Tujina

Evropski zunanji ministri: Izraelsko vlado pozivamo, naj ne posreduje v Rafi

Tel Aviv, 19. 02. 2024 06.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA, U.Z., K.H.
Komentarji
0

Če Hamas do 10. marca ne bo osvobodil vseh talcev, se bo začela ofenziva na Rafo na jugu Gaze, je opozoril član izraelskega vojnega kabineta Beni Ganc. "Če do ramadana naših talcev ne bo doma, se bodo boji nadaljevali povsod, tudi na območju Rafe," je opozoril. Zunanji ministri 26 držav članic EU so Izrael pozvali, naj ne izvede vojaške operacije v Rafi na jugu območja Gaze, in se zavzeli za humanitarni premor, ki bi privedel do trajnega premirja, je po zasedanju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. S tem se po neuradnih informacijah ni strinjala zgolj Madžarska.

To je prvič, da je Izrael napovedal, kdaj naj bi se začela napovedana ofenziva na mesto, kamor se je pred nasiljem zateklo približno 1,5 milijona Palestincev, poroča britanski BBC.

Član izraelskega vojnega kabineta Beni Ganc je dodal, da bo Izrael pred tem v dialogu z ZDA in Egiptom tamkajšnjim civilistom omogočil evakuacijo. Izrael bo v dialogu z ameriškimi in egiptovskimi partnerji omogočil evakuacijo civilistov, da bi čim bolj zmanjšal število civilnih žrtev, je dejal nekdanji izraelski obrambni minister.

Rafa
Rafa FOTO: AP

Spomnimo. Med napadom na Izrael 7. oktobra lani so pripadniki palestinskega islamističnega gibanja Hamas ubili več kot 1160 ljudi, okoli 250 ljudi pa so ugrabili in odpeljali v Gazo, kjer je po podatkih Izraela še vedno 130 talcev, poroča AFP

Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je število ubitih v izraelski ofenzivi na območju enklave preseglo 29.000, večina žrtev je žensk in otrok. Poleg 29.092 mrtvih so v Gazi od 7. oktobra našteli še več kot 69.000 ranjenih.

V svetu se medtem vse bolj krepijo opozorila pred ofenzivo na Rafo. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v nedeljo opozorila, da ji ni bilo dovoljeno vstopiti v bolnišnico Naser v Han Junisu, ki je po četrtkovem vdoru izraelske vojske prenehala delovati. Izraelska vojska je vdrla v bolnišnico, ker naj bi se v njej skrivali borci Hamasa. Domneva, da so tam tudi talci, ki jih je Hamas zajel v napadu na Izrael 7. oktobra lani.

Zunanji ministri EU z izjemo enega posvarili pred izraelsko operacijo v Rafi

Zunanji ministri 26 držav članic EU so danes Izrael pozvali, naj ne izvede vojaške operacije v Rafi na jugu območja Gaze, in se zavzeli za humanitarni premor, ki bi privedel do trajnega premirja, je po zasedanju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. S tem se po neuradnih informacijah ni strinjala zgolj Madžarska.

Kot je povedal Borrell, so ministri 26 članic ob robu današnjega zasedanja podprli njegovo petkovo izjavo, v kateri je izrazil zaskrbljenost zaradi izraelskih načrtov za kopensko operacijo v Rafi ob meji z Egiptom, kamor se je zateklo več kot milijon Palestincev.

"Izraelsko vlado pozivamo, naj ne posreduje v Rafi, saj bi to še poslabšalo že tako katastrofalne humanitarne razmere ter preprečilo zagotavljanje nujno potrebnih storitev in humanitarne pomoči," je dejal.

Njegovi petkovi izjavi pa so ministri 26 članic v svoji današnji izjavi dodali poziv k takojšnjemu humanitarnemu premoru, ki bi vodil v trajno premirje, brezpogojno izpustitev talcev ter dobavo humanitarne pomoči, je dejal visoki zunanjepolitični predstavnik.

Kot je pojasnil, izjave pred tremi dnevi ni objavil v imenu EU, ker ni bilo soglasja med članicami. Prav tako se danes ena od članic ni strinjala z ministrsko izjavo. Po neuradnih informacijah gre za Madžarsko.

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je ob predčasnem odhodu z zasedanja podprla izjavo, pri čemer je izrazila upanje, da se bodo uskladili vsi ministri.

Prav tako je podprla poziv Španije in Irske Evropski komisiji, naj preuči, ali Izrael spoštuje svoje obveznosti na področju človekovih pravic v okviru sporazuma o sodelovanju z EU. Dublin in Madrid sta poziv podala spričo napovedane izraelske ofenzive na Rafo.

Borrell je po zasedanju pojasnil, da je pravno službo zaprosil za poročilo o tem, kako izvesti postopek, saj si Evropska komisija in Svet EU delita pristojnosti. Pričakuje, da bodo ministri o pobudi razpravljali na zasedanju čez en mesec.

Izrael zaradi primerjave vojne v Gazi s holokavstom Lulo razglasil za nezaželeno osebo

"To, kar se dogaja na območju Gaze s palestinskim ljudstvom, se ni zgodilo v nobenem drugem obdobju v zgodovini. Pravzaprav se je, ko se je Hitler odločil pobiti Jude," je v nedeljo izjavil brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva na novinarski konferenci v etiopski prestolnici Adis Abeba. Ob tem je dodal, da to, "kar se dogaja v Gazi, ni vojna, ampak genocid".

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je že obsodil izjave brazilskega predsednika in poudaril, da je Lula prestopil skrajno mejo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izrael je medtem brazilskega veleposlanika poklical na pogovor z zunanjim ministrom Izraelom Kacem v spominskem centru holokavsta Jad Vašem v Jeruzalemu. "Spomenik holokavsta je kraj, ki bolj kot katerikoli drug priča o tem, kaj so nacisti in Hitler storili Judom," je izjavil Kac.

"Primerjava med izraelsko pravično vojno proti Hamasu ter dejanji Hitlerja in nacistov, ki so umorili šest milijonov Judov, je izredno resen antisemitski napad," je poudaril in dodal, da je Izrael Lulo razglasil za nezaželeno osebo. Ob tem je pojasnil, da bo Lula ostal nezaželena oseba, dokler se ne bo opravičil in preklical svojih izjav.

V odgovor na odločitev Izraela je tudi brazilsko zunanje ministrstvo na pogovor poklicalo izraelskega veleposlanika v državi. Poleg tega pa so iz Tel Aviva v domovino na konzultacije poklicali brazilskega veleposlanika.

Na ICJ začetek postopka o delovanju Izraela na zasedenih palestinskih ozemljih

Pred Meddržavnim sodiščem se je danes začel postopek o očitanem spornem delovanju Izraela na zasedenih palestinskih ozemljih. Gre za postopek, ki ga je sprožila Generalna skupščina ZN na podlagi resolucije iz decembra 2022, že pred aktualno izraelsko ofenzivo v Gazi. Med udeleženkami postopka je tudi Slovenija, ki bo stališče predstavila v petek.

Generalna skupščina je Meddržavno sodišče (ICJ) zaprosila za svetovalno mnenje glede posledic delovanja Izraela na človekove pravice na palestinskih ozemljih v Gazi in na Zahodnem bregu, vključno z vzhodnim Jeruzalemom, ter očitane kršitve pravice palestinskega ljudstva do samoodločbe s strani Izraela od leta 1967 dalje.

Palestinski zunanji minister Rijad al Maliki je danes ob začetku postopka na sodišču v Haagu dejal, da pod izraelsko oblastjo njegovo ljudstvo trpi zaradi kolonializma in apartheida, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Palestinci trpijo kolonializem in apartheid. Nekateri so zaradi teh besed razjarjeni. Razjeziti bi jih morala realnost, ki jo trpimo," je dejal al Maliki.

"Zamujena pravica pomeni zavrnjeno pravico in palestinskemu ljudstvu je bila ta predolgo odrekana. Čas je, da se končajo dvojna merila, zaradi katerih so naši ljudje že predolgo v ujetništvu," je dejal palestinski zunanji minister.

Udeleženke postopka bodo svoja stališča na ICJ predstavljale ves teden. Med 52 državami in tremi mednarodnimi organizacijami, ki so udeleženke postopka, je tudi Slovenija, ki bo svoja stališča predstavila v petek. Vlada je odločitev o sodelovanju v postopku sprejela 11. januarja letos.

Kot je takrat pojasnila zunanja ministrica Fajon, "gre za izjemno širok spekter očitanih kršitev, ki se že desetletja izvajajo v tej regiji in katerih zelo grozljive posledice so vidne tudi danes".

Izrael palestinska ozemlja okupira od leta 1967 dalje. Vojska se je leta 2005 sicer umaknila iz Gaze, ob tem pa so izpraznili nezakonite judovske naselbine. Do aktualne kopenske ofenzive, v kateri je bilo ubitih ali ranjenih skoraj 100.000 Palestincev, je Izrael ohranjal blokado nad Gazo, tam pa redno izvajal napade. Na Zahodnem bregu, vključno z vzhodnim Jeruzalemom, Izrael medtem ohranja vojaško prisotnost, število tamkajšnjih naseljencev pa je naraslo na 700.000, navaja nemška tiskovna agencija dpa

Postopek ni povezan s tožbo Južne Afrike, ki Izraelu očita kršitve konvencije o preprečevanju genocida v Gazi. ICJ je januarja v tej tožbi sprejelo pravno zavezujoče nujne izredne ukrepe ter Izraelu odredilo, naj prepreči genocid in kaznuje spodbujanje h genocidu, zagotovi dostop humanitarne pomoči prebivalcem Gaze in ohrani dokaze o vojaški operaciji v palestinski enklavi. Slovenija se temu postopku zaenkrat ni pridružila.

V izraelskih napadih na jugu Libanona osem ranjenih

Izraelska vojska je danes izvedla najmanj dva letalska napada na mesto Gazijeh na jugu Libanona, v katerih je bilo ranjenih najmanj osem ljudi. Tarča napadov je bilo skladišče orožja libanonskega oboroženega gibanja Hezbolah, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Ciljali smo skladišča orožja Hezbolaha v bližini Sidona kot odgovor na eksplozijo sovražnikovega drona, katerega razbitine smo danes našli v bližini območja Tiberij. Na napade Hezbolaha bomo še naprej odločno odgovarjali," je sporočil tiskovni predstavnik izraelske vojske.

Napade na mesto Gazijeh, ki se sicer nahaja le pet kilometrov od Sidona, je potrdila tudi libanonska tiskovna agencija NNA, ki je poročala, da so na kraj napada že prispeli reševalci.

Medtem ko je bila večina izmenjav ognja med Izraelom in Hezbolahom v zadnjih mesecih omejena na območja blizu meje, pa je Gazijeh od izraelske meje oddaljen približno 30 kilometrov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Od napada palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra med izraelsko vojsko in Hezbolahom na obmejnem območju pogosto poteka obstreljevanje.

V izraelskih napadih na Libanon je bilo od začetka vojne v Gazi ubitih najmanj 269 ljudi, tako pripadnikov Hezbolaha kot civilistov. V Izraelu pa je bilo po podatkih vojske v napadih Hezbolaha ubitih 10 vojakov in šest civilistov. Zaradi napadov je v obeh državah svoje domove zapustilo več deset tisoč ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8