Znanost in tehnologija

'Lepega dne sem se zbudil in opazil, da na desno oko ne vidim dobro'

Ljubljana, 26. 01. 2022 15.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
96

Smo priča revoluciji zdravljenja z biološkimi zdravili, ki se ne odvija več samo v bolnišnicah, ampak je določenim pacientom zdravljenje s temi visoko učinkovitimi zdravili na voljo tudi doma. Za številne bolnike to pomeni veliko olajšanje, saj lahko pot v zdravstveno ustanovo pomeni velik finančni in logistični zalogaj, prav tako pa terja prilagajanje urnika – včasih celo celotne družine.

Strokovnjaki so poudarili, da lahko večina bolnikov z multiplo sklerozo danes računa na precej boljšo prognozo kot v preteklosti.
Strokovnjaki so poudarili, da lahko večina bolnikov z multiplo sklerozo danes računa na precej boljšo prognozo kot v preteklosti. FOTO: 24ur.com

Eno od področij, kjer nova zdravila predstavljajo novo upanje, je multipla skleroza. Konec lanskega leta se je seznam zdravil, ki so danes na voljo, še podaljšal, razvrščeno je bilo namreč zdravilo ofatumumab. O multipli sklerozi in novih načinih zdravljenja so danes na tiskovni konferenci spregovorili predstojnik oddelka za bolezni živčevja Nevrološke klinike UKC Ljubljana Uroš Rot, Lina Savšek iz Centra za multiplo sklerozo na Nevrološkem oddelku SB Celje in medicinska sestra iz SB Novo mesto Irma Kumer. Pridružil se jim je tudi Dalibor, ki se spopada z multiplo sklerozo in je prejemnik novega zdravila.

Dalibor se s simptomi bolezni srečuje že šest let, čeprav sprva ni vedel, za kaj gre. "Prvi simptomi so se pojavili 2015, ko sem se lepega dne zbudil in opazil, da na desno oko ne vidim dobro. Svetloba je bila bolj izrazita kot na levem očesu, drugačna sta bila tudi kontrast in ostrina. Osebni zdravnik me je poslal na očesno kliniko, od tam pa k nevrologu. Pri nevrologu sem opravil vse preiskave, s katerimi niso zaznali posebnosti, tudi na magnetni resonanci niso zaznali znakov multiple skleroze. Tri leta nato ni bilo težav, potem pa sem marca 2019 opazil, da se mi je vnel obrazni živec. Med simptomi je bilo mrtvičenje leve strani obraza, piskanje v ušesih … Opravil sem samoplačniško magnetno resonanco, ki je pokazala več novih lezij, znova sem šel na preglede – opravil sem tudi pregled vidnega polja in lumbalno punkcijo. Izkazalo se je, da gre za recidivno remitentno multiplo sklerozo in od takrat se zdravim." 

Številni multiplo sklerozo opisujejo kot bolezen tisočerih obrazov, saj se pri bolnikih izraža na različne načine. MS je sicer v osnovi ena sama bolezen, poteka pa različno, saj se vnetne spremembe na osrednjem živčevju pojavljajo v različnih oblikah in intervalih. Poznamo primarno progresivno, recidivno remitentno in sekundarno progresivno multiplo sklerozo. "Dodatno jo opredeljujemo glede na prisotnost znakov aktivnega vnetnega procesa, kar je zlasti pomembno z vidika primernosti za zdravljenje s sodobnimi zdravili. Najpogosteje poteka v obliki zagonov in remisij, ki so obdobja okrevanja in ta obdobja okrevanja so lahko popolna ali delna. V tem primeru gre za recidivno remitentno obliko bolezni in za njo zboli okoli 80 do 85 odstotkov bolnikov z multiplo sklerozo. Sčasoma se začne oškodovanost osrednega živčevja kopičiti, kar se kaže kot napredovanje invalidnosti in kar imenujemo sekundarna napredujoča oblika multiple skleroze, do katere običajno pride po desetih, petnajstih letih, še zlasti, če bolezen predhodno ni bila zdravljena. Pri petih do petnajstih odstotkih bolnikov z multiplo sklerozo pa bolezen postopno napreduje vse od začetka, kar imenujemo primarno napredujoča multipla skleroza," pojasnjuje Savškova. 

Največ slovenskih bolnikov z multiplo sklerozo obravnavajo v Ljubljani. "Diagnostika poteka hitro, pregledu sledi magnetna resonanca, pogosto tudi lumbalna punkcija, potem pa postavimo diagnozo in se odločimo za zdravljenje. V našem centru skrbimo za okoli 1800 bolnikov z multiplo sklerozo, s tem področjem se ukvarjamo štirje specialisti, imamo pa tudi nekaj podmladka. Stremimo k relativno pogostim pregledom. Idealno bi bilo na pol leta, vendar tega zaradi velikega števila bolnikov in pomanjkanja kadra ne moremo realizirati. Paciente, ki so na osnovni terapiji in monitoring ni potreben, vidimo na kakšno leto, tiste, ki so na sodobnejši terapiji, ki terja veliko krvnih preiskav, pa vidimo pogosteje – na osem oziroma deset mesecev. Prihajajo pa nekateri tudi na mesečne infuzije. Mislim, da tisti, ki nas potrebuje, pride na vrsto precej hitro, je pa veliko prostora za izboljšavo," pravi Rot. 

V Celju so strokovnjaki s tega področja del regijske bolnišnice, tim je manjši, s tem področjem se redno ukvarjata eden do dva nevrologa, ostali pa se z boleznijo srečujejo v okviru svojega rednega dela. "Naš tim skrbi za okoli 450 bolnikov z multiplo sklerozo, od tega je polovica zdravljena z zdravili, ki spreminjajo potek bolezni, kar je precejšnje breme za celotno zdravstveno ekipo, saj je potrebno redno ambulantno preverjanje, vključno z laboratorijskimi in magnetno resonančnimi kontrolami. Poleg tega ti bolniki potrebujejo celostno obravnavo, ki pomeni lajšanje spremljajočih simptomov in ustrezno rehabilitacijo," pravi Savškova. Tudi pri njih si želijo, da bi bolnike videli na pol leta, vendar so se čakalne dobe občutno podaljšale – bolniki na kontrolne preglede čakajo leto dni ali tudi več. Epidemija žal pušča pečat na obravnavi bolnikov s kroničnimi boleznimi, kar bo imelo dolgoročne posledice, svarijo strokovnjaki. 

Kumrova pravi, da v Novem mestu bdijo nad okoli 200 bolniki. "Kot majhen tim imamo morda to prednost, da bolnike poznamo skoraj po imenih. Čakalne dobe za kontrolne preglede so sicer so podobne kot v Celju in Ljubljani, skušamo pa biti na razpolago vsaj MS sestre, ki imamo veliko izkušenj, tako da lahko med drugim prepoznamo nujnost pregleda, pogovora z nevrologom … Smo vmesni člen, ki v obe smeri posreduje informacije. Osebni pristop je zelo pomemben."

Področje zdravljenja multiple skleroze namreč izstopa po tem, da pozna posebej usposobljene medicinske sestre. "Že pred 30 smo bile povabljene k sodelovanju z nevrološko kliniko ljubljanskega UKC, da bi torej pri obravnavi bolnikov z multiplo sklerozo bila prisotna stalna medicinska sestra in ta vzorec se je vzpostavil po Sloveniji. MS sestre smo enakovreden element v oskrbi bolnika," pojasnjuje Kumrova. 

V zadnjih letih so se trendi na področju zdravljenja MS spremenili, pojasnjuje Rot: "Pri nas imamo vsa zdravila za multiplo sklerozo, ki so registrirana po svetu. Pri zdravljenju skušamo upoštevati sodobna načela, ki pri recidivno remitentni multipli sklerozi pomenijo zgodnji začetek zdravljenja, pravo izbiro zdravila glede na predviden potek bolezni v prihodnosti, pri čemer nam pomagajo podatki preiskav, prav tako pa se vse bolj poslužujemo močnejših zdravil, ki imajo sicer nekaj več stranskih učinkov, vendar podatki kažejo, da je zgodnje učinkovito zdravljenje dolgoročna prednost za bolnika. Tudi pri bolnikih z napredujočimi oblikami bolezni želimo čim prej opredeliti tip bolezni in začeti z zdravljenjem."

Vse skupaj predstavlja razliko v pristopu k zdravljenju v primerjavi s preteklim obdobjem. "V preteklosti smo se za močnejša zdravila odločali kasneje, saj imajo več resnih stranskih učinkov. Želeli smo se izogniti težkim avtoimunskim reakcijam, hudim okužbam, kot je progresivna multifokalna leukoencefalopatija," pojasnjuje Rot. "Določena zdravila pa imajo specifične stranske učinke, recimo vplivajo na delovanje srca. Tako da skušamo na podlagi podatkov o zdravstvenem stanju pacienta izbrati optimalen pripravek," dodaja. 

Nova zdravila so absolutno dobra novica, poudarja: "Tisti, ki se s tem ukvarjamo že dlje časa, vemo, da so naši pacienti danes bistveno manj prizadeti, kot so bili pred petnajstimi ali dvajsetimi leti, to kažejo tudi podatki. V preteklosti smo pričakovali, da bo približno polovica bolnikov po petnajstih letih potrebovala pomoč pri hoji, zdaj je takšnih le še deset odstotkov. To so študije izpred treh ali štirih let, danes je ta podatek še boljši. Ostaja pa veliko izzivov na področju napredujočih oblik, saj je tam na voljo manj pripravkov."

Velik napredek na področju zdravljenja MS je mogoče pripisati več razpoložljivim podatkom. "O vnetnih boleznih je danes na voljo precej podatkov. Ne poznamo natančno vzroka bolezni, ve pa se, po kakšnem mehanizmu nastanejo težave in z vplivanjem na vnetje v različnih delih telesa, tako v krvnem obtoku kot živčevju, poskušamo bolezen umiriti. Zdravila lahko število zagonov umirijo za 60 odstotkov, povsem umirijo aktivnost na magnetni resonanci, upočasnijo napredovanje bolezni … in rezultat vsega tega je dolgoročno dobra prognoza za bolnike z recidivno remitentno obliko MS," še poudarja Rot.

Multipla skleroza je danes po zaslugi znanstvenega napredka pri številnih bolnikih mnogo lažje obvladljiva kot v preteklosti.
Multipla skleroza je danes po zaslugi znanstvenega napredka pri številnih bolnikih mnogo lažje obvladljiva kot v preteklosti. FOTO: Dreamstime

Savškova dodaja, da so izkušnje z najnovejšim zdravilom nabirali že med programom predčasne rabe, v okviru tega so na njihovem oddelku zdravili pet bolnikov. "Prvi je zdravilo prejel lani avgusta in kar se tiče izkušenj, lahko trenutno govorimo predvsem z vidika stranskih učinkov, ki so povezani z vnosom zdravila. Podatki iz študij govorijo, da so reakcije, če sploh so, blage in so vezane predvsem na prvo aplikacijo zdravila in kasneje izzvenijo. Naši bolniki niso navajali veliko učinkov, razen pojavljanja pogostejših prehladnih obolenj, neželenih učinkov ni bilo. Imeli smo tudi primer, ko je bolnica vmes prebolela okužbo s koronavirusom in jo je prenesla brez posebnih zapletov, odmerjanja zdravila ni bilo treba prilagajati. Dolgoročnih podatkov pa seveda še nimamo." 

Velika prednost sodobnih zdravil je možnost samooapliciranja s peresnikom. Dalibor pravi, da je vse skupaj preprosto, kot bi skuhal kavo. "Pri meni je zdravljenje najprej potekalo s tabletami, ki sem jih jemal leto in pol, vendar žal zdravljenje z njimi ni bilo optimalno. Sem pa v tem času zasledil, da bo pri nas leta 2021, torej lani, na voljo novo zdravilo. Nevrologa sem zato vprašal, ali bi ga lahko dobil. Zdaj se s tem zdravilom zdravim že štiri mesece in občutim predvsem manj utrujenosti."

"Bolniki z apliciranjem zdravila nimajo težav, to zanje pomeni veliko samostojnost," poudarja Kumrova. "Peresniki so zelo enostavni," poudarja. Zanemariti pa ne gre niti psihološkega učinka. "Predvsem mladega vseskozi opominjati, da je bolnik, da je drugačen od drugih – temu se skušamo izogniti," poudarja Kumrova. In samoaplikacija zdravila bolnikom omogoča, da nekoliko odmislijo bolezen, še posebej, ker gre za mlade, ki so v procesu ustvarjanja družine oziroma kariere. "Osnova pa seveda je, da je zdravilo primerno za bolnika," dodaja Kumrova.

Prednost takšnih zdravil je tudi manjša obremenjenost bolnišnic in pa manj nevarnosti za okužbe, še poudarjajo strokovnjaki. "Pomikamo se v novo ero zdravljenja MS, ki je prilagojeno potrebam bolnika. Lahko smo veseli, da so pri nas hitro in v celoti na voljo vsa nova  zdravljenja. Se pa s tem povečuje obseg dela, zato si želimo kadrovskih okrepitev," poudarja Savškova.

Dalibor pa izpostavlja upanje, ki ga napredek prinaša bolnikom z MS: "Naj ne obupajo, naj imajo v mislih, da skoraj vsako leto pride novo zdravilo. Naj se informirajo o diagnozi in sodelujejo z zdravniki, ki bdijo nad njimi." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (96)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

1818
05. 02. 2022 19.07
tu eni pišejo take debilne, jaz pa eno čisto realno, resnično napišem, pa me zbrišete. Podn portal
1818
05. 02. 2022 19.02
+1
Evo čudežno cepivo za karkoli se spomniš! Samo ne se spremenit, to nikakor, s svojo žlehtnobo v grob!
Pinkman.
26. 01. 2022 20.24
+2
To je drugač zelo zahrbtna bolezen. Pristaneš na vozičku mimogrede.
CyberWorm00000
26. 01. 2022 19.25
-6
antiwaxerjem je biologija španska was al kok že : )))
CyberWorm00000
26. 01. 2022 19.32
-9
ko bom welik bom antiwaxer pa nebom meu biologije w šoli : ))))
S K E L E T O R
26. 01. 2022 19.24
+2
Zdaj nas zdravijo z aplikacijami in čajem!🤣🤣🤣 #kovidjeresnicen
CyberWorm00000
26. 01. 2022 18.57
-11
je pa za necepljene značilno akutno pomanjkanje biologije : )))
CyberWorm00000
26. 01. 2022 19.02
-12
zakaj bi se cepil če sdm pa zdraw pa take bulane : )))
CyberWorm00000
26. 01. 2022 19.03
-8
tut aspirina ne jem če me ne boli glawa pa take bulane : )))
Mustache
26. 01. 2022 20.57
+1
1818
05. 02. 2022 19.04
šus u ramo, vsi, ki se niste cepili ostanite doma, da se slučajno ne okužim.
S K E L E T O R
26. 01. 2022 18.56
-2
Zdravsto kot smo ga imeli do zdaj lahko pozabite! Smo samo še poskusni zajci!🐰🐰🐰
JEB. MOD.
26. 01. 2022 18.40
+0
zadeve gredo v smeri.če boš imel denar se boš lahko zdravil če nimaš pa umri!
JEB. MOD.
26. 01. 2022 18.42
+1
če ne boš imel denar za pogreb greš v kostno moko!
majazmaja2
26. 01. 2022 19.15
+3
JEB.MOD.: na Hrvaškem je tako: tisti, ki lahko plačajo neko fensi nadstandardno zavarovanje (okrog 250 eur letno), imajo enkrat letno pregled, kakršnega pri nas dobiš za cca. 1500 eur (v zasebni ustanovi) in vključuje tudi celo vrsto tumorskih markerjev, direktni dostop do specialistov in preskok čakalnih vrst za posege.
kryptix
26. 01. 2022 18.26
-17
js pa vidim super na desno uho mi pa peša sluh na desno oko.🤪
LeeLoo7
26. 01. 2022 18.58
+4
Si že kdaj slišal za karmo? Poguglaj jo in zelo se jo začni bati!
asdfghjklqwertz
26. 01. 2022 18.25
-4
Ja ... a ni to zanimivo ... za multiplo sklerozo še vedno niso našli čudežnega zdravila, tako kot proti parkinsonovi bolezni itd ... Za en covid, pa v enem letu najdejo magična cepiva, ki so tako (ne)učinkovita, da jih že nekje zakonsko posiljujejo. Lep dokumentarec sem gledal na HBOju, mislim da, glede parkinsonove bolezni, kjer je Pfizer dal denar za študijo zdravljenja te bolezni. Njihov cilj nadaljnega profitiranja in raziskav je bil, da doseže 20% uspešnost zdravljenja. Dosegli so veliko pod 20%, oz. dobrih 5% uspeha. Ker Pfizer ni videl uspeha in priliv denarja, je nehal financirati razvoj cepiva. Glavno, da je profit, če ga ni, te odhebejo.
nikhrast
26. 01. 2022 18.34
+1
Kaj pa opioidi in anti-depresivi, to gre največ v promet, po nekaterih velemestih jih umre več na overdozi kot za coronavirus.
Liguster
26. 01. 2022 18.39
+11
Vaš komentar pokaže, da ne znate upoštevati okoliščin, ki so pri obeh boleznih popolnoma različne. Kaj vas vzpodbuja, da pišete takšne neosnovane komentarje?
Eastman
26. 01. 2022 18.49
+10
Covid ali multipla skleroza sta neprimerljiva... Bolj butastega komentarja ze dolgo nisem prebral.
majazmaja2
26. 01. 2022 19.16
+4
asdfghjklqwertz, verjetno so ti že povedali, da si intelektualno podhranjen. Drži se komentarjev reality showov.
kryptix
26. 01. 2022 18.24
-4
mene isto hebe slabo vidim na desno uho in še manj slišim na desno oko.🤪
3xutišani
26. 01. 2022 18.13
+6
Jaz se cez cel dan ščipam....še zdaj ne vrjamem da je trenutna situacija realnost.....
CyberWorm00000
26. 01. 2022 18.16
+0
na metelkowi wsak dan w parku si daješ injekcije : )))
CyberWorm00000
26. 01. 2022 18.17
-1
mikpiki191
26. 01. 2022 18.12
+0
še dobro da je šel samoplačniško ,ker za določene zdravnike si dosti krat samo številka ,pa da jim tiste ure na šihtu minejo se od štempljajo pa gredo domov
maske-so-padle
26. 01. 2022 18.08
+19
V oči mi je padlo, da je gospod iz članka opravil SAMOPLAČNIŠKO magnetno resonanco, potem ko je opazil mrtvičenje leve strani obraza, piskanje v ušesih. V glavnem vzvišeni niso nič ugotovili, dokler si ni SAM plačal magneta. Pa kaj rabimo na pol mrtvi priti, da lahko plačate tisto, kar smo vam že plačali. Me zanima, če sebe in svoje bližnje tako obravnavate, bogovi v belem.
muci007
26. 01. 2022 18.10
+6
kameltrajbar
26. 01. 2022 18.43
+1
Eastman
26. 01. 2022 18.51
+3
Jaz sem pred meseci prisel na magnetno resonanco po 14 dneh od napotila zdravnika. Res pa sem moral v UKC lj v nedeljo zjutraj. Ze ko so me klicali sem 2x vprasal ce res v nedeljo. Pa nisem bil samoplacnisko res pa da po neki operaciji v lanskem letu
VirusX
26. 01. 2022 17.56
-5
Ja desna je problem, skos neki nagaja.
booby98
26. 01. 2022 17.40
-4
Za ms je vazna nevrogeneza in nic drugega!!!
smintek
26. 01. 2022 17.31
-2
Evelinca12
26. 01. 2022 17.22
+3
rbd1
26. 01. 2022 17.20
+19
Od simptomov do revmatologa traja 2 leti… tolk o tem, kako pomembno je vladi naše zdravje, ki hi povezano s cepljenjem ;)
User1280007
26. 01. 2022 17.18
+3
Revolucija, je v splošni dostopnosti. V znanosti je zgolj njena iskra. Primer je g. Steve Jobs. Če navadnemu smrtniku postavijo njegovo diagnozo ima6 mesecev. On je živel 9 let. Imel je zasebno kliniko.
Morskadeklica123
26. 01. 2022 20.42
+1
Steve Jobs je imel nevroendokrini tumor, ki ni tako agresiven. Z njim se lahko živi leta, ne da bi sploh vedel zanj. Ne komentirat in posploševat, če zadev ne poznate.