Kot da jih življenje že ni dovolj teplo, razseljencem v Siriji niti vreme ne prizanaša. Razseljenci so izpostavljeni ekstremnim temperaturam, odvisni so pa predvsem od humanitarne pomoči.

62-letna Hamida Dandoush živi v taborišču Saharah blizu sirsko-turške meje, kjer približno 80 razseljenih družin živi v težkih razmerah zaradi hudega vročinskega vala, ki je zajel regijo.
"Živimo, kot da smo v pečici in težko dihamo zaradi vročine v šotoru. Če ne bi šotora poškropili z vodo, bi zaradi hude vročine umrli," je Dandousheva povedala za Al Jazeero. Dandoushova, ki živi v šotoru s hčerko in vnukom, je povedala, da se vsak dan zaman trudi ohladiti stvari, med drugim vnuka položi v plastično posodo in ga poliva s hladno vodo a vsi njeni napori so brez bistvenega učinka.
"Če starejši ljudje, kot smo mi, ne prenesejo takšnega vremena, kako naj ga prenesejo majhni otroci?" je dejal Dandoush. "Včeraj se je moj vnuk začel tresti in težko dihati, zato smo ga odpeljali v bolnišnico, kjer so nam povedali, da se je to zgodilo zaradi vročine v šotoru."
Pričakuje se, da se bo toplo vreme, ki je prizadelo razseljene osebe v taboriščih na severozahodu Sirije, v prihodnjih dneh še stopnjevalo, kar bo še povečalo trpljenje tistih, ki živijo v šotorih. Sirska civilna zaščita, znana tudi kot Bele čelade, je opozorila ljudi, naj se v prihodnjih dneh, ko se bodo temperature dvignile nad 42 stopinj Celzija, ne izpostavljajo soncu za daljši čas. Svetovali so tudi povečan vnos vode in tekočine, da bi se izognili dehidraciji, ter opozorili, da plinskih jeklenk ne postavljajo na sonce, da bi preprečili požare.
"Vročinski val sovpada s povečanjem števila požarov v tem mesecu. Naše ekipe so od začetka tega meseca pogasile več kot 200 požarov, od tega 93 požarov na kmetijskih zemljiščih, 21 požarov v gozdovih, 36 požarov na civilnih domovih in 10 požarov v razseljenih taboriščih," je povedal Ahmad Jazji, član odbora sirske civilne zaščite.
Kampi so postali gojišče bolezni
A kljub temu so se razseljenci znašli v velikih težavah, saj se zaradi slabe higiene in visokih temperatur povečujejo bolezni. Ekipe sirske civilne zaščite obiskujejo taborišča, da ocenijo razmere v njih in zagotovijo potrebne smernice za ublažitev bolezni, ki spremljajo povišanje temperatur, poleg tega pa zagotavljajo tudi nujno zdravstveno oskrbo.
"Šole in taborišča oskrbujemo z vodo ter vlažimo nekatere ulice, da bi zmanjšali prah in ublažili vročino," je dejal Jazji.

Hazem al-Hadži, 30-letni razseljenec iz južnega Idliba, ki živi v enem od taborišč blizu sirsko-turške meje, zbira otroke iz taborišča in jih škropi z vodo, da bi jih razvedril in ublažil vročino. "Naši otroci prenašajo več, kot sploh lahko prenesejo. Takoj, ko mine mrzel zimski mraz, jih doleti žgoče poletje, ki izčrpava njihova krhka telesa," je dejal al-Hadži.
Al Hadži je za Al Jazeero povedal, da v večini šotorov ni nobenih hladilnih sredstev, razen vode, če pa že so, je to običajno ventilator, ki ne nudi nobene pomoči. "Nestrpno čakamo, da ne bo sonca, da se naša telesa malo odpočijejo od izčrpavajoče vročine," je dejal al-Hadži.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.