Iranski režiser Mohammad Rasoulof je leta 2017 dobil prepoved režiranja filmov in je tako svoj šesti, zmagovalni film There Is No Evil režiral na skrivaj. Zaradi obtožb, povezanih z njegovimi prejšnjimi filmi, pa tudi ne more potovati zunaj Irana, zato je zlatega medveda na mednarodnem filmskem festivalu v Berlinu v njegovem imenu sprejela njegova hčerka Baran, ki je v nagrajenem filmu tudi nastopila.
Ob prejetju nagrade je Baran svojega očeta poklicala preko konferenčnega klica in tako je imel možnost pojasniti, da film govori o tem, da bi ljudje morali sprejeti odgovornost za svoja dejanja. "Želel sem govoriti o ljudeh, ki odgovornost prelagajo na višje sile," je dejal. "V resnici pa bi lahko le rekli 'ne', to je njihova moč," je pojasnil.
Predsednik žirije Jeremy Irons je dejal, da film, ki govori o štirih zgodbah o smrtni kazni, prikazuje mrežo, ki jo avtoritarni režim plete med običajnimi ljudmi in jih usmerja k nečloveštvu. "Zgodba vsakega dela filma temelji na lastnih izkušnjah," je dan pred podelitvijo nagrad dejal režiser, s katerim so intervju opravili kar preko konferenčnega klica. Mohammad gledalcem želi predstaviti, da so med na smrt obsojenimi ljudmi osebe, ki niso pošasti, vendar v ključnem trenutku le niso razmišljale o svojih dejanjih, poroča BBC, kjer so še navedli, da je v Iranu vsako leto usmrčenih na stotine ljudi.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.