Tujina

Na COP29 prvi osnutki zaključnih dokumentov, sporne točke ostajajo nerazrešene

Baku, 21. 11. 2024 10.39 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, K.H.
Komentarji
6

Predsedstvo podnebne konference ZN v Bakuju je dan pred uradnim zaključkom dogodka objavilo prve osnutke zaključnih dokumentov, ki kažejo, da so države še daleč od dogovora o novem cilju glede finančne pomoči državam v razvoju. Glavne sporne točke pogajanj glede tega, kdo mora prispevati, koliko in kaj vse šteje k pomoči, ostajajo nerešene.

Podnebna konferenca COP29 v Bakuju
Podnebna konferenca COP29 v Bakuju FOTO: AP

Potem ko je udeležba ministrov v Bakuju v zadnjih dveh dneh prispevala k pospešitvi pogajanj in izboljšanju vzdušja na prizorišču konference, so bili danes, sicer nekaj ur pozneje od predvidene časovnice, objavljeni prvi osnutki zaključnih dokumentov. Ti so pokazali, da bodo morali pogajalci do petka, ko je uradni zaključek podnebnega vrha, opraviti še veliko dela.

V osnutku besedila o novem finančnem cilju, ki se nanaša na dogovor o tem, koliko denarja naj bogatejše države letno zagotovijo državam v razvoju za pomoč pri spopadanju s podnebnimi razmerami, glavne sporne točke pogajanj še vedno ostajajo nerešene. To pomeni, da še vedno ni jasnih odgovorov glede tega, kdo naj plača, koliko in kaj vse se šteje k tej finančni pomoči.

V besedilu sta tako omenjeni dve povsem nasprotujoči si možnosti končnega dogovora. Čeprav obe prepoznavata potrebo po na tisoče milijard dolarjev finančne pomoči na leto, pa puščata prostor navedbe konkretnega zneska prazen.

Prva možnost tako povzema stališča držav v razvoju in predvideva, da bi bila prejeta sredstva nepovratna ter da se finančna pomoč, ki si jo medsebojno namenjajo države v razvoju – pri čemer se med vrsticami cilja na Kitajsko – ne bi štela h končni številki finančnega cilja.

Muhtar Babajev, predsednik COP29 (levo), in Jelcin Rafijev, glavni pogajalec za Azerbajdžan
Muhtar Babajev, predsednik COP29 (levo), in Jelcin Rafijev, glavni pogajalec za Azerbajdžan FOTO: AP

Druga možnost pa se nanaša na stališča bogatejših držav ter se osredotoča na razširitev vrst finančne pomoči, ki bi se po novem prištevala k skupnem finančnemu cilju, pri čemer to ne bi bila zgolj nepovratna javna sredstva iz razvitih držav.

Medtem ko so bile razvite države v pogajanjih do sedaj zadržane glede podajanja konkretnih zneskov, so nekatere države v razvoju na drugi strani jasno izražale prizadevanja za končni dogovor o finančnem cilju v višini 1300 milijard dolarjev letne pomoči. Neodvisni strokovnjaki, ki so jih k sodelovanju povabili ZN, pa so prišli do izračunov, da bi države v razvoju – brez Kitajske – do konca desetletja potrebovale 1000 milijard dolarjev finančne pomoči na leto.

Čeprav v prvem osnutku realno ni bilo pričakovali konkretnih številk o finančnem cilju, saj naj bi bila to po nekaterih ugibanjih "taktika predsedstva", pa je kljub temu med udeleženci na prizorišču konference mogoče zaznati zaskrbljenost, da tik pred uradnim zaključkom dogodka še vedno preveč ključnih stvari ostaja odprtih.

Predvsem s strani držav EU prihajajo odzivi, da besedilo dokumenta o finančnem cilju ni sprejemljivo z nobenega vidika oziroma da gre za "šalo". Medtem ko nekateri izražajo veselje, da jim je uspelo preprečiti popoln polom konference, pa v isti sapi dodajajo, da je to še krepko pod zadovoljivimi cilji. Po neuradnih informacijah STA naj bi glede končnega finančnega cilja obstajala še tretja oziroma alternativna možnost končnega besedila, ki pa je predsedstvo konference za zdaj še ni dalo na vpogled.

Pogajalci EU so razočarani tudi nad besedilom glede blaženja podnebnih sprememb, ki prav tako ni ponudil pričakovanih napredkov in prav tako ostaja "zelo odprt". Kot je mogoče neuradno slišati na prizorišču konference, je treba ta osnutek nujno izboljšati, kar je velik pritisk predvsem za države članice EU. Več optimizma pa daje osnutek besedila v povezavi z globalnim pregledom stanja, ki vsebuje referenco na znanost in potrebo po ohranjanju cilja omejitve globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko obdobje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

daedryk
21. 11. 2024 13.03
cartaginem ecce delendam et cetera
Mici973
21. 11. 2024 12.51
+2
Več dni so jedli, pili in se zabavali na račun davkoplačevalcev. Govori se, da se je povpraševanje po prostitutkah povečalo za nekajkrat...
Bolfenk2
21. 11. 2024 12.11
+2
Takoj končajte s temi norostmi zelenega prehoda. Propada nam industrija, pada standard. Končajte vojno proti Rusiji, odprite plinovode in naftovode, omejite prodajo električnih avtomobilov, ki nam sesuvajo električno omrežje...
ArseneLupin
21. 11. 2024 11.31
+3
Žal se z ogromno balasta zamegljuje resnične probleme zaradi podnebnih sprememb. Ampak o tem bo pač treba pogledati druge vire, druge portale, ker
Anion6anion
21. 11. 2024 11.18
+11
Bo kdo izračunal koliko ogljicnega odtisa ustvari ena takšna konferenca? 30.000 ljudi iz vsega sveta prileti in odleti z avioni.
zdravkob
21. 11. 2024 10.57
+7
Lepo, predvsem je to zadnja COP konferenca. Že tu manjka pol držav, predvsem tistih z denarjem. Zaključuje se ta "predstava" visoko "ozaveščenih" in "supermoralnih" prevarantov z levice.