radioaktivnost

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

V BTC vaja za primer neurja in udara strele, našli tudi radioaktivno snov
30. 11. 2024 14.10V ljubljanskem logističnem centru BTC je potekala gasilska vaja, s katero so preverili usposobljenost reševanja v primeru neurja in udara strele, kar je povzročilo požar. Po scenariju je bilo nekaj oseb poškodovanih, med posredovanjem pa so gasilci našli tudi zaboj s plutonijem. Ocenjujejo, da je bila vaja izvedena uspešno.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative
10. 10. 2024 09.0024. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Spektakel Kraftwerka na pročelju Schönbrunna
08. 07. 2024 10.00Kultna elektronska zasedba Kraftwerk je izvedla veličasten koncert na dvorišču dunajskega dvorca Schönbrunn, kjer je v avdio-vizualno pravljico odela zgodovinsko-spomeniško zgradbo, ki je zažarela v soju njihovih največjih uspešnic. Zbralo se je okoli deset tisoč oboževalcev, ki so lahko uživali v predstavi pionirjev sodobne elektronske glasbe in številnih podzvrsti.

Položen temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov
06. 06. 2024 13.28Predsednik vlade Robert Golob in direktor Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) Sandi Viršek sta ob obisku vlade v Posavju simbolično položila temeljni kamen za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) v Vrbini pri Krškem. Z gradnjo "izpolnjujemo dolg do vseh prihodnjih generacij", je ob tem dejal Golob.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije
03. 06. 2024 19.00V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

V Neku začeli zamenjavo poškodovanega cevovoda
24. 10. 2023 13.26V Nuklearni elektrarni Krško (Nek), ki od 5. oktobra stoji zaradi puščanja cevi v primarnem sistemu, so ob prestavitvi vseh 121 gorivnih elementov iz reaktorske posode v bazen za izrabljeno gorivo minuli konec tedna vzpostavili razmere za začetek korektivnih del – odstranitev dela obstoječih cevovodov in zamenjavo z novima.

Mesec dni po izpustu vode iz Fukušime v ribah niso zaznali tritija
30. 09. 2023 16.0024. avgusta letos so Japonci iz jedrske elektrarne Fukušima v morje začeli spuščati prečiščeno radioaktivno vodo. Agencija za ribištvo od takrat objavlja vsakodnevne podatke o stanju v morju in najnovejši vzorci rib, odvzetih iz morja v bližini elektrarne, kažejo, da brancini ne vsebujejo tritija.

Uran kopali osem let, rudnik zdaj zapirajo že 31 let
30. 09. 2023 14.44Morda kdo ne ve ali pa je pozabil, da smo tudi v Sloveniji nekoč kopali uran. Čeprav država rudnik zapira že 31 let in je za to dala približno 100 milijonov evrov, pa rudnik urana v Poljanski dolini še vedno ni zaprt. Glavni razlog je napaka, ki so jo naredili v času njegove gradnje in zaradi katere v občini Gorenja vas - Poljane državo pozivajo, naj odpelje radioaktivni material kam drugam, če ne namerava sanirati odlagališča Boršt.

Radioaktivne divje svinje na Bavarskem, Černobil ni edini razlog
30. 08. 2023 15.47Že dalj časa je znano, da imajo divje svinje na jugovzhodu Nemčije visoko vsebnost radioaktivnega cezija. Dalj časa so to pripisovali jedrski katastrofi v Černobilu, vendar se je skozi leta radioaktivnost pri drugih živalih zmanjšala, medtem ko pri teh vsejedih sesalcih vztraja na visoki ravni. Temu na Bavarskem pravijo "paradoks divje svinje".

Rezultati analize morske vode po izpustu iz Fukušime v varnih mejah
25. 08. 2023 11.34Upravitelj poškodovane jedrske elektrarne Fukušima je po izpustu hladilne vode v ocean odvzel vzorce morske vode in opravil analize. Te so pokazale, da je vrednost enaka izračunani koncentraciji in je nižja od 1500 bekerelov na liter, kar je operativna meja. Za primerjavo, po določilih Svetovne zdravstvene organizacije je meja za pitno vodo 10.000 bekerelov na liter.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'
05. 04. 2023 17.25Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Ruski obrambni minister: Smo korak bližje jedrskemu trku
22. 03. 2023 07.17Britansko obrambno ministrstvo obtožuje Rusijo, da skuša namerno zavajati javnost, potem ko je ruski predsednik opozoril London, naj Ukrajini ne dobavlja streliva, ki vsebuje osiromašeni uran. Ruski obrambni minister pa je izpostavil, da sta Rusija in Zahod en korak bližje "jedrskemu trku".

V Libiji našli izginuli več kot dve toni urana
16. 03. 2023 08.21Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) so v torek ugotovili, da je z neimenovane lokacije v Libiji izginilo približno 2,5 tone naravnega urana, je v sredo sporočil generalni direktor IAEA Rafael Grossi. Predstavnik libijskega uporniškega generala je sporočil, da so pogrešani uran našli le nekaj kilometrov proč.

Mrzlično iskanje: s tovornjaka padla močno radioaktivna kapsula
27. 01. 2023 11.46V Avstraliji mrzlično iščejo radioaktivno kapsulo, ki se je izgubila nekje med Perthom in rudnikom Pilbara. Pristojni zato prečesavajo območje, ljudi pa so opozorili, naj se ji zaradi njene radioaktivnosti ne približajo, če jo opazijo.

Onesnažena voda iz Fukušime se bo drugo leto pomešala z morjem
12. 12. 2022 16.50Več kot 11 let je minilo od jedrske nesreče v japonski Fukušimi, država pa počasi, a vztrajno presega izzive, ki jih je izzval cunami. Več kot deset let trajajoča dekontaminacija stavbe in okolice naj bi trajala še vsaj 40 let. Kljub temu pa je prišel čas, ko so vodni rezervoarji polni in jih je treba izprazniti. Kot pravijo znanstveniki nevarnosti za okolje ni, prav tako je dovoljena stopnja radioaktivnosti v okolici fukušimske elektrarne za 20-krat manjša, kot drugod.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

Kaj sploh je 'umazana bomba'?
26. 10. 2022 07.00Nekdaj so sejale strah kot potencialno orožje za teroriste, danes pa predstavljajo grožnjo zaradi vojne v Ukrajini. Rusija je namreč Ukrajino obtožila, da načrtuje uporabo t. i. umazane bombe. A tako Kijev kot njegovi zahodni zavezniki so žogico vrnili Moskvi, češ da bi to orožje pod pretvezo, da napada Ukrajina, v resnici lahko uporabila Rusija ter s tem zaostrila vojno proti Ukrajini. A kaj sploh je ta nova grožnja, ki je znova vzniknila v ukrajinskem konfliktu?

Trditve o umazani bombi Rusi 'dokazovali' z ukradeno slovensko fotografijo detektorjev dima
25. 10. 2022 18.28Rusi so nedavne trditve, da Ukrajina ustvarja tako imenovano umazano bombo, 'dokazovali' s kolažem fotografij, ki so jih objavili na družbenem omrežju Twitter. Toda ena od fotografij z napisom "radioaktivno" je bila, kot kaže, posneta v Sloveniji. Gre za fotografijo Agencije za radioaktivne odpadke, ki so jo med drugim uporabljali v predstavitvah, na njej pa so dejansko detektorji dima. Rusko ministrstvo za obrambo naj bi fotografijo kar "ukradlo" oziroma jo uporabilo brez vednosti agencije.

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?
17. 07. 2022 18.11Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Gorelo v največji jedrski elektrarni v Evropi. 'Eksplozija bi lahko bila 10-krat hujša od Černobila'
04. 03. 2022 08.50Po ruskem obstreljevanju jedrske elektrarne Zaporožje je tam izbruhnil še požar. Objekt se nahaja na jugovzhodu Ukrajine in je največja jedrska elektrarna v Evropi. Obstreljevanje se je po izbruhu požara še nadaljevalo, dostop gasilcem je bil nekaj ur onemogočen. Po navedbah ukrajinskih uradnikov pa je dogodek sprožil strah pred ponovitvijo katastrofe v Černobilu.

Izdelki, ki naj bi ščitili pred sevanjem 5G, so radioaktivni
18. 12. 2021 13.57Nizozemska Agencija za nuklearno varnost in zaščito pred sevanji je na svoji spletni strani izdala opozorilo za deset izdelkov, ki naj bi nudili zaščito pred sevanjem 5G, a so v resnici škodljivi. Ljudi je pozvala, naj jih ne uporabljajo, trgovcem na Nizozemskem pa prepovedala prodajo.

Lažno zeleno: Greenpeaceov dinozaver v evropski četrti proti jedrski energiji kot trajnostni
07. 12. 2021 14.56Aktivisti okoljevarstvene organizacije Greenpeace so v evropski četrti v Bruslju postavili ogromnega dinozavra, s čimer so protestirali proti morebitni uvrstitvi plina in jedrske energije med trajnostne dejavnosti. Evropska komisija namreč pripravlja predlog glede označevanja trajnostnih naložb, ki bi vključeval tudi plin in jedrsko energijo.

Organizem, 24.000 let zamrznjen v permafrostu, se še vedno lahko razmnožuje
13. 06. 2021 16.04Ruski znanstveniki so v reki na območju ruske Arktike našli večcelični organizem, ki je zamrznjen v permafrostu preživel kar 24.000 let – še več, ko so ga odtajali, so znanstveniki ugotovili, da se še vedno lahko razmnožuje.

Jedrska nesreča, ki so jo zamolčale Sovjetska zveza in ZDA
29. 09. 2020 20.2329. september 1957. Lokacija: Čeljabinska oblast, zaprto mesto Ozjorsk, zgrajeno v okolici vojaškega jedrskega objekta za proizvodnjo plutonija Majak. Dogodek: tretja največja jedrska nesreča v zgodovini. Vzrok: odpoved hladilnega sistema v enem od rezervoarjev tekočih radioaktivnih odpadkov. Posledice: 66 primerov sindroma kroničnega sevanja ter dodatnih 200 primerov rakavih obolenj. Osnovni podatki jedrske katastrofe, ki je zaradi molčanja Sovjetske zveze in tudi Zahoda desetletja ostala prikrita.

Skrivnostna smrt študentov na Uralu po 61 letih končno pojasnjena?
12. 07. 2020 12.09Januarja 1959 se je skupina desetih ruskih študentov odpravila na raziskovalno ekspedicijo globoko v gorovje Urala. Po dobrih dveh tednih bi se morali vrniti v bazo, kjer pa so jih zaman čakali. 27. februarja so reševalci našli prvi dve trupli, ostala šele maja istega leta, ko se je stalil sneg. Trupla so bila pomanjkljivo oblečena, z nenavadnimi poškodbami. Njihova smrt je leta burila duhove, tudi teorij zarot ni manjkalo: vojaški poskusi, jeti, nezemljani ... Ruske oblasti pa so pred dobrim letom presenetile z novico, da znova odpirajo preiskavo, ki bi dala končne odgovore, kaj se je pred več kot 60 leti dogajalo na oddaljenem gorovju. In tukaj so rezultati ...

Ob dežju zaznali rahlo povišanje radioaktivnega sevanja
26. 08. 2019 11.29Merilne postaje v Sloveniji so v soboto zvečer zaznale povišane vrednosti radioaktivnosti, in sicer v mestih, kjer je med 19. in 23. uro deževalo. Vrednosti so bile še vedno nizke, zelo nizke, in niso povzročale nevarnosti za ljudi, so pa ponekod merilne naprave zaznale podvojeno vrednost. Nekateri sumijo, da bi za rahlo povišanje radioaktivnosti lahko bila kriva nesreča z orožjem na jedrski pogon v Rusiji, a so nam na upravi za jedrsko varnost zagotovili, da gre za popolnoma naraven pojav.

Stopnja radioaktivnosti do 16-krat višja, kakšno orožje je preizkušala Rusija?
14. 08. 2019 08.28Stopnja radioaktivnosti se je po eksploziji na morski ploščadi na ruskem severu povišala tudi za 16-krat, so pet dni po eksploziji potrdile oblasti. Še vedno pa se mnogi sprašujejo, kakšno orožje so preizkušali.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?
05. 08. 2019 08.50Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.