V mnogih primeri je Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije branilo vrednote človeštva in je bilo sredstvo za doseganje pravice, toda nobena institucija ne bi smela biti imuna na kritike, je dejal hrvaški premier Ivo Sanader, ki je govoril na razpravi Generalne skupščine ZN o haaškem sodišču. Dodal je, da je prišel v New York, da bi posredoval nezadovoljstvo hrvaških državljanov zaradi razsodbe haaškega sodišča proti trem nekdanjim poveljnikom JLA za pokol na Ovčari pri Vukovarju leta 1991.
Hrvaška je globoko prizadeta zaradi nepravičnosti, ki je bila narejena Vukovarju z zmanjševanjem pomena tega "nedvomnega, nehumanega in namernega zločina", je dejal Sanader. Spomnil je, da je višina kazni "vukovarski trojki" - Milu Mrkšiću (20 let zapora), Veselinu Šljivančaninu (pet let zapora) in Miroslavu Radiću (oproščen), naletela na številne negativne odzive mednarodnih skupin za človekove pravice ter članov vlad in parlamentov, "vključno s skupnim parlamentarnim odborom Evropske unije in Hrvaške".
"Odgovornost haaškega sodišča je očitna, ker nič ne opogumlja zločinov bolj kot nekaznovanje. Nenazadnje je bilo ravno zaradi teh razlogov haaško sodišče tudi utemeljeno leta 1993," je povedal Sanader. Poudaril je še, da Hrvaška pričakuje, da bo po pritožbi tožilstva haaško sodišče "pozorno preučilo razsodbo in ustrezno ukrepalo v skladu z jasnim mandatom, ki ga je dobilo od Varnostnega sveta ZN". "Zahtevamo pravico za vse žrtve v Vukovarju in kjerkoli na svetu. To je izjemno pomembno za prihodnost mednarodnega kazenskega prava," je še izjavil Sanader.
Pred tem je hrvaški predsednik Stipe Mesić poudaril, da je sodelovanje Hrvaške s haaškim sodiščem "uspešno", je pa medtem prišlo do "katastrofalne in škandalozne razsodbe" haaškega sodišča proti "vukovarski trojki". Dodal je, da pričakuje, da bo haaško sodišče "uredilo ta problem, ki se ga ne da urediti v ZN".
Mesić je še izpostavil, da bo Hrvaška izkoristila vse dokaze in dokazana dejstva v obtožnici tako proti "vukovarski trojki" kot proti nekdanjemu vojaškemu vrhu, predvsem generaloma Blagoju Adžiću in Veljku Kadijeviću.
Sicer je sodišče v Vukovarju leta 2002 vložilo obtožnico tako proti Adžiću, Kadijeviću, Mrkšiću, Šljivančaninu in Radiću ter še nekaterim častnikom JLA - Zvonimiru Jurjeviću in Božidaru Stevanoviću - kot proti politikom kot sta Vojislav Šešelj in Goran Hadžić.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.