Tujina

'EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje'

Bruselj, 04. 03. 2020 13.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska komisija je predlagala prvi evropski podnebni zakon, ki bo pravno zapečatil politično zavezo, da bo Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina. Okoljevarstveniki so kritični, ker predlog ne vključuje ukrepov za zmanjšanje izpustov do leta 2030, in opozarjajo, da EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje.

Podnebni zakon je sicer že takoj tarča kritik okoljevarstvenikov, ki so že pred predstavitvijo predloga opozarjali, da komisija zgolj prelaga nujne odločitve, saj njen predlog ne vključuje konkretnih vmesnih ciljev.

Predlog ne vsebuje nobenih ukrepov za zmanjšanje izpustov do leta 2030, čeprav znanstveniki ZN opozarjajo, da je prav zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v naslednjem desetletju ključno za uspeh ali neuspeh podnebnih ukrepov, poudarjajo v Greenpeaceu.

"Desetletja preusmerjanja in polovičarskih ukrepov so nas pripeljala do točke, ko smo tik pred podnebnim propadom. Čas za ukrepanje je sedaj in ne čez deset let," je posvaril Greenpeaceov svetovalec za podnebno politiko Sebastian Mang.

Thunbergova z očitko na račun EU

Kritična je tudi podnebna aktivistka Greta Thunberg, ki je na Twitterju zapisala, da je cilj podnebne nevtralnosti do leta 2050 "predaja" unije. Thunbergova se je danes udeležila začetka kolegija komisije.

Pozneje je bila gostja v Evropskem parlamentu, kjer je dejala, da je predlog komisije nezadosten. EU je očitala, da se le "pretvarja", da igra vodilno vlogo v boju proti podnebnim spremembam, saj obenem subvencionira novo infrastrukturo na temelju fosilnih goriv.

Timmermans je v odzivu na kritike Thunbergove dejal, da njeni in komisijini argumenti temeljijo na različnih pristopih ter da ni nič narobe, če se ne strinja s komisijo. Obenem je poudaril, da brez nje verjetno sploh ne bi razpravljali o podnebnem zakonu.

Komisija bo predlagala tudi vmesne cilje za zmanjšanje izpustov v obdobju 2030-2050.
Komisija bo predlagala tudi vmesne cilje za zmanjšanje izpustov v obdobju 2030-2050. FOTO: Dreamstime

Komisija sprožila javno posvetovanje o podnebnem paktu

"Podnebni zakon je pravni prevod naše politične zaveze," je poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. To "srce evropskega zelenega dogovora" zagotavlja vlagateljem in industriji nujno potrebno predvidljivost, poudarjajo v Bruslju.

Predlagani zakon vključuje tudi načrt nadaljnjega ukrepanja. Na podlagi celostne presoje vpliva bo komisija predlagala nove cilje za zmanjšanje izpustov do leta 2030 in nato ustrezno dopolnila podnebni zakon. Do junija 2021 bo pregledala in po potrebi spremenila vsa orodja, potrebne za uresničitev teh ciljev.

Komisija bo predlagala tudi vmesne cilje za zmanjšanje izpustov v obdobju 2030-2050. Do septembra 2023 in nato vsakih pet let bo pregledala skladnost evropskih in nacionalnih ukrepov s temi cilji.

Podnebni zakon je sicer že takoj tarča kritik okoljevarstvenikov, ki so že pred predstavitvijo predloga opozarjali, da komisija zgolj prelaga nujne odločitve, saj njen predlog ne vključuje konkretnih vmesnih ciljev.
Podnebni zakon je sicer že takoj tarča kritik okoljevarstvenikov, ki so že pred predstavitvijo predloga opozarjali, da komisija zgolj prelaga nujne odločitve, saj njen predlog ne vključuje konkretnih vmesnih ciljev. FOTO: Shutterstock

Če ukrepanje članice ne bo skladno s ciljem podnebne nevtralnosti, bo lahko komisija izdala priporočilo za izboljšanje ukrepanja. Članice bodo morale pripraviti in izvajati strategije za prilagoditev na podnebne spremembe.

Podnebni zakon je tudi evropsko sporočilo mednarodnim partnerjem, da je treba za uresničitev pariškega podnebnega dogovora letos okrepiti skupno ambicijo, je poudaril izvršni podpredsednik komisije za zeleni dogovor Frans Timmermans.

Komisija je obenem danes tudi sprožila javno posvetovanje o evropskem podnebnem paktu, ki bo trajalo dvanajst tednov. Na podlagi rezultatov bo opredelila podnebni pakt, ki ga bo zagnala pred mednarodno podnebno konferenco, ki bo novembra v Glasgowu.

Predlaga pa tudi, naj leto 2020 postane evropsko leto železnic, s čimer želi osvetliti koristi, ki jih prinaša podnebju pogostejša uporaba železniških omrežij za prevoz tako ljudi kot tovora.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Maks Novak
05. 03. 2020 12.50
+4
EUROPA ,bla,bla,bla,kakšen faktor nepomemben,kaj pa USA, KITAJSKA,INDIJA,BRAZILIJA RUSIJA,KAKŠEN LAR FARI,HOČEJO SAMO UVESTI NOVE DAVKE IN NIČ DRUGEGA.
pubc
05. 03. 2020 10.38
+4
Evropa uvaja samo nove davke na račun glob. segrevanja. Meni je to segrevanje ok zato ne bom plačeval nobenega davka, Itak pa ni segrevanje samo na zemlji ampak tudi na sosednjih planetih. Očitno je v celem našem osončju preveč izpustov.
Sokril
05. 03. 2020 21.15
Obdavčiti tudi nekoga na Marsu. Kako vroče je šele na Veneri, tam bo šele davkov. Bodo na Plutonu po trgovanju z ogljikovimi kuponi zaslužili? Noro, kaj se gremo vse za več davkov.
VAREN
04. 03. 2020 21.02
+3
Ta EU si koplje lasten grob. Udarja po svojih, medtem ko druge države svinajo naš planet in jih nič ne stane. Njihova gospodarska rast gre gor, naša pa dol na račun čistega zraka.. Naj EU raje doseže, da ostale države pridejo na raven EU. Na podnebne spremembe pa itak ne morejo vplivati z nobenim ukrepom.
ni_mi_vse_eno
04. 03. 2020 20.14
+2
500 komentarjev izbrisanih, hehe, živela svoboda izražanja
ni_mi_vse_eno
04. 03. 2020 19.31
+1
Podnebje se je spreminjalo v preteklosti in se bo še v prihodnosti. Al Gore je govoril o sedmih ledenih dobah in sedmih otoplitvah v 650 000 letih in baje, da nismo za vse krivi mi. CO2 pa zaostaja za otoplitvami za okoli 800 let. Torej še 800 let po otoplitvi je CO2 naraščal, glej The Great Global Warming Swindle, Velika globalna segrevalna potegavščina. Lagali so v mailih, prirejali podatke, tako da tej pseudoznanosti ne moremo verjeti. Corbett report; Climatega is still the issue. Corbett govori o škandalu, za katerega v naših medijih nismo nič slišali, afera climategate pa je močno odmevala pri ostalih znanstvenikih, primer Dr. Tim Ball.
VAREN
04. 03. 2020 21.07
+0
Glavni problem za njih je CO2. Za naravo pa je to najmanjši problem. Največji delež CO2 pride iz morij. Torej je to čisto naravni pojav. Le malenkost od drugod. Sami paničarji ti podnebniki in okoljevarstveniki.
dannyer
05. 03. 2020 13.03
+2
to drži če co2 pade pod 250 rastline umrejo planet je pol letu 1999 bolj zelen to je povedla tako nasa kot noa poročala je nacional G natural, gea, science magazin, cbc,fox news sky news, abc, pbs, ESA, kitajka in rusija. gredo za kredibilen vir. razen pred tedni je DMi popravil temperature za grenlandijo saj so se zmotli led je površinsko sokoraj blizu maksimumu iz 1979. politiki in medij so vprašali naso zakaj jim spreminjajo temperature za nazaj. nasa pa je z prstom kazala na NOAA . noa pa ka nič nevemo kt da smo v vrtcu.
dannyer
04. 03. 2020 18.02
+3
to pomeni, da v evropi ne bo žive duše torej imamo pred sabo ljudje ki celo N Nemčjo spremenijo v neki bolj spremenljivega .ti eko fanatiki bodo z fn uničili ne samo živali, ki jim že tako ni mar za njimi, da ne omenim do ljudi. kaj dela fn znanost med tem pa v kaliforniji jemlejo morsko vodo in sol vračajo nazaj v morje s tem so povzročili zakisanost in so takoj krvili co2 ki nima s tem nič enako imajo težave s tem izrael, ZAE, Katar. JAR. toliko o kredibilnosti.
Ultra bass
04. 03. 2020 17.28
+4
Me prav zanima kako bo EU in njeni "CO2" prevarantski oderuški liderlevuharji vplivali na sonce z njegovimi obdobji cikličnega večjega ali manjšega temperaturnega sevanja ki skozi vsa obdobja odkar pomnimo kot človeštvo vpliva na podnebne spremembe.
ni_mi_vse_eno
04. 03. 2020 17.04
+1
Ampak 2050 bo pa slovenec srečen, saj smo dali več miljonov za ta znanstveni presežek, hehe. Koga briga, kaj bo 2030, važno, da bomo potem srečni, hehe
TheEarthIsFlat
04. 03. 2020 16.31
-8
Prvo se bo potrebno sprijazniti, da mi ne živimo na nobenem "planetu", velika okrogla žoga 70% prekrita z vodo, ki se vrti okoli svoje osi na ekvatorju z 1600+kmh, in se vrti okoli Sonca; ki je blablabla km stran in ima 1.5milijona km premera, z 50-80km, pazi NA SEKUNDO, in vse to skupaj pa se vrti okoli središča "galaksije" na stotine km NA SEKUNDO, in še in še, blablabla, in vse to brz kakeršnega koli DOKAZA, še ene kamere ne morejo na LUNO postavit,
g.noj
04. 03. 2020 17.56
-1
VAREN
04. 03. 2020 21.10
Bravo. Najpametnejši članek na tem področju. Škoda le, da tega dejstva rdečeklikaši ne bodo nikoli dojeli. Slava jim.
VAREN
04. 03. 2020 21.12
Probal je nekam priti, pa mu ni uspelo. Ves ubogi se je vrnil domov z manjšim številom ljudi. Je mislil, da je na izletu, pa se mu je zalomilo pri računanju razdalje.
KrpanovMartin
04. 03. 2020 16.24
+7
Ko je prišla Merklca na oblast je imela polni hobc ekologije, strupenih izpuhov, kako bo potrebno ukinit atomsko energijo,.... Ko jo bodo letos zavlekli ven iz vladnih prostorov, bo ostal samo slab priokus in razrušeno gospodarstvo. Spet se bodo gradile atomske elektrarne. Nemški avtomobili so v tem odbdobju dobili tako požrešne in ogromne motorje, da ne zadostijo nobenim obljubljenim standardom. Ona deca - klimatski alarmisti - tiste je pa strah virusa in so se poskril. Torej je problem z lunatiki nekako zaključen. Tele razprave si pa vtaknite nekam. Čez 3-4 mesece bo situacija - tako finančna, kot gospodarska popolnoma drugačna kot je bila recimo teden dni nazaj. Takrat se bomo pogovarjal o drugačnih problemih!
flojdi
04. 03. 2020 16.15
-4
.Al je rekel 10let ( takrat ko je napisal lepo knjigo ). nek naš Miki je leta 79 narisal leto 2000 v maskah. / ampak eni kar mižte ; vsi nedolžni
Ljoljo
04. 03. 2020 16.14
+3
Nekam si nej utaknejo podnebne razmere.
anakondabox
04. 03. 2020 15.51
-8
O kakšnem desetletju se tu govori? Je to relativnost prostor-časa po A. Einsteinu? Najmanj pred tremi desetletji bi morali slediti ukrepi, načrt njihovega uresničevanja pa že leto poprej (predvsem regulacija izpustov CO2). Me prav zanima kakšen načrt je v zvezi s tem urgentnim vprašanjem sprejela Slovenija. Prosim, da načrt- program objavi 24. ur na svojih straneh, da se kot državljanka Slovenije lahko tvorno opredelim do njega. To je moja pravica, dolžnost in odgovornost!. Potem pa beremo o Saleški dolini kot o dolini smrti, o škodljivih plinih ki nastanejo ob kemičnih reakcijah pri izgorevanju ter tlenju odpadkov, o zemlji prepojeni s težkimi kovinami (niso je še povsem odstranili) okoli vrtcev, kjer se igrajo najmlajši. Kritična sem zato, da se na tem področju (še) kaj naredi, ne da bi hotela kogarkoli obtoževati.#nam je res vseeno?
VAREN
04. 03. 2020 21.14
-1
sonofabitch
04. 03. 2020 15.09
+21
EU kjer smo bolj papeški od papeža izgublja desetletje za podnebno ukrepanje? Medtem, ko so ostale države Kitajska, Indija... v zadnjem desetletju povečale izpuste za 200%, kjer kipajo smeti v narasle reke, da jih odplavi v morje. Prosim vas, nas boste lupili z davki medtem, ko se nam cel ostali svet smeji in ne naredi nič za okolje.
Ni corone
04. 03. 2020 14.46
+5
Z greto ni nič Al kaj a jo je kot ona odnesla
Fukofakic
04. 03. 2020 14.28
+20
Kolikor vidim bo korona virus dobro prispeval k okolju :) povsod so + in -
eurosapiens
04. 03. 2020 14.28
+18
nič ni izgubila ... razen miljard ki so izpuhtele v zrak za Gretine eko socialiste
Pikanajlonca
04. 03. 2020 14.21
+17
Leta 2030 Evropske unije ne bo več.
felixkp
04. 03. 2020 15.05
+10
mogoče res...ampak mi bomo ostali, pa naši potomci tudi.
flojdi
04. 03. 2020 16.17
-4
ČE.( Zemljine Unije pa , vem , mi ne bo dano doživet