo, ki jo izžareva. Ta je plod zdravega načina življenja in dojemanja ter sprejemanja same sebe.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'
10. 02. 2021 06.00Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Avtoimunski zapleti pri otrocih: večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil
09. 02. 2021 13.39Novi koronavirus lahko predvsem pri otrocih povzroči avtoimunske zaplete - najpogosteje večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil. Od septembra lani so na Pediatrični kliniki obravnavali 26 otrok z omenjenim sindromom, katerega glavni znaki so: visoka vročina, slabost, utrujenost, glavobol, bolečine v trebuhu. Možnost, da bo otrok po okužbi s covidom-19 razvil večorganski vnetni sindrom je sicer manj kot 0,1-odstotna.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Proteini – vse o beljakovinskih napitkih na enem mestu
22. 01. 2021 00.15Proteini oziroma beljakovine so pomemben gradnik našega telesa. Zaradi lažjega vnosa beljakovin obstajajo tako imenovani proteinski napitki.

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?
11. 01. 2021 16.52Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.