Nemška zvezna policija je danes sporočila, da je zasegla 600 milijonov dolarjev (554 milijonov evrov) vredno jahto Dilbar, po tem, ko so tedni natančnega finančnega preiskovanja zapletene mreže razkrili njeno pravo lastništvo. Izkazalo se je, da jahta, ki pluje pod zastavo Kajmanskih otokov in je registrirana na Malti – obe veljata za davčni oazi superbogatašev – v lasti sestre Alisherja Usmanova Gulbakhor Ismailove, poroča Guardian.
Proti Usmanovu, telekomunikacijskemu magnatu, ki ima v lasti 48 milijonov funtov (58 milijonov evrov) vreden dvorec Beechwood House v londonskem Highgateu in posestvo Sutton Place iz 16. stoletja v Surreyu, je Združeno kraljestvo prejšnji mesec uvedlo sankcije. Ruskega oligarha, ki je imel pomembne vložke tudi v angleških nogometnih klubih Arsenal in Everton, sta sankcionirali tudi EU in ZDA.
Združeno kraljestvo in EU sta sankcije uvedli tudi proti obema njegovima sestrama – Ismailovi in Saodat Narzievi. Velika Britanija je sporočila, da je Usmanov posredno prenesel svoje premoženje na Ismailovo, tako da je ona postala edini lastnik omenjene jahte. EU pa trdi, da je veliko premoženja prenesel na sestro Narzievo, podaril pa ji je tudi enkratno plačilo oz. darilo v višini tri milijone dolarjev (2,77 milijone evrov).
Plavajoče razkošje
Jahta Dilbar s 15.917 tonami velja za največjo motorno jahto na svetu po bruto tonaži, z običajno posadko 96 ljudi in prostorom za 24 potnikov v 12 apartmajih. Zasnoval jo je britanski strokovnjak za superjahte Andrew Winch, ponaša pa se s 25-metrskim notranjim bazenom, ki je tudi največji bazen na svetu na zasebnem plovilu, savno, masažno sobo, kinodvorano in dvema heliodroma.
156-metrsko plovilo, ki je trenutno na popravilu v nemškem Hamburgu, je prejšnji mesec pregledala policija. Vendar so nemške oblasti takrat zanikale poročila, da so ga tudi zasegle.
Danes pa so tvitnili, da so ugotovili, da je jahta "predmet sankcij", zato so jo lahko zakonito zasegli. Tiskovni predstavnik policije je pojasnil, da jahte ni mogoče prodati, najeti ali zastaviti.
Jahto so leta 2016 po naročilu izdelali v nemški ladjedelnici Lürssen, za kar so potrebovali 52 mesecev. Opisali so jo kot "eno najbolj zapletenih in najzahtevnejših jaht, kar jih je bilo kdaj zgrajenih – tako po dimenzijah kot sami tehnologiji".
Izvršni direktor podjetja Peter Lürssen je ob njeni predstavitvi dejal: "Dilbar ima najnaprednejšo varnostno tehnologijo od katere koli superjahte na svetu. Stvari, ki jih berete o tem, da ima tudi protiletalski raketni obrambni sistem, pa so neumnosti."
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.