Ko se je mlada Anastazija Kriška po končanem študiju v Veliki Britaniji vrnila v Kijev, svoj rojstni kraj, si ni niti v sanjah predstavljala, da bo nekega dne preveč prestrašena, da bi zapustila svojo hišo. Strah, da bi umrla pod streli, je namreč prevelik.
Najbolj grozno je to, da zjutraj, ko se zbudim, ne vem, ali bom preživela ali ne, je povedala za Sky News. "V bistvu ne veš, kam bodo naslednjič prišli in kam bodo streljali," pravi.
S starši trenutno živi v fantovi hiši. Kot pravi, jih je morala prositi, da so zapustili svojo hišo v strogem središču Kijeva. Zdaj je sicer pomirjena, ker ima ob sebi svojo družino, pravi, a strah pred neznanim jo preganja vsak dan. Hišo zapusti samo, ko psa spusti na vrt. Njen fant pa v zgodnjih jutranjih urah odide po mleko in kruh.
Tudi Anastazija je Zahod pozvala, naj vzpostavi območje prepovedi preletov nad Ukrajino, ruskega predsednika Vladimirja Putina pa je zaradi invazije, še posebej pa zaradi odločitve za napad na največjo evropsko jedrsko elektrarno v Zaporožju, označila za blazneža. "Če bi se ta tragedija zgodila, bi bila šestkrat večja od černobilske in nihče se ne bi mogel skriti. Koliko nedolžnih življenj je treba vzeti, da bodo ljudje končno razumeli, da je treba to (prepoved preletov) storiti?"
Povedala je še, da je zelo hvaležna ljudem za vso podporo, a je hkrati posvarila, da se lahko to, kar se trenutno dogaja v Ukrajini, kaj kmalu zgodi kjer koli na svetu.
Kot je znano, sta Nato in Zahod zavrnila možnost vzpostavitve območja prepovedi preletov nad Ukrajino, saj bi to pomenilo napoved vojne Rusiji.
Agencija ZN za begunce je sicer danes sporočila, da je Ukrajino zapustilo že več kot 1,5 milijona ljudi. Ta številka bi lahko do julija dosegla štiri milijone.
27-letni Maksim hotel zbežati iz Mariupola, a mu ni uspelo: 'Prekinitev ognja je bila laž'
27-letni IT-strokovnjak Maksim, ki v Mariupolu skrbi za svoje stare starše, pa je za BBC povedal, da se je dan začel z upanjem, končal pa z obupom. "Kakor hitro se je dalo, sem nam spakiral štiri torbe s toplimi oblačili, hrano in vso vodo, kar smo je še imeli. Stvari sem nesel v avto, in ravno ko sem hotel speljati, se je spet začelo obstreljevanje. V bližini sem slišal eksplozije. Hitro sem vse nesel nazaj v stanovanje. Od tam sem videl dim, ki se je dvigal nad mestom, vil se je tudi nad avtocesto proti Zaporožju, po kateri so bežali ljudje."
V središču mesta se je po njegovih besedah zbralo veliko ljudi, ki so pričakovali, da jih bodo na varno odpeljali avtobusi, a se to na koncu ni zgodilo. Ko so se napadi znova začeli, niso imeli dovolj časa, da bi se skrili v zaklonišča. "Zato smo veliko ljudi vzeli v svoje stanovanje. Prihajajo iz tistega dela mesta, ki je povsem uničen. Stavbe gorijo, nihče ne gasi požarov. Na ulicah ležijo trupla," je opisal.
Zmanjkalo jim je ustekleničene vode, tudi tekoče vode ni več. Samo plin še dela. "Danes je policija odprla trgovine in ljudem dovolila, da si vzamejo hrano in vodo. Našim sosedom je uspelo vzeti nekaj sladkarij, ribe in gazirano pijačo," je še dodal.
Prekinitev ognja je bila laž, ena stran ni nikoli nameravala nehati streljati, je razočaran. "Če bodo še enkrat razglasili premirje, bomo spet poskusiti iti, vendar dvomim, da nam bo uspelo. Mogoče smo za zdaj varnejši, če se skrivamo," je še dejal.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.