Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi zahteva takojšnjo odstranitev Donalda Trumpa s položaja predsednika ZDA, poročajo ameriški mediji. Podpredsednika Mika Pencea je pozvala, naj se sklicuje na 25. amandma in na ta način prevzame predsedniško funkcijo.
Če podpredsednik in vlada ne bosta ukrepala, bo kongres sprožil postopek ustavne obtožbe, je dejala Pelosijeva, ki v svojem pozivu ni edina.
Že pred tem se je tudi vodja demokratske manjšine v ameriškem senatu Chuck Schumer zavzel za takojšnjo odstavitev Trumpa, ker je podžigal vstajo v ameriškem kongresu. "Ta predsednik ne bi smel biti na položaju nit en dan več," je poudaril Schumer. "Najhitrejša in najučinkovitejša pot za odstavitev tega predsednika, ki bi jo lahko uporabili že danes, bi bila, če bi podpredsednik nemudoma uporabil 25. amandma k ustavi," je še dejal. Če bi podpredsednik in kabinet to možnost zavrnila, bi se moral tudi po mnenju Schumerja znova sestati kongres in proti predsedniku sprožiti ustavno obtožbo, znano tudi kot impeachment.
Če bo Schumer, čigar stranka bo v senatu kmalu prevzela večino, uresničil grožnje, bi bil lahko Trump prvi ameriški predsednik z dvema ustavnima obtožbama. Predstavniški dom kongresa je decembra 2019 potrdil obe točki ustavne obtožbe Trumpa zaradi zlorabe pooblastil in oviranja dela kongresa, a je predsednik ostal na položaju, ker senat, ki ga zaenkrat nadzirajo republikanci, ni podprl njegove odstavitve.
Republikanski kongresnik iz Illinoisa Adam Kinzinger je prav tako pozval vlado, naj odstavi Trumpa, ker ni primeren za opravljanje položaja. "Predsednik mora s položaja, ali prostovoljno ali neprostovoljno," je dejal kongresnik.
V Washingtonu je včeraj zavrelo. Med potrjevanjem novoizvoljenega ameriškega predsednika Joeja Bidna so Trumpovi podporniki, prepričani, da mu je bila zmaga 3. novembra lani ukradena, vdrli v Kapitol, umrli so štirje ljudje. Olje na ogenj je s svojo retoriko prilival predsednik Donald Trump, zaradi spodbujanja k nasilju ga je prvič blokiral celo Twitter. Predsednik, ki se še ne more sprijazniti s porazom, je potreboval več ur, preden je svoje podpornike pozval, naj zapustijo Kapitol in gredo domov, a celo potem je ponavljal (nepotrjene) trditve o ukradenih volitvah.
V ameriški prestolnici so prav zaradi tega začeli razpravljati o uporabi 25. amandmaja ameriške ustave. Več ameriških medijev je poročalo, da naj bi o tem že ves dan člani kabineta resno razpravljali na nerazkriti lokaciji.
Da je zdaj pravi in skrajni čas za uveljavitev 25. amandmaja, je javno pozvalo že nekaj deset demokratov, ki jih skrbi škoda, ki jo lahko še v zadnjih 14 dneh na oblasti povzroči Trump. Vse več kritik do Trumpa in njegove retorike pa je slišati tudi iz republikanskih vrst. Eden od republikanskih senatorjev John Cornyn je celotno dogajanje tako opisal z besedami, da so "dosegli dno".
Kaj je 25. amandma?
25. amandma prenos oblasti predvideva, ko je predsednik ZDA nezmožen ali neprimeren za opravljanje svojega dela in dolžnosti, oziroma določa, da predsedniški položaj prevzeme podpredsednik v primerih smrti ameriškega predsednika, njegovega odstopa ali odstranitve s položaja. Če tudi podpredsednik ne bi zmogel opravljati te funkcije, je naslednja v vrsti, po Zakonu o nasledstvu predsednika, predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi.
Četrti odstavek amandmaja predvideva, da predsednika s položaja lahko odstranijo podpredsednik in člani kabineta. Za to je potrebnih le 12 glasov, poleg Pencea bi se za to moralo odločiti še 11 od 23 članov kabineta. Oba doma kongresa morata 21 dni zatem, ko so ju člani kabineta obvestili, da je predsednik nezmožen opravljati svoj položaj, to z dvotretjinsko večino potrditi, v nasprotnem primeru predsednik znova prevzame vse funkcije.
25. amandma je bil sprejet po atentatu na tedanjega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, med Američani pa je postal "priljubljen", odkar se je v Ovalno pisarno vselil Donald Trump. Iskanje termina "25. amandma" je na spletnem brskalniku Google poskočilo, ko je Trump podpisal prepoved vstopa v državo iz določenih muslimanskih držav, ko je zbolel za covidom-19, pa tudi po izdaji knjige "Fire and Fury" novinarja Michaela Wolffa, navaja Bloomberg.
Ameriški mediji so že leta 2019 poročali, da so tedaj člani Trumpove najožje ekipe razpravljali, ali oziroma kako bi Trumpa odstranili s položaja z uporabo omenjenega amandmaja. Leto predtem je v prispevku za New York Times tedaj anonimni avtor (ki se je pozneje razkril kot nekdanji šef kabineta nekdanje ministrice za domovinsko varnost Miles Taylor) med drugim zapisal, da znotraj Bele hiše obstaja nekakšno "tiho odporniško gibanje" in da se med člani kabineta "šepeta o uveljavitvi 25. amandmaja". O tem naj bi, po neuradnih informacijah ameriških medijev, razpravljal tudi tedanji namestnik pravosodnega ministra ZDA Rod Rosenstein s člani pravosodnega ministrstva, potem ko je Trump odpustil direktorja FBI, Jamesa Comeyja.
Nekdanji namestnik direktorja FBI Andrew McCabe je februarja 2019 v intervjuju javno priznal, da so na pravosodnem ministrstvu govorili, koliko članov kabineta bi podprlo odstranitev Trumpa s položaja.
Ključnega pomena pri odstranitvi s položaja je, kot že omenjeno, ameriški podpredsednik. Mike Pence, sicer nekdanji guverner ameriške zvezne države Indiana, velja za enega najbolj konservativnih politikov, katerega ambicije segajo do stolčka ameriškega predsednika. Predstavlja se kot družinski človek, je globoko veren in znan kot nasprotnik istospolne skupnosti – v preteklosti je med drugim dejal, da je biti istospolno usmerjen "izbira". V javnosti pa je v preteklih letih odmeval predvsem njegov odnos do žensk – Pence namreč ženi govori "mati", priznal je, da nikoli noče biti sam s kakšno drugo žensko v sobi. V zadnjih štirih letih je trdno (in mnogokrat tiho) stal ob strani predsedniku Trumpu. Javno mu je nasprotoval šele pred dnevi, ko je po Trumpovih pozivih, naj spremeni izid predsedniških volitev, dejal, da teh pooblastil nima in da izida ameriških volitev ne bo spreminjal.
KOMENTARJI (475)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.