Vsaj tako so ocenili anketiranci v raziskavi, ki jo je za pravosodno ministrstvo izvedel inštitut Gallup Europe. Največ koristi od korupcije imajo hrvaški politiki, ker tolerirajo organizirani kriminal in uživajo nagrade od sklenjenih pogodb, menijo anketiranci.
Hrvaška pravosodna ministrica Ana Lovrin je na današnji predstavitvi izidov omenjene raziskave glede politikov dejala, da gre za napačen vtis. Po njenih besedah imajo državljani zgolj vtis o podkupljivosti in domnevni moči politikov zaradi njihove večje družbene odgovornosti. Dodala je, da bosta zakona o političnih strankah in preprečevanju navzkrižja interesov spremenila takšno mnenje med državljani.
Sicer pa, kot je pokazala raziskava, ki so jo izvedli med tisoč hrvaškimi državljani, so se s korupcijo okoristili tudi javni uslužbenci, gospodarstveniki, najmanj pa sami državljani. Podkupninam ne nasprotujejo niti medicinske sestre, cariniki, gradbeniki in lokalni uslužbenci. Najmanj podkupljivi so bančni uslužbenci pri zahtevah za posojila in tisti, ki v lokalnih upravah skrbijo za izobraževanje, je še pokazala anketa.
Krepka večina anketirancev je potrdila, da se je osebno srečala s korupcijo. Po besedah anketirancev podkupnine večinoma nihče ni odprto zahteval, sicer pa so mnogi posredno ponujali boljše storitve ali informacije v zamenjavo za morebitni dogovor o nagradi ali izplačilu za takšna prizadevanja.
Pravosodno ministrstvo namerava na osnovi raziskave določiti posamezne ukrepe akcijskega plana za boj proti korupciji. Učinkovit boj proti korupciji in reforma pravosodja sta namreč področji, ki ju Evropska komisija najbolj pogosto omenja kot največji pomanjkljivosti na poti Hrvaške proti članstvu v EU.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.