Mednarodna vesoljska postaja (ISS) – skupni projekt, ki vključuje pet vesoljskih agencij – je v orbiti od leta 1998 in je stalno naseljena od leta 2000. V njenem mikrogravitacijskem laboratoriju je bilo opravljenih več kot 3000 raziskovalnih preiskav.
Vendar pa ima odobreno delovanje le do leta 2024 in o vsakem podaljšanju se morajo strinjati vsi partnerji. Ameriška vesoljska agencija Nasa je dejala, da načrt za upokojitev ISS pomeni prehod v komercialni sektor za dejavnosti v nizki Zemljini orbiti – območju vesolja blizu Zemlje. "Zasebni sektor je tehnično in finančno sposoben razvijati in upravljati komercialne destinacije v nizki Zemljini orbiti s pomočjo Nase," je dejal Phil McAlister, direktor komercialnega oddelka na sedežu Nase.

Leta 2020 je Nasa oddala pogodbo s teksaškim podjetjem Axiom Space za izgradnjo vsaj enega bivalnega modula, ki bo priključen na ISS. Prav tako je zagotovila sredstva trem podjetjem za načrtovanje vesoljskih postaj in drugih komercialnih destinacij v orbiti. Upajo, da bodo ti novi projekti še pred upokojitvijo ISS vsaj delno obratovali.
Nasa je še dejala, da želi ustvariti "močno komercialno gospodarstvo v nizki Zemljini orbiti, ki ga vodijo Američani". Komercialni sektor je sicer že pomemben del ameriškega vesoljskega programa, pri čemer so zasebna podjetja odgovorna za dostavo posadke in tovora. Uporabljajo pa tudi ruska vesoljska plovila Sojuz in Progress.
Po podatkih bo Nasa s prehodom v zasebni sektor za dejavnosti v nizki Zemljini orbiti prihranila 1,3 milijarde dolarjev (cca. 1,1 milijarde evrov). Denar, ki ga bo mogoče porabiti za raziskovanje globokega vesolja. Prihranke pričakujejo, ker bo Nasa plačevala samo za storitve, ki jih potrebuje, ne pa tudi za vzdrževanje in delovanje ISS. Nasa tudi poudarja, da bodo vesoljske postaje zasebnega sektorja novejše in bodo zato potrebovale manj rezervnih delov.

Poročilo o prehodu, ki ga je ta teden objavila Nasa, prihaja po tem, ko je administracija ameriškega predsednika Joeja Bidena izjavila, da se je zavezala, da bo podaljšala dejavnosti vesoljske postaje do leta 2030. Vendar pa razširitev še vedno zahteva podporo mednarodnih partnerjev, vključno z Rusijo, financiranje za ISS pa je do leta 2024 trenutno odobril samo ameriški kongres.
V intervjuju za rusko tiskovno agencijo Interfax decembra 2021 je vodja ruskega vesoljskega programa Dmitrij Rogozin nakazal pripravljenost za sodelovanje z Naso tudi po letu 2024. "Dejanja govorijo več kot besede," je dejal. "Letos smo na ISS poslali nov modul Nauka, ki bo predvidoma zdržal vsaj 10 let." Vodja ruske vesoljske agencije Roskozmos se je tudi pritožil, da ameriške sankcije proti Rusiji škodujejo ruski vesoljski industriji, pred tem pa je dejal, da bi Rusija lahko prenehala s sodelovanjem v programu ISS, če sankcije ne bodo odpravljene.
ZDA in njeni zahodni partnerji so Rusiji zagrozili z nadaljnjimi sankcijami, če bo ta napadla Ukrajino, čeprav natančna narava teh sankcij še ni znana. Rusija je sicer že dejala, da strukturna utrujenost pomeni, da ISS ne bo sposobna delovati po letu 2030, in opozorila, da bi zastarela oprema lahko povzročila "nepopravljive" okvare.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.