
Javnost je prepričana, da bo pravica do izbire zdravila ostala. Da bodo dražje zdravilo pač doplačali. Vendar ne bo tako.
"Če se pacient v lekarni ne bo strinjal s cenejšim zdravilom, ga v lekarni ne bo mogel zamenjati z dražjim, tudi z doplačilom ne, pač pa bo moral nazaj k zdravniku, da popravi recept," opozarja Andreja Čufar, predsednica Lekarniške zbornice.

Dražje zdravilo bo tako lahko dobil le, če bo to napisano na receptu. Lekarnar bo v takem primeru sicer pacientu najprej zastonj ponudil cenejše, z doplačilom pa bo ta le dobil dražje zdravilo. Težave, predvsem informacijske, pričakujejo tudi zdravniki.
"Pogrešamo pa tudi računalniške programe, da bi olajšali delo zdravnikom," je povedal dr. Matjaž Možina iz Kliničnega centra v Ljubljani
Zato so na zdravniški zbornici že sklenili, da bodo sami pripravili potreben program. Na pomanjkljivosti uvajanja novega sistema opozarjajo farmacevti.

"Mi ocenjujemo, da je nov sitem bil premalo pojasnjen v širši laični javnosti, niso jasne pacientove pravice, nastajajo zmede zaradi različnih interpretacij, tudi namerno - s tržnimi nameni," še meni Čufarjeva.
Druge države so, zato da bi pacienti pridobili zaupanje v sistem zamenljivih zdravil, pred uvedbo novosti izpeljale široko medijsko kampanjo. Pri nas je zato časa še manj kot tri tedne.