Črna kronika

Na Goriškem našli jeklenko z 10 kilogrami bojnega strupa

Nov Gorica, 10. 04. 2025 15.13 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V okolici vasi Ravnica je potekalo odstranjevanje kovinskega vložka topovske granate s kemičnim bojnim strupom iz časa prve svetovne vojne. Policisti so zavarovali okolico, strokovnjaki pa so neeksplodirano ubojno sredstvo pregledali in ko so ugotovili, da jeklenka ne pušča, so jo v posebni komori odpeljali na uničenje. Zaradi odvoza nevarnega predmeta je bila lokalna cesta za nekaj minut zaprta za ves promet.

Priprave na odstranitev neeksplodiranih bomb v Novi Gorici (arhivska slika)
Priprave na odstranitev neeksplodiranih bomb v Novi Gorici (arhivska slika) FOTO: Aljoša Kravanja

Iz Policijske uprave (PU) Nova Gorica so sporočili, da jih je Regijski center za obveščanje Nova Gorica ob 9.42 obvestil o nevarni najdbi oziroma neeksplodiranem ubojnem sredstvu iz časa prve svetovne vojne v okolici vasi Ravnica. 

"Na kraj so bili napoteni policisti PU Nova Gorica, ki so zavarovali okolico nevarne najdbe zaradi neposredne nevarnosti za življenje in premoženje ljudi. Prav tako so bili na kraj s strani pristojne službe napoteni pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) in ekipa Civilne zaščite (CZ) iz Ljubljane," so sporočili iz PU Nova Gorica.

Strokovnjaki so na kraju ugotovili, da je najdena jeklenka napolnjena z 10 kilogrami bojnega strupa (klor-fosgen) in da ne pušča oziroma iz nje ne uhaja nevaren bojni strup. "Zato so jo strokovnjaki civilne zaščite oziroma bombologi prenesli do specialnega vozila civilne zaščite in jo nato v posebni komori odpeljali na uničenje. Po sedanjih ugotovitvah gre za kovinski vložek topovske granate 210 mm, italijanske izdelave iz časa 1. svetovne vojne," so zapisali v PU Nova Gorica. 

Zaradi odvoza nevarne najdbe je bila cesta med Kromberkom in Ravnico za nekaj minut zaprta za ves promet. 

Kako ravnati ob najdbi NUS?

Na Policiji so ob tem opozorili, da je na območju Severne Primorske, pa tudi drugod po Sloveniji, še vedno veliko ostankov najrazličnejših neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve in druge svetovne vojne. Gre za različne ročne bombe, granate, različne vrste streliva za pehotno orožje, vžigalnike, protipehotne in protioklepne mine ter letalske bombe. Tudi, če so stara več kot 50 ali 100 let pa so neeksplodirana ubojna sredstva zelo nevarna. 

"Ob nepravilnem ravnanju z njimi lahko eksplodirajo in zanetijo požare, porušijo objekte, povzročijo hude telesne poškodbe ali celo smrt," opozarjajo na Policiji.

"Policisti PU Nova Gorica v primeru morebitne najdbe takega nevarnega sredstva (neeksplodirano ubojno sredstvo) vse občane in občanke ponovno pozivamo, da se jih ne dotikajo, ampak takoj pokličejo pristojne službe na znane interventne številke 112 ali 113," so sporočili. V takšnih primerih policija kraj najdbe NUS ustrezno zavaruje, pirotehniki civilne zaščite (DENUS) pa ob ustreznih varnostnih ukrepih takšna sredstva bodisi uniči na kraju bodisi odpelje na ustrezen prostor v uničenje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

antimilan
10. 04. 2025 17.01
-9
mene čudi kako po 80 letih po drugi svetovni vojni so še vedno stale take stvari okoli gorice,pa ne živim daleč od tam
Rožice so zacvetele
10. 04. 2025 17.23
+9
Tudi mene čudiš ti,bomba je ostanek iz 1.svetovne vojne, trajala od 1914 do 1918.
NeXadileC
10. 04. 2025 16.42
+6
Fosgen (kemijska oznaka karbonildiklorid; COCl2) je bojni strup - dušljivec, ki ima v normalnih okoliščinah vonj po sveže pokošenem senu. Pri 8ºC kondenzira v brezbarvno oz. bledorumeno tekočino. Je tipičen predstavnik kratkotrajnih bojnih strupov – kontaminacija zemlje v poletnih mesecih traja od 15 do 30 minut. Občutljiv je na deževje in gosto vegetacijo – v obeh primerih se njegov učinek zelo zmanjša. Deluje samo na pljuča, kjer se pri izpostavljenosti smrtnemu odmerku začne nabirati voda v alveolih, zaradi česar le-te sčasoma postanejo nezmožne vezati kisik in izpostavljena oseba v 24 urah umre zaradi zadušitve. Fosgen je namreč slabo vodotopen. Pri vdihovanju prodre v alveole, kjer se nabira. Manjše količine spojine pod vplivom vlage v alveolih razpade na ogljikov dioksid in solno kislino. Slednja razjeda pljučno tkivo. Po 2-3 urah se pojavijo kašelj, modrikavost in pljučni edem ter nadalje smrt. Smrt običajno nastopi pri polni zavesti. Srednji smrtni odmerek LCt50 znaša okoli 3200 mg × min/m3.
Mateja88
10. 04. 2025 17.37
-2
To našprejaš malo po prostoru kot osveževalec zraka.
Nace Štremljasti
10. 04. 2025 16.35
-4
a je v okolici Ljubljane že varno,sam prašam
Victoria13
10. 04. 2025 16.14
+2
Zadnje čase se pa na goriškem skoz nekaj dogaja....
karabuka
10. 04. 2025 18.05
+1
NUS se najde dnevno, vecina je rutina in ne pride v medije, to je pa kar redka najdba...
trol3
10. 04. 2025 15.57
-7
Arhivska fotografija, ne slika, jo je naslikal s čopiči fotograf?
KaiC
10. 04. 2025 16.54
+6
Bo treba nazaj v šolo trol3. Beseda slika je splošen izraz, ki lahko pomeni različne vizualne upodobitve. Res je da gre lahko za risbo, sliko naslikano z barvami (umetniško delo), ilustracijo, itd. - gre pa lahko tudi za fotografijo. Torej, fotografija je VRSTA slike.
Positive vibes
10. 04. 2025 15.53
+0
Lahko jo greste razstavit v parlament, sam glejte da so vsi na seji skupaj s ptičem! Narod vam bo večno hvaležen.
dron
10. 04. 2025 16.04
+3
Najboljše jo je aktivirat v kevdru na Trstenjakovi, ko ima biserni idol štetje krdela.......
zoom24
10. 04. 2025 15.49
-1
A sedaj pa ni bilo potrebno nobeno opozorilo in evakuacija?
Zaplešimo
10. 04. 2025 15.38
-5
shranite jo.....jo boste dali Slovenskemu zetu Trumpu ko pride na obisk v Slovenijo