Kot je poudaril v izjavi za medije ob robu začetka neformalnega zasedanja voditeljev EU o konkurenčnosti v Budimpešti, je odločitev o neudeležbi na letošnji podnebni konferenci ZN sprejel "podobno kot večina evropskih voditeljev".
Ob tem je prepričan, da bo Slovenija na dogodku dobro zastopana. Nenazadnje bosta po njegovih besedah tam dva ministra - minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer in finančni minister ter podpredsednik vlade Klemen Boštjančič. "On bo tisti, ki bo zastopal vlado, tako da ni nobene nevarnosti, da bi bila agenda Slovenije kakorkoli zaradi tega okrnjena," je še poudaril premier.
Po prvotnih načrtih bi se moral Golob udeležiti tako imenovanega uvodnega vrha voditeljev, ki bo v okviru podnebne konference ZN v Bakuju potekal v torek in sredo. Ker se, kot je pojasnil danes, zaradi pomembnejših stvari doma dogodka ne bo udeležil, bo Slovenija na vrhu brez visokega predstavnika.
Predsednica države Nataša Pirc Musar, ki je lani zastopala slovenske barve na osrednjem plenarnem zasedanju voditeljev, se namreč v času dogodka udeležuje sedmega Pariškega foruma za mir, v okviru katerega bo skupaj s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom med drugim sodelovala tudi na glavni okrogli mizi, na kateri bodo razpravljali o aktualnih globalnih izzivih s poudarkom na financiranju podnebnega prehoda in boju proti neenakostim, so danes sporočili iz urada predsednice.
Na vprašanje, zakaj njena udeležba ni bila predvidena tudi za letošnjo konferenco, so v četrtek v uradu predsednice države pojasnili, da sta se kabinet predsednika vlade in urad predsednice države že konec lanskega leta dogovorila, da se letošnje podnebne konference udeleži premier.
Vrh voditeljev je vsakoletni osrednji dogodek uvodnega dogajanja na podnebnih konferencah ZN, na katerem najvišji predstavniki držav in vlad podajo nacionalne izjave. To je za države priložnost, da izpostavijo prednostne naloge in konkretne zaveze ter ukrepe, ki jih sprejmejo v domači državi, med drugim tudi glede izpolnjevanja ciljev pariškega sporazuma, kot je ohranitev omejitve globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija.
Sodelovanje na COP29 so medtem poleg slovenskega premierja odpovedali tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, nemški kancler Olaf Scholz, Macron in ruski predsednik Vladimir Putin.
Na COP29 se sicer odpravlja 15-članska slovenska delegacija, ki jo je imenovala vlada. Glavna slovenska podnebna pogajalka bo Tina Kobilšek. V prvem tednu konference bodo v Bakuju prisotni tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl, generalni direktor direktorata za podnebne politike na ministrstvu Andrej Gnezda in Boštjančič, ki se bo udeležil t. i. finančnega dneva. V drugi polovici konference, ko pogajanja potekajo na ministrski ravni, pa se bo dogodka udeležil Kumer.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.