Danes je polna luna, ki pa je ena izmed treh ''superlun'', ki jih bomo lahko občudovali to poletje. Naslednji sledita 10. avgusta in 9. septembra.
Pojav superlune ni nepogost, zgodi se namreč na okoli 14 mesecev, ko je Zemljin naravni satelit v perigeju. Perigej pa je točka tira nebesnega telesa, ko je to telo najbližje Zemlji.
''Polna luna v perigeju se pojavi na 13 mesecev in 18 dni, tako da zagotovo to ni nenavadno. Pravzaprav, tudi lani so bile kar tri zaporedne lune v perigeju, a na široko se je poročalo le o eni,'' je dejal Geoff Chester iz Nase.
Lani je največ pozornosti požela junijska polna luna, ki je bila videti za 14 odstotkov večja in za 30 odstotkov svetlejša v primerjavi s siceršnjo polno luno. Takrat je nastalo tisoče čudovitih fotografij. Uživanje v predstavi narave nam seveda lahko pokvari vreme.
Velikost lune, ki jo vidimo na Zemlji varira, ker okoli Zemlje kroži na eliptični krožnici. Ko je luna v perigeju je okoli 50.000 kilometrov bližje Zemlji kot pa, ko se nahaja v apogeju – na najbolj oddaljeni točki od Zemlje.
Najbližje bo avgusta
Luna bo še bližje Zemlji 10. avgusta. Takrat bo namreč luna od Zemlje bližje še za 1388 kilometrov od današnje. Polna luna bo namreč postala v isti uri, ko bo dosegla perigej. 10. avgusta bo luna od Zemlje oddaljena 356.896 kilometrov.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.