Tujina

Ukrajinci naj bi ameriške sisteme uporabljali v Kursku: 'Rakete bodo govorile same zase'

Washington/Kijev, 18. 11. 2024 06.57 | Posodobljeno pred eno minuto

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, N.L.
Komentarji
0

Zelena luč ameriškega predsednika Joeja Bidna Ukrajini za uporabo pehotnih taktičnih raketnih sistemov ATACMS z dometom do 300 kilometrov naj bi uvodoma veljala prvenstveno za napade na ruske položaje v regiji Kursk, poročajo ameriški mediji, ki se sklicujejo na neimenovane vire v Bidnovi vladi.

Ameriški mediji so že v nedeljo na podlagi neimenovanih vladnih virov poročali, da je Biden dal zeleno luč za uporabo sistemov ATACMS za napade v Rusiji. Televizija CNN poroča, da je Biden dovoljenje za predajo omenjenih raketnih sistemov dal že februarja letos, vendar le za uporabo na ruske položaje v Ukrajini, ki je prve sisteme dobila aprila letos.

Raketni sistem ATACMS
Raketni sistem ATACMS FOTO: Profimedia

Bidnova vlada je več mesecev razpravljala o tem in mnenja niso bila enotna, med drugim zato ker ena sama raketa stane od nekaj manj kot milijon do skoraj dveh milijonov dolarjev, poleg tega pa naj bi bile zaloge omejene.

V ozadju so bili tudi politični in vojaški zadržki zaradi ukrajinskih napadov na rusko ozemlje z ameriškim orožjem. Ruski predsednik Vladimir Putin je septembra opozoril zahodne države, da lahko Rusija uporabi jedrsko orožje, če jo Ukrajina napade s konvencionalnimi raketami.

Osvojeno rusko ozemlje v regiji Kursku kot vzvod v pogajanjih

Ameriški vladni uradniki trdijo, da se je Biden za zeleno luč za napotitev raketnih sistemov ATACMS odločil, ker želijo Ukrajini pomagati, da obdrži osvojeno rusko ozemlje v regiji Kursk, kar lahko uporabi kot vzvod v pogajanjih.

Moskva je v Kursk, južno rusko regijo, kjer je Kijev poleti sprožil nepričakovano protiofenzivo, poslala skoraj 50.000 vojakov, poroča CNN. Med njimi pa naj bi bilo tudi 10.000 vojakov iz Severne Koreje.

Novoizvoljeni predsednik Donald Trump ni naklonjen nadaljevanju vojne do ruskega poraza in je med kampanjo zagotovil, da bo dosegel končanje spopadov. Trump se na novico o Bidnovi odobritvi za napade na vojaške tarče znotraj ruskega ozemlja v nedeljo ni odzval.

"Rakete bodo govorile same zase"

Ukrajina naj bi rakete ATACMS in dovoljenje za njihovo uporabo želela že od začetka ruske invazije, vendar pa Biden prvi dve leti o tem ni hotel niti slišati, poroča CNN. Septembra je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Bidnu v Beli hiši podal obsežen seznam tarč, ki jih želijo uničiti znotraj Rusije, in Biden naj ne bi bil proti, vendar se takrat še ni odločil.

Bidna naj bi k odobritvi pozvala tudi britanski premier Keir Starmer in francoski predsednik Emmanuel Macron, ki sta nedavno obiskala Bidna.

"Danes se v medijih veliko govori o tem, da smo dobili dovoljenje za ustrezne ukrepe. Besede ne ustvarjajo zadetkov. Takšne stvari ne potrebujejo napovedi. Rakete bodo govorile same zase," je Zelenski v nedeljo objavil na mediju Telegram.

Posledice napada v Poltavi
Posledice napada v Poltavi FOTO: AP

Novica o omenjeni odločitvi ZDA je v javnost prišla le nekaj ur po nedeljskem obsežnem ruskem napadu na ukrajinsko energetsko omrežje, ki je terjal življenja 11 civilistov in še dodatno poškodoval že tako precej načeto energetsko omrežje te države.

Bidnova administracija se že od začetka invazije na Ukrajino februarja 2022 sooča z ukrajinskimi vojaškimi zahtevami in prošnjami. Odobritev uporabe taktičnih raketnih sistemov sledi odobritvi raket Patriot, tankov Abrams in bojnih letal F-16.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10