ustava

Trumpova administracija po pomoti deportiranega moškega noče nazaj

07. 04. 2025 08.12

Administracija Donalda Trumpa si je od ameriške okrožne sodnice Paule Xinis prislužila ostro grajo. Trumpovi uradniki za priseljence so namreč priznali, da so med množičnimi deportacijami iz Združenih držav brez utemeljenega pravnega razloga pomotoma deportirali moškega iz Marylanda. Okrožno sodišče je od uradnikov zahtevalo, naj Kilmarja Abrega Garcio nemudoma pripreljejo nazaj v Maryland, toda Trumpova administracija je tik pred iztekom roka pozvala vrhovno sodišče, naj odredbo nižjega sodišča blokira.

Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike 11. maja

04. 04. 2025 13.49

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na izredni seji odločili poslanci DZ. V SDS, ki je zahtevo za referendum vložila, poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti". To je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

Putin predlagal začasno upravo Ukrajine pod okriljem ZN

28. 03. 2025 08.57

Ruski predsednik Vladimir Putin je predlagal, da bi Ukrajina prešla pod prehodno upravo Združenih narodov, ki bi omogočila izvedbo volitev in nato pogajanja o mirovnem sporazumu za dosego miru z novimi oblastmi.

'Orožje še nikoli ni prineslo miru in varnosti. Prinaša le uničenje in smrt'

27. 03. 2025 20.24

"Absolutno zavračamo retoriko, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno," so v središču Ljubljane poudarili udeleženci shoda za mir in proti oboroževanju. Ob tem so poudarili, da načrti za oboroževanje Evrope potekajo brez sleherne javne razprave, brez demokratičnih procesov, "kot da gre za nekaj povsem samoumevnega in neizogibnega". Pobudniki poudarjajo, da je shod šele prvi korak v oblikovanju širokega in trajnega civilnega zavezništva, ki bo z različnimi akcijami in z vsemi razpoložljivimi sredstvi dosledno nasprotoval prevladi militarističnega enoumja in vojnega hujskaštva.

Zvezni sodnik: Ukinitev agencije Usaid verjetno krši ustavo

19. 03. 2025 06.00

Ameriški zvezni sodnik je presodil, da ukinjanje ameriške agencije Usaid verjetno krši ustavo, zato je blokiral nadaljnje krčenje sredstev tej agenciji. Pritrdil je tožnikom in presodil, da dokazi kažejo, da je Musk sam sprejel odločitev o ukinitvi Usaida, kar je v nasprotju z ustavo. Ta namreč takšno moč podeljuje le izvoljenim funkcionarjem in funkcionarjem, ki jih potrjuje senat.

'Kriminalec Dodik in vojni zločinec Putin grozita z destabilizacijo BiH'

13. 03. 2025 11.52

Čeprav je Tožilstvo BiH izdalo nalog za privedbo vodstva Republike Srbske, vključno z njenim predsednikom Miloradom Dodikom, se to še ni zgodilo. V skupščini te manjše entitete je sicer na dnevnem redu sprejemanje načrta nove ustave, kar je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi označila za neposredno kršitev ustavne ureditve BiH. Zaradi ogrožanja varnosti in stabilnosti BiH več ameriških senatorjev zahteva nove sankcije proti Dodiku. Pozivi k sankcioniranju odgovornih za krizo v BiH so zaznamovali tudi sejo Evropskega parlamenta.

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben

08. 03. 2025 11.47

Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

Poslanci potrdili predlog, da bi predsednik države potrjeval ministre

06. 03. 2025 07.40

DZ je sprejel predlog za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade. Ob 65 navzočih poslancih jih je za začetek postopka glasovalo 55, devet proti. Poslanci SDS prisotnosti večinoma niso prijavili. Kljub nasprotovanju predlaganim rešitvam so tako omogočili začetek postopka, je pred glasovanjem obrazložil predsednik SDS Janez Janša.

Trumpova ekipa v zasebnih pogovorih s političnimi nasprotniki Zelenskega

06. 03. 2025 11.14

Člani ekipe predsednika ZDA Donalda Trumpa se zasebno pogovarjajo s političnimi nasprotniki ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, poroča Politico. Ameriška namigovanja glede njegovega umika s položaja po nedavnem prepiru s Trumpom in izvedbe novih volitev bi lahko spodbudila premike tudi na ukrajinski politični sceni.

Podpis izjave o antisemitizmu, deklice brez naglavne rute

27. 02. 2025 10.09

Avstrijska ljudska stranka (ÖVP), socialdemokrati (SPÖ) in liberalni Neos so dosegli dogovor o oblikovanju nove vlade. Program nove vlade med drugim vključuje dogovor o proračunu, zaostritev azilne politike, olajšave za najemnike in ukrepe za odpravo revščine med otroki do leta 2030. Narodni svet koroških Slovencev (NSKS), ki je ena od krovnih organizacij slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, je koalicijsko pogodbo prihodnje avstrijske vlade pozdravil, ker v njej omenjajo avtohtone manjšine v Avstriji, tudi slovensko.

Kako (za)služijo odvetniki in kako pazijo, da ne sedijo na dveh stolih

17. 02. 2025 17.18

Če se odvetnik s stranko dogovori za plačilo po uspehu, je zgornja meja njegove nagrade določena pri 15 odstotkih. Če je dogovorjen pavšalni znesek, pa je lahko tudi več: "To je stvar svobodne volje stranke", pojasnjuje predsednik odvetniške zbornice Janez Starman. "Konflikt interesov je eno bolj zapletenih in občutljivih vprašanj. Sedeti na dveh stolih kot odvetnik je verjetno najbolj zavržno dejanje," pa izpostavlja splošno načelo odvetniške zbornice.

Kakšna bo usoda uradnega lista?

11. 02. 2025 14.05

V uredništvo smo prejeli dopis, v katerem avtorji opozarjajo, da namerava vlada ukiniti Javno podjetje Uradni list Republike Slovenije. Ob tem izražajo skrb, da bi prenos funkcij, ki jih opravlja, na drug subjekt odprlo vrata resnim tveganjem, na primer političnim ali interesnim pritiskom. V službi vlade za zakonodajo zagotavljajo, da podjetja ne ukinjajo, ob tem pa pojasnjujejo, da so oni sami po zakonu iz leta 1996 izdajatelj uradnega lista, medtem ko je javno podjetje zgolj založnik.

Romunski predsednik napovedal odstop

10. 02. 2025 15.07

Predsednik Romunije Klaus Iohannis je napovedal odstop. Kot je pojasnil, se je za umik odločil spričo pritiskov, ki naj bi se vrstili po tem, ko je romunsko ustavno sodišče konec lanskega leta razveljavilo izid novembrskega prvega kroga predsedniških volitev.

Sodnik blokiral Trumpov neustaven ukaz o ukinitvi pravice do državljanstva

23. 01. 2025 21.11

Ameriški zvezni sodnik John Coughenour je začasno blokiral izvršni ukaz predsednika ZDA Donalda Trumpa o ukinitvi pravice do državljanstva z rojstvom na ozemlju ZDA. "Že več kot štiri desetletja sem sodnik in ne spomnim se primera, ki je bil bolj jasen od tega," je dejal ter poudaril, da bi moralo biti vsakemu pravniku jasno, da je Trumpov ukaz neustaven.

Melania Trump: Prva ameriška dama, ki sledi svojim pravilom

20. 01. 2025 06.00

Donald Trump bo še drugič zaprisegel kot predsednik Združenih držav Amerike, tudi tokrat pa bo ob njem stala žena, Slovenka Melania Trump. Ta se bo kot prva dama drugič vrnila v Belo hišo, a že v prvem moževem mandatu ni bila klasična predsednikova žena, ki sledi tradiciji, zato mnogi že ugibajo, ali bo tokrat drugače.

Ustavna komisija podprla začetek postopka za vpis uporabe gotovine v ustavo

17. 01. 2025 17.06

Ustavna komisija DZ je soglasno podprla začetek postopka za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo, potem ko je strokovna komisija menila, da je predlagana sprememba možna. Člani komisije so v razpravi menili, da ne gre spregledati volje več kot 56.000 državljanov, poudarili pa so tudi pravico do možnosti izbire.

Preferenčni glas, 18 volilnih enot in več poslancev

17. 01. 2025 14.49

Poslanci Svobode so v državni zbor vložili predlog za spremembo ustave, s katerim bi na volitvah v DZ uvedli preferenčni glas. Poudarjajo, da so dolžni slediti volji, ki so jo volivci izrazili na referendumu. Ker pa se zavedajo, da za spremembe potrebujejo 60 poslanskih glasov, ki pa jih koalicija nima, so se odločili, da sopodpišejo predlog opozicijske NSi. A kaj ko zdaj ta podpisov ne želi zagotoviti.

Trump bi bil obsojen, če ne bi zmagal na volitvah

14. 01. 2025 10.26

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump bi bil obsojen v zvezi s spodkopavanjem izida predsedniških volitev 2020, če ne bi bil lani znova izvoljen na položaj, ocenjuje posebni tožilec Jack Smith v poročilu, del katerega je ministrstvo za pravosodje danes poslalo kongresu. Trump je v odzivu Smitha označil za motenega, ugotovitve pa za lažne.

Milanović: To je sporočilo hrvaškega naroda vsem, ki bi ga morali slišati

13. 01. 2025 09.26

Zoran Milanović je na nedeljskih predsedniških volitvah prepričljivo osvojil nov petletni mandat na Pantovčaku. Prejel je več kot milijon glasov volivcev. Milanovića so v štabu, kamor je prišel v družbi soproge, pričakali z ovacijami in bučnim aplavzom. Kot je dejal v svojem govoru, zmago vidi kot priznanje za svoje delo, pa tudi kot jasno sporočilo aktualni vladi Andreja Plenkovića.

Milanović zmagal z ogromno prednostjo, poraženec mu ni čestital

12. 01. 2025 06.59

Hrvaški volivci so odločili, koga si želijo videti v predsedniški palači na Pantovčaku. Ankete so imele prav, aktualni predsednik Zoran Milanović ostaja v trdno sedlu. Ima več kot 700.000 glasov prednosti pred kandidatom s podporo vladajoče HDZ Draganom Primorcem, so po zaprtju volišč pokazali delni neuradni izidi, ki jih objavlja hrvaška državna volilna komisija. Po skoraj vseh preštetih glasovih je Milanović prejel 74,67 odstotka glasov, njegov tekmec Dragan Primorac, ki je kandidiral s podporo vladajoče stranke HDZ pa 25,33.

Kongres potrdil Trumpovo zmago

06. 01. 2025 06.16

Ameriški kongres je formalno potrdil zmago novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa. Postopek v kongresu je v skladu z zakonodajo vodila njegova tekmica, demokratska podpredsednica Kamala Harris, kot novega predsednika pa so ga potrdili natanko štiri leta po tem, ko so njegovi podporniki vdrli v kongres po porazu na volitvah leta 2020.

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana

17. 12. 2024 14.35

Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Zapleti pri imenovanju novega guvernerja Banke Slovenije

10. 12. 2024 19.33

Koalicija je želela, da predsednica države za guvernerko predlaga državno sekretarko Sašo Jazbec, a je ta predlagala nekdanjega premierja Antona Ropa. Po Ropovi neuspeli kandidaturi pa se je v nasprotju s pričakovanji koalicije namesto za Jazbečevo predsednica raje odločila, da bo strokovnjaka za ta položaj poiskala sama. Kako bodo našli novega varuha človekovih pravic ali ustavnega sodnika, če se zapleta že z imenovanjem guvernerja?

Francija tone v politično krizo, Macron ne bo odstopil

05. 12. 2024 11.44

Po tem, ko so poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta izglasovali nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja, se je ta v Elizejski palači srečal s predsednikom Emmanuelom Macronom in podal svoj odstop. Na položaju je bil komaj tri mesece, nezaupnico pa si je prislužil, ker je izsilil sprejem zakona o proračunu. Vodja skrajno desne stranke Nacionalni zbor Marine Le Pen je omenjeni zakon označila za "strup za Francoze". Macron je napovedal, da bo novega predsednika vlade imenoval v prihodnjih dneh. Ob tem je zatrdil, da bo svoj predsedniški mandat izpolnil do konca.

Romunija TikToku očita prednostno obravnavo zmagovalca 1. kroga predsedniških volitev

28. 11. 2024 08.23

Romunsko ustavno sodišče je odredilo ponovno štetje glasov nedeljskega prvega kroga predsedniških volitev, potem ko je to zaradi očitkov na račun drugouvrščene kandidatke zahteval kandidat Cristian Terhes. Zahteval je tudi razveljavitev volilnih rezultatov, o čemer naj bi ustavno sodišče odločalo v petek. Romunski svet za nacionalno varnost pa družbenemu omrežju TikTok očita prednostno obravnavo skrajno desnega predsedniškega kandidata Calina Georgescuja, ki je v prvem krogu volitev v nedeljo presenetljivo zasedel prvo mesto, in mu tako omogočil izjemno izpostavljenost. V okviru volitev naj bi zaznali tudi kibernetske napade.

Po zborovanju v Celju: 'Gre za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje'

27. 11. 2024 06.00

Strokovnjak za ustavno in upravno pravo Rajko Pirnat je torkov shod v podporo Janezu Janši označil za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje. Pojasnil je, da je šlo za agresivno izražanje mnenj s tonom, ki vzbuja jezo, in da besede vodijo v dejanja. Pirnat je prepričan, da sodstvo ni nek zarotniški sistem, pri Janševem zborovanju pa vidi vpliv političnega stila Trumpa.

Ameriški volilni sistem: daleč od vizije ustanovnih očetov

22. 10. 2024 07.11

Ameriški volilni sistem je bizarno unikaten. Zasnovan z namenom, da bi preprečil krivice pri koncentraciji politične moči, v resnici prav to omogoča in je pravzaprav daleč od neposredne demokracije. Tako je možno, da kandidat, ki na volitvah zbere največ glasov, na koncu ni zmagovalec. Ameriškega predsednika namreč ne izberejo neposredno volivci, pač pa ima škarje in platno v rokah t. i. elektorski kolegij. Tako je v najmočnejši demokraciji na svetu dva od zadnjih štirih predsednikov izbrala manjšina volivcev. Za spremembe, ki jih sicer podpira 58 odstotkov Američanov, bi bilo treba poseči v ustavo.

(Ne)združljivost funkcije ustavnih sodnikov naj presoja KPK

08. 10. 2024 15.40

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o ustavnem sodišču, ki bi nedvomno in jasno opredelila organ, pristojen za ugotavljanje nezdružljivosti funkcije ustavnih sodnikov. Po predlogu novele bi to pristojnost imela Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Občanki, ki je ostala brez kontracepcije, so se opravičili. Sprejeli bodo ustrezne ukrepe

07. 10. 2024 15.06

V Pomurskih lekarnah so po dogodku, ko farmacevtka občanki zaradi ugovora vesti ni želela izdati kontracepcijskih tablet, poudarili, da so se ji opravičili. Dodali so, da bodo sprejeli ustrezne ukrepe in metode, ob tem pa ocenjujejo, da "zaradi bližine večje lekarne nihče ni ostal brez zdravil". V Lekarniški zbornici Slovenije poudarjajo, da mora farmacevtski strokovni delavec o ugovoru vesti delodajalca pravočasno obvestiti, da ta lahko ustrezno organizira delo.

Prisegla prva predsednica Mehike, Španija inavguracijo bojkotirala

02. 10. 2024 07.40

Na položaj predsednice Mehike je prisegla 62-letna Claudia Sheinbaum, ki je nasledila svojega levega populističnega mentorja Andresa Manuela Lopeza Obradorja. Prva predsednica v zgodovini države je po prisegi in prevzemu položaja dejala, da je napočil čas za spremembe in ženske.