Slovenija

Zdravniška napaka v izolski bolnišnici: dekletu operirali napačno koleno

Izola, 08. 04. 2025 12.53 | Posodobljeno pred 4 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.P., K.H., J.V.
Komentarji
307

V Splošni bolnišnici Izola se je zgodila zdravniška napaka. Zdravniki so mlajši pacientki operirali napačno koleno. V bolnišnici so potrdili, da se je zgodila napaka, kar obžalujejo. Zaradi primera so že uvedli interni strokovni nadzor. Šlo naj bi sicer za mladoletno športnico enega izmed obalnih klubov.

Operacija
Operacija FOTO: Shutterstock

Da so v Splošni bolnišnici (SB) Izola operacijo izvedli na napačnem kolenu, je prvi poročal portal Regional Obala. Informacijo o operaciji na napačnem kolenu je sicer za lokalni medij potrdil tudi neimenovani vir iz bolnišnice, ki pa ni znal povedati, kako daleč je bila operacija, ko so napako ugotovili.

"Pred dobrima dvema tednoma je res prišlo do operacije napačnega kolena pri mlajšem dekletu, kar obžalujemo. Interni strokovni nadzor poteka in ugotovitve bodo znane v dveh do treh tednih. Takrat bo možen tudi odgovor na večino vaših vprašanj. Do zaključka zdravljenja je težko govoriti o kakršnih koli posledicah. Dogodek je bil takoj prijavljen pristojnemu ministrstvu," je za 24ur.com potrdil strokovni direktor SB Izola Tomaž Gantar.

Dodatnih pojasnil v bolnišnici niso podali, saj da strokovni nadzor še ni zaključen. 

Žrtev zdravniške napake naj bi bila sicer 16-letna športnica, ki trenira v enem od obalnih športnih klubov. Predsednik kluba je portalu v telefonskem pogovoru dejal le, da o zadevi ne more govoriti.

Vodstvo bolnišnice o primeru obvestilo ministrstvo

Vprašanja glede dogodka smo naslovili tudi na Ministrstvo za zdravje in Zdravniško zbornico. "SB Izola je ukrepala skladno s protokolom – Ministrstvu za zdravje je poročala o opozorilnem nevarnem dogodku in uvedla interni strokovni nadzor," so poudarili na Ministrstvu za zdravje. 

Kot so dodali, je vlada konec marca sprejela sklep o ustanovitvi Javne agencije Republike Slovenije za kakovost v zdravstvu, ki bo "skrbela za sistematično spremljanje, nadzor in izboljšanje kakovosti zdravstvenega varstva, kar je pomemben korak k izboljšanju kakovosti in varnosti zdravstvenih storitev v Sloveniji".

"Namen nadzorov je, da pokažejo morebitne nepravilnosti in podajo korektivne ukrepe za njihovo odpravo. Z izboljševanjem procesov in uvajanjem preventivnih ukrepov za preprečevanje oziroma zmanjševanje varnostnih incidentov se izboljšuje varnost in kakovost oskrbe za paciente. Namen nadzorov ni iskanje krivcev ali ugotavljanje protipravnosti ravnanj – ugotavljanje teh je v pristojnosti drugih inštitucij," so še dodali na ministrstvu.

Odziv Zdravniške zbornice

V Zdravniški zbornici Slovenije pravijo, da z zadevo niso bili uradno seznanjeni in razpolagajo le z informacijami, ki so bile objavljene v medijih. Primera zato ne morejo podrobneje komentirati. Kot pravijo, novico o operaciji napačnega kolena pri mladoletni pacientki v SB Izola spremljajo z iskrenim obžalovanjem. "Dekletu izražamo vso podporo in obžalovanje zaradi nastalega dogodka, ob tem pa upamo, da bo mogoče posledice čim bolj ublažiti," so zapisali. 

"Pričakujemo, da bodo natančno ugotovljena vsa dejstva in okoliščine ter sprejeti ukrepi, ki bodo zagotovili, da se takšni dogodki ne bi mogli ponoviti, ne v SB Izola ne kjer koli drugje v slovenskem zdravstvu. Pomembno je, da se na vseh ravneh naredi vse, kar je mogoče, da bi se podobnim izrednim dogodkom v prihodnje izognili," so poudarili. 

Pojasnili so še, da Zdravniška zbornica od uveljavitve Zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu (ZZKZ) nima več pristojnosti izvajanja izrednih strokovnih nadzorov. "Odgovornost za celovito in neodvisno presojo tovrstnih dogodkov zdaj nosi novoustanovljena Agencija RS za kakovost v zdravstvu, ki lahko tak nadzor izvede v obliki sistemskega nadzora. Zakon prav tako določa posebne institute, s katerimi se obravnavajo takšni primeri – med njimi varnostni incident, preprečljiv škodljiv dogodek in opozorilni nevarni dogodek," so zapisali. 

"Ker želimo h kulturi varnosti v zdravstvu aktivno prispevati tudi sami, v Zbornici o tej temi pogosto pripravljamo dodatna strokovna izobraževanja za vse zdravnike in zobozdravnike. S spodbujanjem kulture varnosti bomo nadaljevali tudi v prihodnje. Letos smo že izvedli strokovno predavanje 'Zakon o kakovosti v zdravstvu za vsakdanjo rabo', ki se ga je udeležilo skoraj 500 članov, septembra lani pa strokovno predavanje o pacientovih pravicah, ki se ga je udeležilo več kot 700 članov, kar potrjuje, da se slovenski zdravniki in zobozdravniki zavedajo pomembnosti teh tem in se o njih izobražujejo tudi v svojem prostem času," so še zapisali v zbornici.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (307)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

curiousity1
09. 04. 2025 15.57
Problem je, ko slišiš: ljEva, ne, ne, djesna, ma ne, nije prava, ljeva je (pa ni bila!)..., potem pa, če imaš srečo, se prisebni urgentni dr. obrne in preveri katera je taprava okončina - čeprav že na videz tako različni, kot bi primerjal krvavico in špaget št.1 neke znamke... Pa ne gre za kakršnokoli spotikanje ob nekatere ljudi, ampak tako je bilo pri nas... Kirurginja in njen so-operater pa fenomenalna, poleg res vrhunske strokovnosti (zlomi v neposredni bližini živcev) tudi človeška, res kapo dol... Je pa bilo pred nekaj leti, še pred koronskimi časi...
James Slovenski
09. 04. 2025 15.09
Kaj bi sele bilo ce bi prisli do specialista v 30ih dneh.
Sushilover
09. 04. 2025 14.59
+2
Tapametni kirurgi si zarišejo/označijo s flomastrom, katero okončino/ je treba operirat. Zadnja varovalka.... Vsaj tako vem je naredil eden, ki je meni koleno operiral.
ho?emVšolo
09. 04. 2025 14.37
+1
Koliko kirurgov na prav tem oddelku v Izoli ima še dodatno popoodansko obrt? To bi bilo dobro vedeti. V tem primeru bi lahko šla odškodnina v nebo!
ho?emVšolo
09. 04. 2025 14.34
+0
Zdaj pa ima dve levi poškodovani koleni. Adijo pamet. Pa kar dva kirurga na delu. Upam da jo med posegom, ko je bila odsotna, nista preveč gledala.
hsln
09. 04. 2025 14.17
+6
Malomarnost. Groza. Šlamastika brez primere. Groza.
Hujošgrimošjanoš
09. 04. 2025 13.40
+6
In ti doktorji se hvalijo, kako morajo biti šolani. Mislim da vsak normalen clovek, kateri je 1x videl kako izgledajo poskodovane vezi in cele vezi nebi naredil take napake. Tu je tipicen dokaz, da sola ni merilo cloveka. Nekdo ce je osel je osel
Peni Stojanović
09. 04. 2025 13.30
-1
silkroad
09. 04. 2025 13.30
-1
Trener je kriv
sentilj54
09. 04. 2025 13.18
+3
Obžalovanje je premalo!
vicente
09. 04. 2025 12.18
+5
samo da ni doktor navijal za drugo ekipo
Minerva
09. 04. 2025 12.16
+9
Noro, zaspiš z enim bolečim kolenom, zbudiš se z dvema.
Jernej Sekirnik
09. 04. 2025 11.07
+4
super imamo urejeno zdravstvo z loredanom, kateri ni vedel kaj bi, samo pobrala je ekkipa 2 milijarde z golobom na čelu, se je lepo pritiziralo en del, zdajle pa furamo dalje, spet v nasprotno smer
Ansireka
09. 04. 2025 11.03
+7
Grozno, kaj vse se dogaja v zdravstvu. Decembra 2024 je zaradi zdravniške napake pri rutinski operaciji odstranitev žolča umrl moj oče, kajti zdravnik mu je med posegom predrl črevo, sešil skupaj in komaj čez dva dni ugotovil, da nekaj ni v redu. Žal ponovne operacije oče ni preživel, saj je bilo prepozno, sepsa naredila svoje. Na srečanje s predstojnimi bolnišnice v tej zadevi še vedno čakamo. V takih zadevah noben zdravnik ne odgovarja, dela naprej. Ni primerljivo z drugimi dogodki.
ptuj.si
09. 04. 2025 11.39
+1
Nobena operacija ni rutinska... še najmanj pa žolča, še posebej, če se je predolgo čakalo na operacijo.
Koronavirusovec
09. 04. 2025 10.42
+1
kirurgi so na samem vrhu, če ne celo na prvem mestu v psihopatiji med vsemi poklici
juventina10
09. 04. 2025 10.28
+5
oni delajo kar hočejo,medtem,ko vas papir na vratih ordinacij opozarja,da če boste sitni,pride varnostnik.
Koronavirusovec
09. 04. 2025 10.25
+6
vsi, ki pravite da naj bi dekle pokazalo na pravo koleno pred operacijo vas vprašam. ali mislite da 16 letna najstnica ve kakšen je postopek operacije in da ima pomisleke če bo pravilno koleno operirano, lahko da se ji je zdelo čudno ampak se ni upala spregovoriti, ker nekateri zdravniki se počutijo užaljene samo da kaj sprašuješ in se je bala da bo spraševanje naredilo operacijo manj konkretno
FIRBCA
09. 04. 2025 10.13
-3
Pac zamenja se papirje ali bila sestra slabo govorece Slovensko pa zamenjala leva desna. Rabimo veliko delovne sile v medecini. Za sprejemne v sredne sole medecine so pa omejitve tako da bo letos sprejetih za dva razreda. Zanimivo kako bremzajo a uvazajo neizobrazene kod v starih kumunisticnih casih.
galeon
09. 04. 2025 10.11
+5
Ne prva ne zadnja napaka. Kirurgi mislijo da vse vedo. Da se mu pred operacijo ni potrebno pogovarjat s pacientom in mu kaj razložit. Bi mu lahko pacientka v tem primeru povedala, naj si še enkrat prebere njene papirje, če je tako butast. Pa to se zgodi celo dvema butcema in vsej ekipi. Pa za sestre še ne bi rekel, ampak anasteziolog enak butec. V izolski bolnici kirurgi puščajo tudi igle v zašiti rani. Pa svojcem, ki pripeljejo bolnika, ne znajo povedat, kje je bolnik. Imajo bolniki v tej in še kateri drugi bolnici veliko srečo, da se jim izide.
snupy1
09. 04. 2025 09.57
+1
Sama je kriva ka je mela poskodbo na napacnem kolenu😂