V Zadru je poplavilo številne mestne ulice in trge. Močan dež je ulice v tem dalmatinskem mestu spremenil v reke, stopnišča v slapove, mestne trge pa v jezera, je na spletni strani poročala hrvaška radiotelevizija. V dobri uri in pol je padlo več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter.
Na otoku Ist pri Zadru je v 24 urah padlo kar 294 litrov dežja na kvadratni meter, kar je po podatkih hrvaškega hidrometeorološkega zavoda rekordna dnevna julijska količina padavin. Na Silbi je padlo 217 litrov dežja na kvadratni meter, kar je približno četrtina letnega povprečja dežja na tem otoku.
Na Silbi imajo povprečno letno 843 litrov dežja na kvadratni meter, letos pa so od začetka julija namerili že 330 litrov. Tudi na Molatu je v minulih 24 urah padlo več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter.
Za območje hrvaške Istre in Kvarnerja ter jug Dalmacije pri Dubrovniku so vremenoslovci razglasili rdeči alarm. Ta opozarja na nevihte, ki so lahko tudi smrtno nevarne. Za vsa ostala območja države, razen skrajnega vzhoda Slavonije, je razglašena visoka stopnja nevarnosti.
Sisak in Zagreb prešla nevihta s točo
Popoldne je močna nevihta zajela tudi Zagreb, kjer sta močan dež in veter povzročila težave v prometu. Močni sunki vetra so lomili veje dreves, ki so padale na električno napeljavo in povzročile prekinitev tramvajskega prometa v vzhodnem delu mesta. Zaradi vode na cestah so morali začasno ustaviti ali omejiti tudi nekatere linije mestnega avtobusnega prometa.
Veter je podiral tudi stojnice, zaradi česar so turisti in meščani zavetje iskali povsod, kjer se ga je dalo najti.
Kot poroča jutarnji.hr so zaradi nevihte, ki je bila tako močna, kot je ne pomnijo, nekaj po 15. uri začasno zaprli zračni prostor nad Hrvaško. V hrvaški zračni prostor povprečno vstopi okoli 2.500 letal na dan, v času, ko so se odločili za zaprtje zračnega prostora, pa je bilo na hrvaškem nebu okoli 100 letal.
Zaradi težav, ki jih je povzročalo vreme, so Zagrebčani na pomoč klicali gasilce, a je telefon zaradi povečanega števila intervencij večinoma zvonil v prazno.
Območje Siska jugovzhodno od Zagreba je medtem zajela toča. Podobne novice prihajajo iz Čakovca in Koprivnice.
Poplave v Romuniji in Bolgariji zahtevale žrtve
Obilne padavine so zajele Bolgarijo in Romunijo in poplavile več mest. Trije ljudje so v poplavah izgubili življenje, več sto ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove.
V Bolgariji je obilno deževje prizadelo območje mesta Gabrovo v osrednjem delu države. V poplavah je umrla 61-letna ženska, eno osebo pa še pogrešajo. Številne vasi so ostale brez elektrike, v več krajih imajo tudi težave pri oskrbi z vodo. Zaradi zemeljskih plazov je uničenih več mostov in cest.
V Romuniji so poplave zahtevale dve smrtni žrtvi. Romunski notranji minister Gabriel Oprea je sporočil, da je umrl 72-letni moški, medtem ko podrobnosti o drugi žrtvi ni navedel. Romunske železnice so sporočile, da je zaradi poplav iztiril vlak, a za zdaj ni poročil o žrtvah in škodi v nesreči. Na jugozahodu Romunije so iz treh vasi evakuirali okoli 500 ljudi, 75 hiš pa je odrezanih od sveta. Ogroženo območje je obiskal tudi romunski premier Viktor Ponta.
Avstrijsko Gradiščansko po neurjih "pod vodo"
Gasilce v avstrijski zvezni deželi Gradiščansko čaka dolga noč. Po silovitih neurjih, udarih strel in večurnem močnem deževju morajo posredovati v praktično vseh okrožjih. Večinoma črpajo vodo iz poplavljenih kleti in čistijo ceste. Deželna centrala za varnost in reševanje LSZ je ocenila, da je "pravzaprav pod vodo vso Gradiščansko".
Že popoldne so neurja ponekod tudi prekinila oskrbo z elektriko. Najhuje so prizadeta območje okoli Nežiderskega jezera ter okrožji Oberwart in Güssing. Alarm zaradi nevarnosti neurij so podaljšali in velja še vsaj do 4. ure zjutraj.
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.