Vlada v Podgorici je razglasila tridnevno žalovanje, ki se je začelo danes. Zastave po državi so spuščene na pol droga na vseh stavbah državnih organov in organov lokalne samouprave ter javnih zavodov.
Javni, kulturni in zabavni programi so odpovedani, v gostinskih objektih pa ne predvajajo glasbe. Vsebine morajo žalovanju prilagoditi tudi elektronski in drugi mediji.
Zvečer so v črnogorski prestolnici zagorele sveče. "Podgorica je vedno stala ob Cetinju in tako bo tudi vnaprej. Njihove ranne enako bolijo tudi nas. Naj naša skupnost, solze in molitve dajo moč tistim, ki jo v tem težkem trenutku najbolj potrebujejo," je dejal župan Podgorice Saša Mujović. Več sto sveč je sicer zagorelo tudi v Cetinju, kjer se je dan prej odvil krvavi pohod.
Napadalec je morilski pohod začel v gostilni, kjer se je zapletel v prepir, in ga nadaljeval na še štirih lokacijah. Skupno je ubil 12 ljudi, med njimi dva otroka, stara 10 in 13 let, pa tudi člane lastne družine. Nato se je ustrelil.
V napadu so bili huje ranjeni še štirje ljudje, ki so jih operirali v črnogorskem kliničnem centru (KCCG). Direktor Aleksandar Radović je danes po poročanju podgoriških Vijesti dejal, da so trije od njih stabilni, a še ne izven smrtne nevarnosti. Četrti je utrpel poškodbe glave in njegovo življenj je po večurni operaciji še vedno ogroženo.
Policija je sporočila, da so na prizoriščih zločina našli skupno 37 nabojev.
Bi nov pokol Cetinjčanov lahko Črni gori prinesel popolno prepoved orožja?
Svet za nacionalno varnost se bo na izredni seji osredotočil na ključne izzive pri odkrivanju in zasegu nezakonitega orožja ter predlagal ukrepe za boj proti kriminalu in zaščito državljanov, je danes sporočila črnogorska vlada.
Obravnavali bodo dosedanje izvajanje zakonov, s posebnim poudarkom na nujnosti sprejema novega zakona o orožju, ki bi določal tudi strožji nadzor in strožje pogoje za izdajo dovoljenj za posedovanje kratkocevnega strelnega orožja.
Na dnevnem redu bo po navedbah vlade tudi pobuda za izvedbo nujnih akcij v vseh črnogorskih mestih za odkrivanje in zaplembo nezakonitega orožja ter objava javnega razpisa za zaposlovanje dodatnih policistov.
Premier Spajić je na družbenem omrežju že takoj po dogodku napovedal, da bodo na izredni seji sveta za nacionalno varnost razpravljali o vseh možnostih. Kot eno od njih je navedel tudi popolno prepoved posedovanja orožja. "Orožje ne sme biti na ulicah in v rokah tistih, ki lahko škodujejo drugim," je zapisal.
Prav Cetinje je sicer že leta 2022 pretresel strelski pohod, v katerem je moški ubil deset ljudi. Takrat je 34-letni napadalec uporabil lovsko puško, najprej pa je ubil člane družine, ki so bili njegovi podnajemniki. Nato je začel streljati še na sosede.
Pirc Musarjeva: Nasilje nikoli ne sme postati del našega vsakdana
Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar je v odzivu na tragedijo v Črni gori izrekla sožalje družinam ubitih in solidarnost z vsemi prebivalci Črne gore. "Z globoko žalostjo sem prejela novico o tragičnem dogodku v Cetinju, kjer je bilo v streljanju izgubljenih več življenj, med njimi tudi otrok," je v sredo pozno zvečer zapisala na družbenem omrežju. "Nasilje nikoli ne sme postati del našega vsakdana. Zato je pomembno, da kot družba stremimo k miru, razumevanju in medsebojnemu spoštovanju," je še opozorila.
Da so pretreseni ob krutem nasilju, ki je vzelo 12 življenj, so sporočili tudi z ministrstva za zunanje in evropske zadeve. "Še posebej je pretresljivo, da se je takšna tragedija zgodila v času, ko bi morali biti domovi napolnjeni s prazničnim veseljem in mirom," so zapisali na omrežju.