Tudi to zgodbo razkriva The Washington Post, ki ima dostop do večine objavljenih dokumentov. Januarja naj bi Jevgenij Prigožin preko tajnih kanalov, ki jih že od začetka vojne vzdržuje z ukrajinskim vojaškim obveščevalnim direktoratom (HUR), Kijevu predlagal, naj umakne enote z območja okrog Bahmuta, v zameno pa bi jim ponudil razkritje položajev pripadnikov redne vojske.
Dokumenti sicer ne razkrivajo, za katere položaje ruske vojske gre. Vodja zasebne paravojske plačancev Wagner je sicer že dolgo v javnem sporu z vodstvom ruskega obrambnega ministrstva, ki mu očita, da njegovih enot, ki jurišajo na 'bahmutsko utrdbo', ne želi oskrbovati s strelivom oz. ga dobavlja v zelo omejenih količinah. Prigožin, sicer dolgoletni prijatelj Vladimirja Putina, ni edini, ki mu vodstvo obrambnega ministrstva in vrh generalštaba nista po godu. V preteklosti je Sergeja Šojguja in Valerija Gerasimova kritiziral tudi čečenski voditelj Ramazan Kadirov.
Kot navaja WP, sta dva ukrajinska uradnika potrdila, da je Prigožin nekajkrat govoril z njihovimi vojaškimi obveščevalci. Eden od njiju je dejal, da naj bi Prigožin večkrat ponujal dogovor okrog Bahmuta, vendar so ga Ukrajinci zavrnili, saj ne verjamejo v njegove namere in menijo, da bi predlogi lahko bili del prevare. Dvom o njegovih predlogih je za časnik izrazil tudi neimenovani ameriški uradnik.
Da je Prigožin Ukrajincem ponujal dogovor, v nedavnem intervjuju za WP ni zanikal niti ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "To je stvar za vojaške obveščevalce," je povedal in s tem sprožil številna ugibanja. Zelenski sicer že ves čas 'kapljanja informacij' v javnost ne komentira, ker da bi to koristilo ruski strani.
Ameriški časnik navaja, da Prigožin že dolgo časa ne skriva frustracij zaradi težkih bojev v Bahmutu. V minulih tednih in mesecih se je namreč večkrat javno pritoževal, da rusko obrambno ministrstvo njegovim enotam ne dobavlja zadostnih zalog streliva in opreme, ki jo potrebuje za osvojitev mesta. Enote Wagnerja po podatkih ameriškega Instituta za vojne študije (ISW) nadzirajo več kot 90 odstotkov mesta, srditi boji pa potekajo v njegovih zahodnih četrtih. V bojih, ki potekajo že več kot pol leta, sta obe strani utrpeli velike izgube.
Po nekaterih virih naj bi Prigožin Putinu obljubil, da bo mesto zavzel do dneva zmage, 9. maja, vendar mu to ni uspelo, še več, na predvečer ruskega nacionalnega praznika je zagrozil z umikom svojih sil iz Bahmuta. Tega sicer na koncu ni storil, vendar še vedno ni prenehal s kritikami vojaškega vodstva.
Drugi dokumenti, ki so pricurljali v javnost, razkrivajo, da se uradniki ruskega obrambnega ministrstva zasebno sprašujejo, kako naj odgovorijo na Prigožinovo kritiko redne vojske. Dokumenti govorijo tudi o boju za oblast med Prigožinom in najvišjimi uradniki, vključno z ruskim obrambnim ministrom Sergejem Šojgujem.
V tem napetem ozračju je Prigožin vzdrževal tajno razmerje z ukrajinsko obveščevalno službo, ki poleg telefonskih klicev vključuje tudi osebna srečanja s častniki HUR v eni od afriških držav, kjer so aktivni pripadniki Wagnerja, navajajo dokumenti, ki jih ima na razpolago ameriških časnik. Iz razkritih ameriških obveščevalnih podatkov je razvidno, da Prigožinu ni po godu velik davek, ki so ga plačale njegove sile za osvojitev Bahmuta, zato naj bi pozival Ukrajino, naj udari po enotah redne ruske vojske.
Prigožin naj bi tudi povedal ukrajinskemu obveščevalcu, da ima ruska vojska težave z zalogami streliva. Ukrajinskim silam je svetoval, naj poskušajo s prodori v smeri Krima, dokler je morala ruskih čet še nizka. Tajni dokumenti se sklicujejo še na druge obveščevalne podatke, ki navajajo, da se Prigožin zaveda strmega padca morale med Wagnerjevimi silami in da so nekateri njegovi borci zavrnili ukaze o namestitvi na območju Bahmuta.
Vodja Wagnerja je navedbe v časniku označil za smešne in za del obrekovalne kampanje. "Branje tega je seveda lepo. To pomeni, da se ne borim samo za Rusijo, ampak da Zelenski izpolnjuje tudi moje ukaze," je Prigožin dejal v zvočnem posnetku na Telegramu in dodal, da je to smešno. Dejal je, da bi lahko za obtožbami stali "ljudje iz Rublevke" – razkošnega moskovskega predmestja, kjer živi ruska elita.
V Kremlju so večkrat povedali, da so seznanjeni s Prigožinovimi kritikami, vendar jih javno ne komentirajo. Na vsebino dokumentov, ki razkrivajo potencialno izdajo sil redne vojske, pa se na vprašanje Washington Posta še niso odzvali.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.