Volodimir Zelenski in novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump sta govorila po telefonu takoj po zmagi republikanca na nedavnih ameriških predsedniških volitvah. Po besedah Zelenskega sta imela konstruktiven pogovor. "Nisem slišal ničesar, kar bi bilo v nasprotju z našim stališčem," je dejal.
"Gotovo je, da se bo vojna končala prej s politiko ekipe, ki bo vodila Belo hišo. To je njihov pristop, njihova obljuba ameriškim državljanom," je Zelenski povedal v intervjuju za ukrajinski medij Suspilne. "Vojna se bo končala, ne vemo pa točnega datuma," je dodal.
Med predvolilno kampanjo je Trump kritiziral desetine milijard dolarjev pomoči, ki so jih ZDA namenile Ukrajini od začetka ruske invazije februarja 2022. Obljubil je, da bo konflikt razrešil v 24 urah, ni pa pojasnil, kako.
"Zelo močno si bomo prizadevali za Rusijo in Ukrajino. To se mora nehati," je Trump ponovil tudi v govoru, ki ga je imel v petek na svojem posestvu Mar-a-Lago na Floridi.
Ukrajino skrbi, da bo podpora ZDA usahnila, ko ukrajinskim vojakom na fronti ne bo kazalo dobro, ali pa, da bodo morali del ozemlja predati Rusiji. Zelenski je v intervjuju priznal, da so razmere na bojišču težke in da ruske sile napredujejo. Poudaril je, da mora Ukrajina storiti vse, kar je v njeni moči, da se bo vojna prihodnje leto končala, a po diplomatski poti.
Zelenski kritičen do Scholza
Zelenski je bil sicer včeraj kritičen do nemškega kanclerja Olafa Scholza, ki je prvič po skoraj dveh letih po telefonu govoril z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Kot je opozoril, je s tem odprl Pandorino skrinjico. "Zdaj lahko pride do drugih pogovorov, drugih klicev in to je točno to, kar si Putin že dolgo želi. Zanj je ključnega pomena, da oslabi svojo mednarodno izolacijo, izolacijo Rusije," je dodal.
Ukrajinsko zunanje ministrstvo je medtem pogovor med Scholzem in Putinom označilo kot poskus popuščanja, ki ne prispeva k prizadevanjem za mir. "Pogovori dajejo Putinu le upanje, da bo ublažil svojo mednarodno izolacijo. Potrebna so konkretna, močna dejanja, ki ga bodo prisilila k miru, ne pa prepričevanje in poskusi popuščanja, ki jih vidi kot znak šibkosti in jih izkorišča v svojo korist," so zapisali.
Scholz je sicer v pogovoru s Putinom obsodil rusko agresijo v Ukrajini ter pozval k umiku ruskih sil in začetku pogajanj z Ukrajino s ciljem doseči pravičen in trajen mir. Prav tako je ponovil, da bo Nemčija podpirala Ukrajino, dokler bo to potrebno. Pred in po pogovoru s Putinom je kancler govoril tudi z Zelenskim.
Iz Moskve so sporočili, da sta se voditelja podrobno in odkrito pogovarjala o Ukrajini ter da je bila pobudnica klica Nemčija. Glede morebitnega sporazuma za končanje vojne pa je Kremelj dejal, da bi moral ta "upoštevati varnostne interese Rusije, izhajati iz nove ozemeljske realnosti in, kar je najpomembneje, obravnavati temeljne vzroke konflikta".