Danes 93-letni Bruno Dey je nekdanji član zloglasne enote SS, med drugo svetovno vojno pa je bil paznik v nacističnem koncentracijskem taborišču Stutthof na ozemlju Poljske.
Sredi oktobra se je v Hamburgu znašel na zatožni klopi, obtožnica pa ga bremeni sokrivde pri 5230 umorih v letih 1944–1945 – sodijo pa mu na sodišču za mladoletne, saj je bil v času očitanih zločinov star 17 let. Grozi mu od šest mesecev do deset let zapora.
V petek je na vprašanje sodnika, kaj natančno je videl iz stražnega stolpa, priznal: "Da so ljudi vodili v plinsko celico, da so vrata zaklenili." Zatem je slišal krike in razbijanje po vratih, a kljub temu je na sodišču trdil, da ni vedel, kaj se je z njimi zgodilo, povzemajo tuji mediji.
V celico naj bi peljali med 20 in 30 ljudi, ti pa se niso upirali, je nadaljeval Dey. Ne ve, ali je šlo za moške ali ženske, saj so imeli pobrite glave. "Nihče ni prišel ven."
Dey je na sodišču dejal, da je v taborišče Stutthof prišel junija ali julija 1944 skupaj s 400 drugimi vojaki in da takrat ni vedel, kdo je v taborišču zaprt. Pravi, da je slišal zgolj govorice, da so tu politični zaporniki in Judje.
Tožilstvo dokazov, da je neposredno sodeloval pri umorih, nima, a trdi, da je kot stražar pomagal pri delovanju taborišča – tožilstvo ga je označilo kot "zobnik v nacistični morilski mašineriji". Na sojenju 17. oktobra je sicer izrazil obžalovanje, priznal je, da je vedel, da se v taborišču odvijajo grozodejstva, a zatrdil, da sam pri tem ni sodeloval. Njegov odvetnik ga je branil z besedami, da se Dey ni prostovoljno pridružil SS.
Taborišče Stutthof so nacistične oblasti vzpostavile septembra 1939 – gre za prvo tovrstno taborišče zunaj meja Nemčije in zadnje, ki je bilo osvobojeno – šele 9. maja 1945. Med drugo svetovno vojno je samo v Stutthofu umrlo več kot 65.000 ljudi. Plinsko celico so začeli uporabljati junija 1944.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.