ustanova

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan

02. 04. 2025 18.07

Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

'Otrokova prva izkušnja, ko se nekomu zaupa o nasilju, je zelo pomembna'

01. 04. 2025 06.00

"Rdeči alarm za slovensko družbo," je po tem, ko je videl nove grozljive posnetke medvrstniškega nasilja, dejal ravnatelj ene izmed ptujskih šol. V oddaji 24UR ZVEČER sta o medvrstniškem nasilju spregovorili Tatjana Pleško Zalar, ravnateljica mladinskega doma Malči Beličeve, in Bojana Kračan iz Uprave kriminalistične policije. Kračanova je izpostavila pomen pogovora o nasilju, Pleško Zalarjeva pa dodala, da je otrokova prva izkušnja, ko se nekomu zaupa o nasilju, izjemno pomembna.

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih

28. 03. 2025 16.12

Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Je v srednji šoli manj medvrstniškega nasilja kot v osnovni?

24. 03. 2025 07.53

V zadnjih letih beležimo porast stisk otrok in mladostnikov, vse več je tudi poročil o medvrstniškem nasilju. Podporniki projekta Od Alje do Žana so prepričani, da je treba o težavah govoriti. Obiskali smo OŠ Livada in Gimnazijo Ljubljana (SVŠGUGL) ter otroke in mlade vprašali, ali se tudi njim zdi, da bi morali o stiskah govoriti več. Bi opazili, če bi bil kakšen sošolec ali sošolka v stiski? Kako se sami spopadajo s težavami? Komu se zaupajo? Ali med mladimi manjka empatije? Je v srednji šoli medvrstniškega nasilja manj?

Krajše čakalne dobe le 'statistična prevara?'

21. 03. 2025 17.46

Na ministrstvu za zdravje vztrajajo, da se je število nedopustno dolgo čakajočih na prvi pregled zmanjšalo, rast vseh čakajočih pa upočasnila. Ob tem poudarjajo, da ne gre za statistično prevaro, kot jim jo očitajo Mladi zdravniki, saj pozitivne premike kaže primerjava podatkov že po spremembah pravilnikov, torej po avgustu 2024.

Iz Kopra proti Madagaskarju 11 ton težek konvoj pomoči

12. 03. 2025 13.23

V Luki Koper so na pot slovesno pospremili donirana sredstva v sklopu projekta Slovenija za Madagaskar, ki se je začel pred poldrugim letom, ko je predsednico republike Natašo Pirc Musar obiskal slovenski misijonar na Madagaskarju Pedro Opeka. Na otok je odpotoval več kot enajst ton težek konvoj pomoči za novo šolo in medicinsko oskrbo.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Ljubljanska psihiatrija brez odločitve o direktorju, Zalar se ne bo več prijavil

27. 02. 2025 20.40

Svet ljubljanske psihiatrične klinike na seji ni imenoval novega direktorja. Na razpis se je prijavilo pet kandidatov, pogoje sta izpolnjevala dva, eden od njiju je bil tudi zdajšnji direktor Bojan Zalar. Oba sta se danes predstavila svetu, a nobeden od njiju ni dobil zadostne podpore, je medijem povedal predsednik sveta Tomaž Subotič.

V Sloveniji zaradi neustreznega zdravljenja vsako leto umre 1000 bolnikov

28. 01. 2025 18.55

Kako je z izplačevanjem odškodnin zaradi zdravniških napak? Koliko časa trajajo postopki in koliko svojcev se sploh odloči za to? Sodne obravnave trajajo tudi več desetletij, dokazovanje napak je pogosto zapleteno, izvedence odvetniki kličejo tudi iz tujine, kar povzroča dodatne stroške, dosojeni zneski pa so običajno bistveno nižji kot na tujem. Bi bilo ustrezneje, če bi država ustanovila odškodninski sklad? S tem bi zaščitili tako zdravnike kot morebitne žrtve napak.

Hčerki pokojne pacientke zahtevata umik koncesije in dovoljenj Medicorju

27. 01. 2025 20.12

Izredni nadzor, ki ga je v medicinskem centru Medicor po smrti 80-letne bolnice opravila zbornica zdravstvene in babiške nege, je razkril številne nepravilnosti. Zaposleni brez licenc, nepopolna dokumentacija, skrb vzbujajoča razhajanja v poročilih – tudi do 60-minutna odstopanja v postopkih. V Medicorju nepravilnosti označujejo le kot administrativne pomanjkljivosti, ministrstvo za zdravje medtem izvaja še sistemski nadzor, zdravniška zbornica pa molči.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče

26. 01. 2025 10.52

Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Vandali z antisemitskimi napisi pografitirali mariborsko sinagogo

13. 01. 2025 10.43

Neznanci so mariborsko sinagogo vandalizirali s sovražnimi antisemitskimi grafiti. Direktor sinagoge Boris Hajdinjak je povedal, da so vsi zaposleni v Sinagogi Maribor Slovenci in da zato grafitov ne morejo ocenjevati kot Judje. "Kot Slovenci najostreje zavračamo vsebino grafitov," je povedal. S Policije so sporočili, da je po nestrokovni oceni nastala škoda v višini 1500 evrov.

Med iskanjem dveh pogrešanih britanskih pohodnikov v Dolomitih našli truplo

08. 01. 2025 11.25

Po tem, ko so v Dolomitih sprožili iskalno akcijo dveh britanskih pohodnikov, so iz italijanske gorske reševalne službe sporočili, da so našli truplo enega od pogrešanih. Britanca, ki sta nameravala Dolomite prehoditi od koče do koče, sta se svojcem nazadnje oglasila 1. januarja. Od takrat sta njuna telefona nedosegljiva.

Pol tisočaka za otroško praznovanje?

04. 01. 2025 12.28

Igralnice, športne dvorane, muzeji, gledališča, kopališča, plezalni centri, pustolovski parki, kmetije ... Ples, film, zabavni poligoni, iskanje zakladov, ustvarjalne delavnice, igre z živalmi, plezalne stene, vodne igre, paintball, karting, bowling, trampolini ... Možnosti, kje in kako lahko otroci organizirano praznujejo svoje rojstne dneve, je dandanes ogromno. Nič nenavadnega, ko pa je tudi povpraševanja iz leta v leto več. Staršem se namreč tako ni treba pretirano ukvarjati z organizacijo, animacijo, pripravljanjem hrane in pospravljanjem. Kaj vse pa pravzaprav organizatorji ponujajo? Kolikšne so cene tovrstnih rojstnodnevnih praznovanj, od česa so odvisne? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Od Alje do Žana: projekt za dostopnejšo psihosocialno pomoč v okviru šol

23. 12. 2024 07.59

Fundacija Nataše Pirc Musar – Ustanova Alma je s Slovensko filantropijo in Zvezo Anite Ogulin in ZPM podpisala sporazum o sodelovanju treh partnerjev v projektu Od Alje do Žana, čuječa srca – budni umi. Glavni namen projekta je zagotavljanje psihosocialne pomoči otrokom v okviru šol.

Starši dobavitelji petard svojim otrokom

20. 12. 2024 06.00

Z včerajšnjim dnem se je začela prodaja pirotehnike, a ne tudi petard, ki so prepovedane že 16 let. Kako torej pridejo v roke otrok? Bodisi iz Avstrije, kjer niso prepovedane, bodisi preko spleta, ki je z njimi preplavljen. Kot smo izvedeli na eni izmed ljubljanskih šol, pa jih kupujejo tudi starši. Policija je lani ugotovila 153 kršitev, v več kot 70 odstotkih so jih storili mladostniki.

Vlada v analizo omrežnin, ministrstvo mora pripraviti ukrepe

18. 12. 2024 15.58

Vlada glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja. Zato je Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon, okoljskemu ministrstvu pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.

Še pred koncem leta 'finančna injekcija' za zdravilo urbagen

18. 12. 2024 18.33

Vlada je na seji sprejela sklep o podpori razvoja zdravila urbagen. Pogodbo s Fundacijo CTNNB1 bodo podpisali v petek, teden kasneje pa bo sledilo tudi izplačilo v višini milijona evrov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst

12. 12. 2024 19.50

Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Rusija izstrelila več kot 100 dronov, ena smrtna žrtev in več poškodovanih

02. 12. 2024 11.17

Ruske sile so nad Ukrajino po navedbah Kijeva izstrelile več kot 100 dronov. V napadu z brezpilotnikom na mesto Ternopil na zahodu Ukrajine je umrl en človek, trije so bili ranjeni, so sporočile lokalne oblasti.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre

28. 11. 2024 09.22

Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Zagovornik ugotovil diskriminacijo treh zdravstvenih delavk zaradi nosečnosti in starševstva

27. 11. 2024 11.52

Zagovornik načela enakosti je ugotovil, da je zdravstvena ustanova kot delodajalec tri uslužbenke obravnavala neustrezno, ko jim za leta, v katerih so bile pretežno odsotne zaradi nosečnosti in nege novorojencev, ni določila ocene dela. Zato je ugotovil, da so bile diskriminirane na podlagi njihovih osebnih okoliščin nosečnosti in starševstva.

Razjarjena mati na tekmi tretje mladinske lige fizično napadla sodnika

25. 11. 2024 12.49

Kam gre ta svet (nogometa)? To bi se lahko vprašali po novici iz španske Andaluzije, ki pa na žalost več ne preseneča.

DZ zavrnil predlog za imenovanje Antona Ropa na čelo Banke Slovenije

22. 11. 2024 07.23

DZ je na današnjem tajnem glasovanju zavrnil predlog predsednice države Nataše Pirc Musar za imenovanje Antona Ropa na mesto guvernerja Banke Slovenije. Ropu je podporo namenilo 24 poslancev, za imenovanje na to mesto bi potreboval najmanj 46 glasov.

Zastavo EU nadomestili s palestinsko

19. 11. 2024 13.42

Vlada Janeza Janše je na poslopju vladne palače leta 2021 izobesila izraelsko zastavo in požela vrsto kritik zaradi izrazitega postavljanja na eno stran v Bližnjevzhodnem konfliktu. Leto dni kasneje so na številnih javnih oz. državnih stavbah zaplapolale ukrajinske zastave. Nasprotoval ni nihče. Palestinska zastava na Pedagoškem inštitutu pa znova v javni prostor vnaša razpravo o primernosti tovrstnega početja. Zakaj so se na inštitutu, ki je nacionalna ustanova, odločili za to potezo ter zakaj je zastava Palestine zamenjala evropsko?

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

'Ne bomo kupili Neymarja, naš klub ni zdravstvena ustanova'

17. 11. 2024 10.30

Namigovanj o tem, da bi brazilski zvezdnik Neymar Junior utegnil predčasno zapustiti Savdsko Arabijo, je iz tedna v teden več. Pojavile so se tudi govorice, da bi se lahko vrnil v domovino in tam zaigral za Palmeiras, predsednica brazilskega kluba pa se je na to odzvala z ostro izjavo: "Naš klub ni zdravstvena ustanova."

'Vsi otroci, ki so prišli na zdravljenje iz Gaze in Zahodnega brega, so se tja vrnili'

13. 11. 2024 12.05

Vsi otroci, ki so bili do leta 2018 zdravljeni v Sloveniji, so se vrnili nazaj v kraj, od koder so prišli, torej v Gazo ali na Zahodni breg. Pacienti skupine, ki je trenutno v Sloveniji, so že bili v Egiptu in tja naj bi se vsi tudi vrnili, pojasnjujejo v Ustanovi Pustimo jim sanje -Fundacija Danila Türka. "Otroci in mladostniki iz Gaze, ki so prišli na rehabilitacijo v Slovenijo, so telesno hudo poškodovani, v sebi nosijo duševne rane, strah in izgubo. Njihovi domovi v Gazi so pretežno uničeni. Rehabilitacija v tujini je zanje svetla točka, ki jim vrača upanje in moč, da si ponovno zaželijo prihodnosti," so dodali.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi

12. 11. 2024 19.56

Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

'Duša Francije' za pet evrov? Katoliška cerkev ostro proti

26. 10. 2024 16.57

Katoliška cerkev ostro nasprotuje zamisli o zaračunavanju vstopnine v katedrali Notre-Dame, ki se bo po petih letih ponovno odprla decembra. Ta naj bi znašala pet evrov za ogled gotske mojstrovine iz 12. stoletja, predlagalo pa jo je francosko ministrstvo za kulturo.