National Geographic poroča o stenskih poslikavah, ki so jih ustvarili Maji. Poslikave kažejo na odnos med pisarjem in kraljem, prav tako pa so na stenah tabele za izračun prihodnosti.
In prav ta poslikava, ki so jo odkrili na stenah sobe v mestu Xultun v Gvatemali, ovrže zaključke majevskega koledarja, ki za leto 2012 napoveduje konec sveta. Gre za prvo tovrstno odkritje, poudarjajo arheologi, ki so navdušeni nad novim projektom.
Do skritega mesta so se prvič prebili že pred stotimi leti, nato pa je sledilo ropanje. Leta 2010 so sledila arheološka izkopavanja in čiščenje, lani pa so se strokovnjaki prebili tudi do sobe, v kateri naj bi deloval pisar, ki je beležil dnevno dogajanje v omenjenem mestu.
Zakaj je ta soba tako zanimiva za raziskovalce? Ker gre za delovno sobo, v kateri so posamezniki ustvarjali knjige, ki so zdaj že razpadle. Strokovnjaki zatrjujejo, da so bile te knjige polne raznih zapletenih izračunov in so napovedovale srečo in usodo samega mesta. A čeprav so knjige že razpadle, so arheologom ostale stene. Poslikave in številke, ki so jih odkrili na stenah, so osnovne številčne tabele, ki so jih uporabljali za nadaljnjo izračunavanje in napovedovanje prihodnosti. Arheologi menijo tudi, da so tovrstne sobe obstajale v vsakem majevskem mestu, a trenutno je to prva, ki so jo odkrili.
Odnos med pisarjem in kraljem ter izračuni

Na zidu je narisan moški, ki ima na prsih in glavi bele obroče. Arheologi pravijo, da gre najverjetneje za samega pisarja, ki je deloval v sobi. V rokah ima pero, ki je usmerjeno na kralja, čigar podoba je bila prekrita s tkanino, ki je bila na steno pritrjena s človeško kostjo. Nato pa so strokovnjaki odkrili nekaj izredno zanimivega in pomembnega. Na steni so namreč sledili teksti, ki so bili še komaj vidni. Teksti so bili nameščeni na vzhodni in severni steni sobe.
En tekst predstavlja lunino razpredelnico, drugi številčno razpredelnico in tretji zaporedje številčnih intervalov, ki so ključ za planetarne in koledarske cikle. Izračuni kažejo datume, ki sežejo kar 7.000 let v prihodnost, in sicer še naprej od leta 2012, ko naj bi se 21. decembra zgodil konec sveta. To naj bi bil dokaz, da letos ne bo konca sveta, opozarjajo arheologi.
Iskali lasten konec, ne konca sveta?
Strokovnjaki opozarjajo, da se naše razmišljanje popolnoma razlikuje od majevskega. Mi iščemo dokaze o koncu sveta, Maji pa so iskali garancijo, da se nič ne bo spremenilo. Sprejemali so ciklično razumevanje časa, pomembno pa je tudi to, da so raziskovali morebitni konec njihove civilizacije, in ne splošnega konca.
Izračune so izdelovali v času, ko so se soočali s pomanjkanjem zaradi hude suše in bolezni. Mesta so počasi propadala, ljudje pa so se spraševali, kaj se dogaja in zakaj se to dogaja. Seveda so se ljudje v teh hudih časih najprej obrnili na kralje, ki bi lahko pomirili bes bogov. Kralji pa so za pomoč najverjetneje prosili pisarje, ki naj bi lahko napovedali prihodnost. To so počeli z uporabo preteklih dogodkov in posebnih izračunov.
In prav ta sobica, v kateri je deloval pisar, bi lahko razkrila skrivnosti delovanja majevskega sistema. Arheologi zdaj upajo, da bodo še kje odkrili podobno pomembno odkritje.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.