Po spletni pošti množično kroži sporočilo o hrvaških vinjetah za plovila, registrirana zunaj Hrvaške. "Ne obstaja 10-dnevna, ne obstaja mesečna, ne obstaja polletna. Vinjeta je samo letna!" opozarja. Prodajajo jih v večjih obmorskih mestih v luških kapitanijah, ob nakupu pa je treba predložiti številne dokumente, kot je potrdilo o zavarovanju in vpisni list plovila ter potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna. Vse birokratske ovire lastniku plovila povzročajo številne nevšečnosti.
Vinjeta, ki jo predvideva uredba, mora biti nalepljena na plovilo in ne na primer na izvenkrmni motor, ki bi ga lahko premikali s čolna na čoln. Cene se gibljejo od 28 do 240 evrov. Več o cenah... Tudi kazni za neuporabo niso kar tako: za fizično osebo so od 3.000 do 15.000, za pravno pa od 10.000 do 50.000 evrov.
Težava pri pristopnih pogajanjih?
Na težavo pomorcev so opozorili tudi v poslanski skupini SNS. V luči pritiskov Evropske komisije, da bi Slovenija uvedla vinjete za krajši čas, jih preseneča, da se niti Bruselj niti Ljubljana v zadnjih letih nista nikoli ukvarjala z vinjetami za plovbo po hrvaškem morju. Prometnega ministra Patricka Vlačiča zato vodja poslanske skupine SNS in predsednik stranke Zmago Jelinčič Plemeniti sprašuje, ali namerava Evropsko komisijo opozoriti na ''očitno diskriminatornost hrvaških vinjet''. V SNS namreč odločno zastopajo stališče, da bi bilo nujno tudi vprašanje hrvaških vinjet za plovbo urediti v okviru pristopnih pogajanj za vstop Hrvaške v EU.
Medtem ko v Bruslju Sloveniji očitajo kršitev načela nediskriminacije, ker ima le polletne in letne vinjete, je Hrvaška leta 2005 uvedla zgolj celoletne vinjete, ki jih v zimskih mesecih za plovbo po hrvaškem morju nihče praktično niti ne potrebuje, opozarja Jelinčič. Poudarja, da se Evropska komisija ni niti odzvala, kaj šele, da bi resneje ukrepala, medtem ko je Slovenijo že kaznovala s prekinitvijo procesa potrjevanja projekta gradnje avtocestnega odseka Slivnica–Draženci.
Jelinčič je v poslanskem vprašanju Vlačiča opozoril na ironijo, da je ravno Hrvaška med največjimi in najglasnejšimi kritiki slovenskega vinjetnega sistema. Ministru zato predlaga, da tudi Slovenija jasno izrazi stališče proti hrvaškim vinjetam in se tako zavzame za tisoče slovenskih državljanov, ki plujejo po hrvaškem morju zgolj v poletnih mesecih, pri tem pa so obvezani kupiti celoletne vinjete. "Dejstvo je, da neaktivnost Evropske komisije zopet kaže na privilegiranje Hrvaške tudi v navedeni situaciji vinjetnega sistema," v pismu še opozarja Jelinčič.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.