Glavno pomorsko bazo ruske črnomorske flote je v soboto okrog 4.20 prebudil nepričakovan napad, ki so ga izvedli brezpilotna letala in daljinsko vodeni vodni droni. V času pred in med napadom se je v bližini Krima, sicer v mednarodnem zračnem prostoru, nahajalo tudi ameriško brezpilotno izvidniško letalo RQ-4B Global Hawk, ki je po podatkih Flightradarja24 nekaj ur pred tem poletelo s Sicilije.
Kot je sporočila Rusija, je napad prvi opazil radiotelegrafist ruske mornarice, ki je sprožil alarm za letalski in pomorski napad. Nato so se nad Sevastopolom prikazala prva brezpilotna letala, proti njim pa so poletele rakete zemlja-zrak.
Toda napad ni prišel samo iz zraka. Tokrat so Ukrajinci uporabili tudi daljinsko vodena plovila, ki so prebila zunanji obrambni obroč in se približala pristanišču. Nekaterim plovilom je uspelo zadeti cilj. Kot trdijo ukrajinski viri, naj bi bila poškodovana tudi frigata admiral Makarov, kar pa Rusija zanika, a priznava, da je "manjšo škodo" utrpel minolovec Ivan Golubec. Admiral Makarov je sicer po potopitvi Moskve prevzel vlogo poveljniške ladje črnomorske flote.
V javnost so že pricurljali prvi posnetki napada, ki prikazujejo manevriranje enega od vodnih dronov med ruskimi poskusi, da bi ga uničili. V obračun z droni so Rusi, kot kaže, poslali vsa razpoložljiva sredstva, tudi helikopterje Mi-8. Ob koncu posnetka vodeno plovilo za las zgreši čoln, s katerega skoči človek.
Ruski posnetki prikazujejo uničenje enega od ciljev na vodi.
O vodnih dronih, ki so napadli sevastopolsko mornariško bazo, sicer ni veliko znanega. Nobena izmed držav, ki Ukrajini dostavljajo orožje, ni sporočila, da bi Kijevu predala tovrstno orožje. Povsem možno je torej, da gre za domačo izdelavo, o čemer ugiba tudi ameriški Navalnews.com. Ruske lokalne oblasti so septembra sporočile, da so ob obali naletele na vodeno plovilo in objavile njegovo fotografijo. Sodeč po premcu, ki je viden na posnetku, gre za enako plovilo.
Rusija je napad označila za teroristično dejanje, v katerem naj bi po njihovi trditvah sodelovala tudi Velika Britanija. "Pripravo za napad in sam napad je izvedel 73. posebni center za pomorske operacije pod nadzorom britanskih svetovalcev, ki delujejo iz štaba v kraju Očakov v regiji Mikolajev." London je ruske obtožbe označil za popolnoma izmišljene in zanikal vsakršno vpletenost v napad na rusko floto.
Rusko ministrstvo za obrambo je nato sporočilo, da so v jutranjih urah izvedli povračilni napad s samomorilskimi droni Geran-2 (Šahid-136) na ukrajinsko pomorsko bazo in domnevni britanski komunikacijski center v Očakovem.
Rusija: Letalniki so se gibali v območju žitnega koridorja, Ukrajina
Zaradi napada na Sevastopol je Rusija sporočila, da izstopa iz sporazuma za izvoz žita iz ukrajinskih pristanišč. Sporočili so, da so našli ostanke brezpilotnih letalnikov, s katerimi naj bi Ukrajina izvedla napad na njeno floto v Sevastopolu na Krimu. Ob tem so navedle še, da so letalniki za napad uporabili varno območje, namenjeno prevozu žita, in da naj bi bil vsaj eden od dronov izstreljen s civilne ladje.
"Pomorski brezpilotni letalniki so se gibali v varnem območju 'žitnega koridorja'," je sporočilo rusko obrambno ministrstvo in dodalo, da so iz morja dvignili nekaj ostankov omenjenih letalnikov. Po njihovih ugotovitvah je bil vsaj eden od letalnikov morebiti izstreljen "z ene od civilnih ladij, ki so jih Kijev ali njegovi zahodni zavezniki najeli za izvoz kmetijskih proizvodov iz ukrajinskih pristanišč". Poleg tega so ruske oblasti dejale, da so imeli nekateri letalniki, uporabljeni v napadu, dele, izdelane v Kanadi. Šlo naj bi predvsem za navigacijske module, poroča STA.
Moskvo so k obnovi sodelovanja že v soboto pozvali Združeni narodi, danes pa še Evropska unija. Poleg tega je generalni sekretar ZN Antonio Guterres danes izrazil "globoko zaskrbljenost" zaradi ustavitve izvoza in napovedal, da bo za en dan odložil odhod na vrh Arabske lige v Alžiru.