Velik del dima prihaja iznad vzhodne kanadske province Quebec, kjer trenutno gori okoli 160 gozdnih požarov. Dim teh je prekril večja mesta v tej provinci in sosednjem Ontariu, vključno s Torontom in prestolnico Ottawa. V Torontu in njegovi okolici so kakovost zraka opredelili kot zelo nevarno.
Kanadski uradniki pravijo, da se v tej državi pripravlja najhujša sezona gozdnih požarov doslej. Strokovnjaki kot razlog za to navajajo toplejšo in bolj suho pomlad kot običajno. Takšne razmere se bodo predvidoma nadaljevale vse poletje.
Dim se je razširil tudi proti jugu ZDA in dosegel zvezno državo Connecticut in velemesto New York, kjer so kakovost zraka opredelili kot nezdravo. Časnik New York Times je v torek pozno zvečer poročal, da je nebo nad New Yorkom prekril dim.
Ameriška agencija za varstvo okolja je sicer kakovost zraka kot nezdravo opredelila za večji del severovzhodnega dela ZDA: od Bostona do Pittsburgha in Washingtona. Ob tem je posebej posvarila ljudi, ki že imajo težave z dihali, poroča britanski BBC.
V delih vzhodne Pensilvanije, zvezne države New York in Nove Anglije je indeks kakovosti zraka presegel 200, kar pomeni, da so razmere "zelo nezdrave za vse". Zdravstveni delavci so prebivalce opozorili, naj ne telovadijo zunaj in se čim manj izpostavljajo dimu.
V Kanadi je sezona gozdnih požarov letos bolj aktivna kot običajno. Pristojni so v ponedeljek opozorili, da bo to poletje zaradi napovedanih suhih in vročih razmer morda prineslo največje požare v državi doslej. Ti so letos v Kanadi uničili že več kot 3,3 milijona hektarjev površin, kar je 12-krat več od 10-letnega povprečja za ta letni čas. Po vsej državi so doslej evakuirali že na tisoče ljudi.
Kako dim iz gozdnih požarov vpliva na zdravje?
Strokovnjaki pravijo, da lahko izpostavljenost dimu iz gozdnih požarov povzroči številne zdravstvene težave. Matthew Adams, profesor na Univerzi v Torontu in direktor Centra za urbano okolje, je dejal, da so takojšnji učinki vdihavanja dima požarov v naravi kratka sapa, povišan pulz, bolečine v prsih ali vnetje oči, nosu in grla.
"V teh dneh s povišano onesnaženostjo zraka se bo povečalo število obiskov v bolnišnicah," je za BBC povedal profesor Adams. "In ljudje, ki obiščejo bolnišnico, imajo običajno že obstoječe bolezni dihal."
Adams je dejal, da je dim iz gozdnih požarov povezan tudi z resnimi in dolgoročnimi zdravstvenimi težavami, kot so rak ali pljučne bolezni, zlasti pri ljudeh, ki živijo na območjih s pogostimi gozdnimi požari.
Po njegovih besedah to povzročajo majhni delci v dimni megli, ki lahko vstopijo v krvni obtok in druge dele človeškega telesa ter povzročijo možne mutacije DNK in druge zdravstvene težave. Nekatere študije so pokazale, da lahko dolgotrajna izpostavljenost dimu gozdnih požarov vpliva tudi na nosečnice in njihove nerojene otroke, je dodal profesor Adams.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.