sevanje

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Padel nov rekord: sonda poletela najbližje Soncu doslej

27. 12. 2024 16.59

Še nikoli nismo bili tako blizu Sonca. Nasina sonda je poletela le dobrih šest milijonov kilometrov stran od ognjene žareče krogle, ki predstavlja središče našega Osončja. S tem pa je v zgodovino zapisala nov mejnik. Razlog za ta zgodovinski podvig pa: bolje razumeti, kako deluje Sonce.

Bo v nacističnih predorih, ki so jih gradili taboriščniki, luksuzen bunker za bogataše?

14. 12. 2024 11.43

Na tisoče taboriščnikov je med drugo svetovno vojno umrlo med gradnjo nacističnih predorov v bližini nemškega koncentracijskega taborišča Buchenwald. Danes pa ima podjetnik Peter Karl Jugl, ki je povezan s skrajno desnico, sprevržen in sporen poslovni načrt. Na tem območju želi zgraditi privatni bunker za superbogate, ki se bojijo jedrskega spopada in tretje svetovne vojne.

Analizirali DNK psov iz Černobila in odkrili presenetljive mutacije

29. 11. 2024 09.37

Nova študija, v kateri so analizirali DNK več kot 300 divjih psov, ki so živeli na območju Černobila, je pokazala, da ti psi doživljajo hitrejše evolucijske spremembe kot živali v drugih regijah. Gre za pomemben prispevek k razumevanju vpliva sevanja na živa bitja. V preteklosti so na primer ugotovili, da so žabe na območju Černobila počrnele.

Varna rešitev za močne in zdrave naravne trepalnice

08. 11. 2024 00.15

V dobi, ko so dolge in goste trepalnice postale simbol lepote in urejenosti, mnoge ženske posegajo po različnih rešitvah - od maskar in podaljškov do umetnih trepalnic. Vendar pa je želja po naravni lepoti vedno bolj v ospredju.

Nova kitajska jedrska podmornica potonila, dogodek prikrivali več mesecev

26. 09. 2024 20.05

Najnovejša kitajska bojna podmornica na jedrski pogon se je spomladi potopila, kar je velik korak nazaj za enega od prednostnih orožarskih programov države. Dogodek, ki so ga kitajske oblasti poskušale prikriti, dokler ga zdaj niso razkrili Američani, se je zgodil v ladjedelnici blizu Vuhana konec maja ali v začetku junija.

Študija: Rak na možganih ni povezan z uporabo mobilnih telefonov

04. 09. 2024 17.46

Povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni, kaže doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije.

Nogometaš propagiral 'praženje' na soncu in razjezil dermatologe: raka je vse več

10. 07. 2024 08.07

"Če verjamete, da se kožni rak pojavi zaradi sonca, ste kralj nevednosti." Ne gre za izjavo kakšnega dermatologa ali zdravnika, ampak komentar nogometaša Marcosa Llorenteja uporabniku družbenih omrežij, ki je športnika kritiziral, ker se je hvalil, da se je v kritičnem delu dneva štiri ure brez zaščite izpostavljal soncu. Llorentejev odnos je opozoril na nevaren trend na družbenih omrežjih, kjer se propagira sončenje brez zaščite - medtem ko je kožnega raka vse več.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije

03. 06. 2024 19.00

V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Kožni rak strmo narašča: zaščita tudi pri hladnem in oblačnem vremenu

28. 05. 2024 07.18

Obeležujemo svetovni dan melanoma in tudi svetovni dan sonca. Na NIJZ so ob tem opozorili na pomen zaščite pred prekomernim izpostavljanjem soncu. Prekomerna izpostavljenost ultravijoličnemu (UV) sevanju namreč povzroča prezgodnje staranje kože in je glavni dejavnik tveganja za pojav vseh vrst kožnega raka, so poudarili na inštitutu.

Strokovnjaki pozivajo k zaščiti pred sončnimi žarki

12. 05. 2024 19.00

V Sloveniji je vse več primerov rakavih bolezni kože in drugih bolezni zaradi ultravijoličnega (UV) sevanja ter visokih temperatur, so pod sloganom Varno na soncu opozorili strokovnjaki z različnih zdravstvenih področij. Pozvali so k okrepitvi programov ozaveščanja in izobraževanja o zaščitnih ukrepih.

dm ob dnevih nege obraza podarja več kot 120 nagrad

16. 03. 2024 00.15

Mesec marec je v dm drogerie markt Slovenija tudi letos v znamenju nege obraza. Za ohranjanje zdravega videza kože je namreč ključnega pomena oblikovanje enostavne in učinkovite rutine nege obraza. Vse kupce do 1. aprila v dm prodajalnah in na dm.si čakajo številne ugodnosti, različne aktivnosti in koristne vsebine.

Reaktor in zajtrk Nasinih astronavtov

13. 03. 2024 19.23

Zakaj je jedrska energija pomembna, je Slovenija pri tem samozadostna in koliko je sevanje pravzaprav nevarno? O vsem tem so govorili na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so nas s pomočjo zanimivega eksperimenta podučili o radioaktivnosti, nas popeljali okoli reaktorja, obenem pa smo pokusili tudi zajtrk, ki ga bodo morda jedli Nasini astronavti.

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno

11. 03. 2024 09.44

13 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.

Volkovi 'mutanti' v Černobilu naj bi razvili odpornost proti raku

10. 02. 2024 16.37

Volkovi, ki tavajo po zapuščenem območju Černobila so vsakodnevno izpostavljeni sevanju, ki povzroča raka. Raziskovalci pa so zdaj ugotovili, da je del njihovega genetskega zapisa morda postal odporen na povečano tveganje za bolezen.

Vračanje Američanov na Luno zavrle tehnične težave

08. 01. 2024 18.17

Nova raketa podjetja United Launch Alliance je zgodaj zjutraj po uspešni izstrelitvi s Cape Canaverala na Floridi proti Luni ponesla pristajalni modul Peregrine podjetja Astrobotic, a je misija trenutno pod vprašajem zaradi tehničnih težav. Plovilo je namreč zaradi okvare utrpelo večjo izgubo pogonskega goriva.

Indijska sonda uspešno dosegla sončno orbito

06. 01. 2024 18.17

Indijska vesoljska sonda za opazovanje sonca je po štirimesečnem potovanju uspešno vstopila v orbito Sonca. Sonda, imenovana Aditya-L1, je tako dosegla posebno točko v vesolju, od koder bo lahko neprekinjeno spremljala Sonce.

To je fasadni sistem, ki kljubuje ekstremnim vremenskim pojavom!

09. 10. 2023 00.15

Vse večje število ekstremnih vremenskih pojavov, kot so neurja, močan veter, toča in visoka temperaturna nihanja, postavljajo stavbe in njihove fasade na preizkušnjo.

Moraš verjeti vase! - Špela Ceglar, ustanoviteljica Miss Alice Cosmetics

15. 09. 2023 00.15

Špela Ceglar je ustanoviteljica obrazne kozmetike Miss Alice Cosmetics. Pogovarjali o kozmetiki, tekmovanju z velikimi in podjetniški poti!

Kimov stol zavrnili, zamenjali, očistili, razkužili in večkrat preizkusili

14. 09. 2023 17.22

Ruski predsednik Vladimir Putin se je v sredo sestal s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom, več pozornosti kot njun pogovor pa je požel zanimiv posnetek, ki je nastal pred sestankom. Kimov varnostnik je namreč več minut temeljito čistil in razkuževal stol, na katerega naj bi ta sedel. Strup, sevanje, njegova nosilnost ... njegove telesne stražarje je skrbelo vse, kar bi lahko ogrozilo Kimovo varnost.

To je glavni krivec za prezgodnje staranje kože!

08. 09. 2023 00.15

Si vedela, da na videz tvoje kože UV sevanje vpliva bistveno bolj kot tvoja starost? Pigmentni madeži, gubice, suha, uvela koža - za vse to so odgovorni UVA in UVB žarki.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov

31. 08. 2023 06.00

V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

'Sevanje sončnih žarkov je podobno sevanju atomske bombe'

02. 07. 2023 12.00

Človeško telo je narejeno tako, da nekaj sonca mora dobiti, a težko je določiti mejo, kdaj sončni žarki postanejo škodljivi. Kot vemo, lahko povzročijo več vrst raka, zavirajo celice imunskega sistema in vplivajo tudi na videz kože, saj ta ob poškodbah postane bolj suha in nagubana, pojavijo pa se tudi t. i. starostne pege. Z dermatologom Borutom Žgavcem smo spregovorili o nevarnosti sevanja sonca, ki je, kot pravi, podobno sevanju atomske bombe.

Prigožin: Ruske sile se na jugu Ukrajine umikajo

23. 06. 2023 14.26

Vodja ruske najemniške skupine Wagner Jevgenij Prigožin je dejal, da se ruske sile umikajo pred ukrajinskimi silami v regijah Zaporožje in Herson na jugu države. Oblasti v Kijevu so medtem Ukrajince pozvale, naj ostanejo mirni in ne kopičijo jodovih tablet, potem ko je predsednik Volodimir Zelenski opozoril na "teroristični napad" v jedrski elektrarni Zaporožje. Prav tako je Ukrajina zatrdila, da je prestregla nov ruski raketni napad na zahodu države.

Panika glede 'radioaktivnega oblaka' nad Ukrajino odveč

16. 05. 2023 09.30

V jutranjih urah 13. maja so mesto Hmelnitski v zahodni Ukrajini stresle silovite eksplozije. Ruski raketni napad je, sodeč po satelitskih fotografijah, povsem uničil eno od skladišč v mestu. Najprej ruski, potem še nekateri ukrajinski viri so poročali, da je razneslo skladišče, kjer naj bi se nahajale britanske tankovske granate z osiromašenim uranom. Že več dni se sklicujejo na povišano sevanje, v mestnih lekarnah primanjkuje joda. A spremembe v radiaciji so bolj kot ne 'mizerne' in panika je odveč, mirijo strokovnjaki.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje

12. 04. 2023 16.59

Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Ponesrečena tajna misija ukrajinske vojske: ponovno zavzetje Zaporožja

08. 04. 2023 11.26

Lanskega oktobra se je ekipa ukrajinskih specialnih enot vkrcala na 40-metrski patruljni čoln ter zavzela položaje ob treh težkih mitraljezih in avtomatskih metalcih granat Mk19. Čoln je bil le eden izmed 30, ki jih je Ukrajina čez reko Dneper poslala na posebno misijo: ponovno zavzetje jedrske elektrarne Zaporožje.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'

05. 04. 2023 17.25

Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Slavna enačba bi lahko imela rešitev: črne luknje ne 'pogoltnejo' vsega

05. 04. 2023 12.55

Britanski in ameriški znanstvenik z novo študijo predpostavljata, da se v črnih luknjah ne izgubijo vse informacije o zvezdah, iz katerih so nastale. S tem podajata rešitev na paradoks, s katerim se je v zadnjih letih svojega življenja aktivno ukvarjal slavni astrofizik Stephen Hawking.