Kot smo poročali, so policisti v ponedeljek v Škofji Loki uspešno preprečili rop v denarni ustanovi in prijeli vse domnevne storilce. Danes so predstavili podrobnosti akcije.
Kranjski kriminalisti so pridobili podatke, iz katerih so sklepali, da bo v eni od denarnih ustanov na Gorenjskem izveden oborožen rop. Stekla je preiskava, policisti so tudi opazovali morebitne tarče nepridipravov in bili tako v ponedeljek ob 16. uri ob pravem času na pravem mestu.

"Na kraju so kriminalisti prijeli dva mladoletnika iz Kranja, ko sta zamaskirana in oborožena s strelnim orožjem vstopila v denarno ustanovo, tam v uslužbenko usmerila vsak svojo pištolo in od nje zahtevala denar. V tistem trenutku so v prostor vstopili policisti, ki so oba osumljenca razorožili in s tem preprečili nevarnost za življenje ljudi in premoženje," je uspešno akcijo opisal predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos.
Kriminalisti so tudi odkrili kraj, kamor sta shranila oblačila, ki bi jih uporabila pri begu. Pištoli, ki sta ju uporabila, sta sicer bili strašilni, a se na pogled od pravega orožja nista pretirano ločili.
Poleg omenjene dvojice so prijeli še tretjega, prav tako mladoletnika, katerega naloga – ki je očitno ni dobro opravil – naj bi bila kolega opozoriti, če bi se v bližini znašla policija. Po prijetju sostorilcev je s skuterjem pobegnil proti Podlubniku, a so ga dohiteli in prijeli.
Zadnji, ki se je znašel v rokah policije, je 20-letni Kranjčan. Trem mladoletnikom naj bi pomagal pri načrtovanju ropa. 20-letnika so že večkrat obravnavali zaradi različnih kaznivih dejanj, tudi zaradi ropa, medtem ko je za druge tri to prvi vpis v policijsko kartoteko. Kriminalisti so v ponedeljek vsem štirim osumljencem odvzeli prostost, s kazensko ovadbo pa bodo privedeni k preiskovalni sodnici okrožnega sodišča. Kriminalisti medtem preverjajo, ali je bila četverica vpletena še v kakšen rop.
Če rop izvedeta dve ali več oseb ali pa če je vrednost ukradenega blaga velika, je zagrožena kazen od treh do 15 let zapora.
Trendi pri izvrševanju kaznivih dejanj zoper premoženje se spreminjajo, način ostaja enak

"Trendi izvrševanja kaznivih dejanj zoper premoženje in s tem tudi trendi izvrševanja ropov se s časom spreminjajo predvsem zaradi spremenjenega načina poslovanja z gotovino, zaradi tehničnih izboljšav na področju mehanskih in elektronskih sistemov varovanj ter zaradi prilagajanja storilcev razmeram in potrebam na trgu, tako v Sloveniji kot tudi v Evropi. Slovenija ima sicer že leta manj problematike v primerjavi z ostalimi članicami, hkrati pa imamo višji procent preiskanih oboroženih ropov, predvsem hujših," po besedah Kosa ugotavljajo na policiji.

"Način izvrševanja ropov pa se z leti ni posebej spremenil. Storilci namreč še vedno uporabljajo maske, strelno orožje, nože, ukradena vozila za pobeg, občasno tudi notranje informacije ipd. Storilci kaznivih dejanj ropov so vedno veljali tudi za nasilne in predrzne, saj je izvršitev kaznivega dejanja ropa neposredno vezana na uporabo nevarnih predmetov, s katerimi storilec neposredno zagrozi oškodovancu."
Padec števila ropov po letu 2002 in porast po letu 2011
Po osamosvojitvi smo bili priča porastu števila ropov v finančnih institucijah in menjalnicah. Po letu 2002 je bilo ropov manj, policisti pa razloge vidijo tako v boljšem varovanju kot tudi v prehodu na evro, ki je pomenil zaton menjalnic. Tako je bilo do leta 2011, od takrat pa je ropov spet več.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.