Kot kaže, se aktivni predel sončne pege AR1429, na kateri je v nedeljo izbruhnila ena večjih erupcij v zadnjem času, ne umirja, zato znanstveniki napovedujejo, da nas lahko v naslednjih tednih doleti še kakšna pošiljka sončnih vetrov. Nedeljsko nevihto uvrščajo astronomi v razred X1,1, v vesolje pa je izstrelila močen in hitro premikajoč oblak plazme, ki ga znanstveni krogi imenujejo "coronal mass ejection“ (CME). Nevihte tipa X označujejo najmočnejše sončne nevihte. Razred M označuje nevihte srednje moči, C razred pa najšibkejše.
Ko krožijo elektroni okoli jedra atoma, se lahko ob izbruhu odcepijo od Sončevega površja in poletijo daleč v vesolje. Izbruh CME potuje s hitrostjo več kot dva milijona kilometrov na uro in potrebuje 72 ur, da doseže Zemljo. Kot zatrjujejo v ameriškem centru za opazovanje vremenskih vplivov iz vesolja Space Weather Prediction Center, nas bo oblak plazme tokrat zgrešil, povzročil pa bo manjše geomagnetne nevihte. Te lahko puščajo posledice na počutju. Možne so aritmije, motnje ravnotežja, lahko vas trga v sklepih ali pa ste zaradi tega bolj razdražljivi.
Kljub temu znanstveniki svarijo, da nas lahko kaj kmalu Sonce resneje zadene, poroča spletna stran Space.com. Po 11-letnem ciklu mirovanja prihaja v fazo povečane aktivnosti, ki bo dosegla vrhunec v letošnjem in prihodnjem letu. Direktni zadetek bi lahko povzročil motnje v delovanju satelitov, možni pa so tudi izpadi elektrike in zemeljske komunikacijske infrastrukture.
Oči astronomov so uperjene prav proti pegi z oznako AR1429, saj je ta v zadnjem času še posebej dejavna. Pega s premerom pet Zemelj bi se lahko še povečala, je prepričan Yihua Zheng iz Nasinega centra za vesoljsko meteorologijo Goddard Space Flight Center v Greenbeltu. Kar je bolj zaskrbljujoče, je dejstvo, da se pega zaradi Sončeve rotacije pomika bližje osrednjemu delu solarnega diska, od koder predstavlja večjo grožnjo našemu planetu.
"Ta predel je že postregel z nevihtami razreda X, M in tudi C, tako je prav verjetno, da nas lahko doleti nekaj slabega,“ je za ameriško stran Space.com povedal Zheng. "S pomikom pege se je povečala nevarnost večjega števila zadetkov, pega pa se premika od vzhoda proti zahodu, mi pa smo bližje osrednjemu meridianu,“ pojasnjuje Zheng in dodaja, da smo tako zlahka bolj na udaru negativnih vplivov sončnih neviht.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.