Medtem, ko ruska vojska vztrajno napreduje, a se ob tem srečuje s krčevitim odporom ukrajincev, ki branijo vsako ped ozemlja, se zastavlja vprašanje, ali ima ruska vojska dovolj moči, da spravi na kolena največjo evropsko državo. Ruske enote se s treh smeri približujejo Kijevu, 64-kilometrska kolona pa naj bi bila od mesta oddaljena le še 20 kilometrov. Bo ukrajinska prestolnica zdržala napade ruskih sil?
Nekdanji načelnik generalštaba SV Ladislav Lipič pravi, da prihaja odločilno obdobje, ko se bo pokazalo, ali so ruske sile toliko odporne na delovanje ukrajinske vojske in celotnega odpora. "Ni samo regularna ukrajinska vojska tista, ki brani svojo državo. Ukrajino branijo pravzaprav vsi Ukrajinci. To je posebnost, ki se uveljavi vedno, ko pride do ogrožanja varnosti neke suverne države. Ob odporu ljudi, ni sile, ki bi lahko bila uspešna. Seveda, če se ta uspeh ne zagotovi za pogajalsko mizo. Zato je tudi iz zgodovine pomembno, da se ne sprašujemo o smiselnosti odpora. Ta dvom se ni zgodil niti v začetku druge svetovne vojne leta 1941 niti v naši osamosvojitveni vojni." Lipič pravi, da bodo v primeru, če bo Rusija uporabila vse svoje zmogljivosti, ki jih sedaj intenzivno uvaja v uporabo, razmere zelo težke.
Zelo ostri boji potekajo tudi v Harkovu. Nekateri se bojijo da bodo ruski bombniki mesto spremenili v prah, v mesto pa naj bi se po nekaterih poročilih spustile tudi ruske desantne sile. Lipič ocenjuje, da cilj Rusov ni zdrobiti Harkova. "Harkov je pomemben z drugega vidika. Je v zaledju dveh pokrajin - Luganska in Donetska, kjer se nahajajo glavne ukrajinske sile. V primeru, da se od teh sil odreže zaledje, pa je to odprta pot ruskim enotam. Zaradi tega je Harkov pomembna strateška točka, ki so se jo odločili zavzeti tudi z desantom."
V Kijevu o ruskih izgubah navajajo izredno visoke številke. Ukrajinska stran je danes spročila, da je ukrajinska vojska uničila 30 bojnih letal, 31 helikopterjev, 211 tankov, 862 oklepnih vozil, 85 artilerijskih sistemov, devet protiletalskih obrambnih sistemov in zajela 40 večcevnih raketometov. Se bo to Rusom poznalo? "V teh dneh je psihološka vojna skorajda na vrhuncu. In pri ocenjevanju vseh poročil o izgubah, tako iz ene kot iz druge strani, je potrebno biti zelo previden in premišljeno to tudi ocenjevati. Mislim, da v tej fazi, te izgube, kakršnekoli že so, ruskim silam ne pomenijo veliko. Vendar pa, če bi se to tako nadaljevalo in bi uspehi ukrajinskih sil v nadaljevanju rezultirali s takšnimi številkami v izgubah žive sile in bojne tehnike, bi to tudi za rusko stran to pomenilo zelo veliko," pravi Lipič.
Ukrajinske oblasti so že večkrat napovedale, da so na ukrajinsko ozemlje vdrli tudi beloruski vojaki, vendar o tem zaenkrat ni potrdil. Vseeno pa se zastavlja vprašanje, ali bodo v vojno aktivno vstopili tudi Lukašenkovi vojaki. "Po mojem mnenju ta verjetnost zagotovo obstaja. Nenazadnje je Belorusija odstopila svoj suverni prostor za uporabo ruskim enotam, od koder so v tem najožjem delu tudi nastopili proti Ukrajini. V primeru, da se bodo razmere slabšale na škodo Rusije, potem menim, da se bo tudi beloruska vojska vključila v napad na Ukrajino in ruskim silam v tej agresiji nudila pomoč."
Kako dolgo lahko ruska vojska zdrži vojno in kako bodo reagirali generali okrog Putina?
Lipič pravi, da je v tem trenutku to težko oceniti. "Na podlagi mimike obraza pri izjavah ruskih generalov, še posebej, ko so ob Putinu, je pri njih bolj razbrati pesimizem kot optimizem. Vendar, če smo iskreni, so ruski vojaki na nek način na to navajeni. Že v prejšnjih časih je bilo tako."
Pomembno je tudi, kako bodo odreagirali ruski oligarhi. "Zdi se mi, da bo njihova podpora, ki je bila do sedaj iz znanih razlogov izrazita, zaradi znanih razlogov postavljena pod vprašaj. To bo eden od odločilnih trenutkov, ko se bo podpora Putinu začela slabšati. Drugi element je tudi javno mnenje, ki ga krojijo sankcije. Uvedene sankcije so seveda izredno učinkovite. Gotovo bodo vplivale na javno mnenje v Rusiji, ki bo pritisnilo, z različnimi oblikami, na Putina. To bo odločilno tudi v prihodnje," pravi Lipič.
Nekdanji načelnik generalštaba je še izrazil zaskrbljenost glede potez Viktorja Orbana. "Njegova odločitev je vlila nekakšen dvom, da lahko te razpoke, ki so se pokazale ob odločitvi glede prepovedi tranizta orožja za Ukrajino skozi teritorij Madžarske, povzročijo nekaj podobnih odločitev tudi v drugih evropskih državah."
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.