Ukrajinski minister za digitalno transformacijo Mihajlo Fedorov je na Telegramu sporočil, da so sredstva za prvi vodni dron že zbrana, objavil pa je tudi fotografije orožja, s katerim bo Ukrajina poskušala prizadejati čim večjo škodo ruski mornarici v Črnem morju. "Prvi dron bo nosil ime Herson," je sporočil Fedorov.
Ob tem je ukrajinski minister dejal, da je sedaj pomembno, da zberejo sredstva za prvih deset primerkov. "Gre za unikatno in tajno ukrajinsko tehnologijo." Minister je poudaril, da je dron opremljen s sistemom avtopilota, video podsistemi, vključno z nočnim vidom, posebnim komunikacijskim sistemom, zaščitenim pred sovražnim elektronskim bojevanjem, rezervnimi komunikacijskimi moduli in bojno glavo. "Poleg tega cena vključuje avtonomno kopensko nadzorno postajo, transportni in skladiščni sistem, podatkovni center in nekaj posebnih presenečenj za naše sovražnike."
Fedorov je dejal, da so se droni še posebej dobro odnesli pri napadu na bazo v Sevastopolu, pri čemer je Rusija, tako Fedorov, izgubila primat na morju. Fedorov je poudaril, da je nujno potrebno zbrati sredstva za 100 takšnih plovil, saj bi s tem močno spremenili razmerje moči v Črnem morju.
"Majhna in hitra vodena plovila so sposobna uspešno napadati ruske ladje, vredne stotine milijonov dolarjev," je dodal in pozval ukrajinska podjetja, naj se pridružijo oblikovanju prve ukrajinske flote morskih brezpilotnih letal.
Do enega izmed dronov so se dokopali tudi Rusi, potem ko je ta nasedel ob krimski obali. Kot navajajo ruski viri, gre za 5,5 metrov dolg dron, ki tehta približno tono, njegov operacijski radius je 400 kilometrov, avtonomno lahko deluje 60 ur, nosi 200-kilogramsko bojno glavo in doseže maksimalno hitrost 80 kilometrov na uro. Proizvodna cena drona je približno 250.000 evrov. Rusi tudi ugibajo, da satelitsko navigacijo dronov omogoča Muskov Starlink.
Ukrajinci poleg dronov stavijo tudi na protiladijske rakete, potem ko so že leta 2014 izgubili večino svoje mornarice. Po podatkih ukrajinske vojske je Rusija doslej izstrelila okrog 4500 vodenih raket, od tega 20 odstotkov z morja.