podnebni zakon

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično
12. 03. 2025 18.00Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Zavzetje Grenlandije: Predlog, ki bi lahko ustavil Trumpa
09. 03. 2025 15.39Trump že lep čas razburja z odkritimi grožnjami po zasedanju ozemelj Grenlandije, Kanade in Paname. Član predstavniškega doma ZDA Seth Magaziner je zato zdaj predstavil zakon o prepovedi vdora k zaveznikom. Kot pravi, je to zakonodaja, ki bi predsedniku Trumpu prepovedala napad na Grenlandijo, Kanado ali Panamo brez glasovanja kongresa.

'Kandidiral sem, ker sem verjel, da je na kocki duša Amerike'
15. 01. 2025 16.12"Privilegij je, da sem lahko temu narodu služil več kot 50 let. Nikjer drugje na svetu ne bi mogel jecljajoči otrok iz skromne družine nekega dne postati predsednik ZDA," je v svojem poslovilnem pismu pred odhodom iz Bele hiše Američanom sporočil Joe Biden. Ob tem ni prizanesel svojemu predhodniku in nasledniku, ki se na mesto ameriškega predsednika uradno vrača 20. januarja, spomnil pa je tudi na uspehe zadnjih štirih let.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'
30. 04. 2024 12.51Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.

Bodo v Nemčiji uvedli prepoved vožnje ob vikendih?
13. 04. 2024 09.17Bo vožnje ob vikendih v Nemčiji kmalu konec? S takim scenarijem grozi nemško ministrstvo za promet in digitalizacijo, ki pravi, da bo treba vožnjo prepovedati, če ne bodo spremenjeni državni zakoni o ničelni stopnji onesnaženosti. Njegovi koalicijski partnerji, stranka Zelenih in SPD, pa ga obtožujejo, da "straši" in vzbuja neutemeljene skrbi, grožnja pa je po njihovem mnenju neodgovorna. A minister odgovarja, da bi s tem preprosto rad dosegel načrtovane podnebne cilje.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Resno družboslovje, ne moralistični zdravi razum, odstira podnebni problem
24. 02. 2024 16.46Prejšnji teden smo ugotovili, da smo v zadnjih 12 mesecih prvič presegli simbolično omejitev segrevanja ozračja za 1,5 C v primerjavi s predindustrijskim povprečjem. Prečkanje te omejitve, ki je bila leta 2015 vzpostavljena v kontekstu Pariškega sporazuma, je slabo – zelo slabo. Antropogene podnebne spremembe ostajajo ena najresnejših nevarnosti, ki čakajo človeštvo v 21. stoletju in katerih dejanske posledice čutimo že nekaj časa. Naivno in, kot bom pokazal, neproduktivno vprašanje se zato pogosto glasi: Zakaj se ničesar še nismo naučili? Kako je možno, da se še vedno ne obnašamo v skladu s to nevarnostjo? Kako je možno, da se povprečen človek sploh ne zaveda prepada, proti kateremu drvimo?

Kaj umetna inteligenca napoveduje za Slovenijo v 2024?
01. 01. 2024 12.04Generativni umetni inteligenci, ki je z naskokom osvojila iztekajoče se leto, smo zastavili vprašanje, kaj v političnem smislu čaka Slovenijo v letu 2024. Takole je odgovorila: "Na žalost moje znanje sega samo do januarja 2022, zato ne morem zagotoviti aktualnih informacij o političnih dogodkih v Sloveniji ali kateri koli drugi državi v letu 2024, in končala : "Politične razmere so zelo dinamične in se lahko hitro spremenijo."

Slovenija v EU na prvem mestu po škodi zaradi podnebnih sprememb
12. 12. 2023 15.05In to prvo mesto zaseda brez konkurence. Kar dvakrat več škode je utrpela kot potem druga naslednja država. Pri tem gre za ocene škode glede na naš bruto družbeni proizvod.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...
17. 10. 2023 15.46V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Prihajajo emisijski kuponi za promet in stavbe?
25. 06. 2023 14.19Podnebni zakon bo določal obvezen napredek povezan s prilagajanjem na podnebne spremembe. Služil bo kot orodje za uresničevanje ciljev, zapisanih v posodobljenem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN). A bo tudi posegel v skoraj vse pore javnega in zasebnega sektorja. Zahteval spremembo finančne politike, prilagajanje resorjev ter tudi podjetij in državljanov.

Švicarji izglasovali minimalno obdavčitev multinacionalk
18. 06. 2023 18.26Švicarji so na referendumu odločali o zakonih o zaščiti podnebja in o minimalni obdavčitvi multinacionalk. Volivci so oba zakona podprli. Nov podnebni zakon je podprlo dobrih 59 odstotkov volivcev, medtem ko jih je skoraj 80 odstotkov podprlo vpeljavo minimalne obdavčitve multinacionalk.

Vlada vsem kritikom dala jasen signal: Slovenija je jedrska država
16. 06. 2023 17.03Premier Robert Golob je zagotovil, da bo ta vlada naredila vse, da se bo proizvodnja jedrske energije povečala in, da bodo v prihodnjih tednih sprejeti ključni strateški dokumenti, ki bodo prvič doslej omogočili umeščanje drugega bloka elektrarne v prostor. Premier sicer ni želel govoriti o časovnici izgradnje drugega bloka, je pa dejal, da so mu na obisku Gen energije dali optimistično časovnico, kdaj bi lahko videli drugi blok, to je leta 2037, no na NEK pa pravijo, da lahko, če ne bodo sprejete zakonodajne spremembe, drugi blok vidimo šele leta 2047.

'Z elitističnim in samovšečnim protestom delajo nasprotno od tega, kar potrebujemo'
20. 04. 2023 11.13Že mogoče, da ima vse več Nemcev dovolj aktivistov in protestnikov Zadnje generacije, a ti ne nameravajo popustiti in so v nemški prestolnici začeli z novim valom protestov, čeprav so učinki njihovih akcij pogosto vse prej kot ekološki, kritiki pa menijo, da lahko z oteževanjem življenja ljudi škodijo prizadevanjem za boljše varstvo okolja.

Glas ljudstva: Vlada doslej uresničila osem od 122 zavez civilni družbi
14. 03. 2023 20.52Predstavniki iniciative Glas ljudstva so predstavili prvo poročilo o uresničevanju predvolilnih zavez vlade civilni družbi. Poročilo kaže, da je vlada doslej izpolnila osem od skupno 122 predvolilnih zavez, pa tudi, da veliko zahtev civilne družbe ostaja nedotaknjenih ali celo prelomljenih.

DZ potrdil kandidate za ministre, Golobova vlada odslej z 20 resorji
24. 01. 2023 06.10Državni zbor je na glasovanju potrdil listo ministrskih kandidatov. Vlada premierja Roberta Goloba bo imela odslej 20 resorjev. Golob je pred glasovanjem na seji dejal, da ima po osmih mesecih končno popolno vlado. Sprememba vlade ni personalna, temveč vsebinska, njen namen pa je doseganje novih strateških prebojev in odgovarjanje na strateške izzive našega časa, je dodal.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu
13. 01. 2023 09.35Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'
07. 11. 2022 06.13V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Podnebni aktivist prekinil tekmo: stekel je na igrišče in si zažgal roko
23. 09. 2022 18.46Podnebni aktivist je v Londonu prekinil tekmo teniškega turnirja. Med dvobojem je stekel na igrišče, se usedel poleg igralne mreže in si zažgal roko. Moški je nato zaradi bolečin pričel kričati in se kmalu po vžigu tudi sam pogasil. Med incidentom je nosil majico z napisom "Stop privatnim letom v Združenem kraljestvu". Podnebni aktivisti so sicer izvedli več globalnih protestov. Okoli 20.000 protestnikov so našteli v Berlinu, okoli 12.000 na Dunaju, nekaj tisoč udeležencev shodov pa v Italiji.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'
06. 06. 2022 14.18V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Kumer uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo
31. 05. 2022 10.39Kandidat za ministra za infrastrukturo Bojan Kumer je uspešno prestal zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Po prestrukturiranju vlade bo predvidoma prevzel vodenje ministrstva za podnebje in energijo, infrastrukturni resor pa bo vodila Alenka Bratušek. Slednja bo do prestrukturiranja na infrastrukturnem ministrstvu državna sekretarka.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

V DZ polemično o rešitvah za pomoč ob visokih cenah energentov
21. 02. 2022 06.38DZ je obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, o katerem bo glasoval v torek. Opozicija vladi očita, da rešitve prihajajo prepozno, da bodo pomoč dobili tudi tisti, ki je ne potrebujejo, ter da se datum izplačila pomoči izkorišča za predvolilno kampanjo.

Osumljenca za uboj policistov v Nemčiji sta krivolovca
01. 02. 2022 16.00Dan po smrti dveh policistov na zahodu Nemčije so preiskovalci predstavili več podrobnosti o dogodku. Osumljenca za uboj sta krivolovca, v prtljažniku njunega vozila so odkrili mrtvo divjad, je na novinarski konferenci v Kaiserslauternu povedal višji državni tožilec Stefan Orthen. Pri dejanju so ju po naključju odkrili.

Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB za izredno sejo DZ na temo energetske revščine
18. 01. 2022 17.15Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica in SAB zahtevajo sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali njihov predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, ki predvideva uvedbo energetskega dobropisa oz. vavčerja v višini 150 evrov za socialno ogrožene. Predlog zakona bo v četrtek obravnaval odbor DZ za delo.

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?
01. 12. 2021 06.00Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Petkovi protestniki: Začenjamo predvolilno kampanjo ljudstva
12. 11. 2021 14.00Petkovi protestniki so se znova zbrali na Prešernovem trgu, kjer so, kot so napovedali že pred tem, tudi uradno začeli predvolilno kampanjo ljudstva. "Čas je, da stranke delajo za interese prebivalstva," so poudarili, po uri in pol pa so se zbrani mirno razšli. Policija je bila seznanjena s podatki o javnem shodu na območju centra Ljubljane. Ker shod tudi tokrat ni bil prijavljen so za red poskrbeli policisti. Policija ocenjuje, da se je na protestu zbralo okoli 1000 ljudi.