Tujina

Utrujenost pilotov postaja vse resnejši problem: ko zaspi nekdo, ki je odgovoren za 250 življenj na krovu

London, 02. 12. 2016 09.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Mark je eden od treh pilotov, ki letijo na čezoceanskem letu. Drema na sedežu za svojima kolegoma, ko ga nekaj zbudi. "Pogledam ju in tudi onadva spita. Eden smrči precej naglas ...," pripoveduje. Predstavljajte si torej – ogromno letalo z 250 potniki na krovu v temi leti čez Atlantik in v določenem časovnem obdobju nihče od pristojnih ni buden. Markova zgodba še zdaleč ni osamljena.

Piloti, ki so leta 1970 leteli povprečno 550 ur na leto, zdaj letno naredijo 850 ur ali več. Kar 43 odstotkov pilotov, vključenih v britansko raziskavo, je priznalo, da so zaradi utrujenosti med delom nehote že zaspali, navaja Daily Mail.

Tukaj je resnična zgodba pilota, recimo mu Mark. Zaposlen je pri uglednem britanskem letalskem prevozniku in je eden od treh pilotov na letalu, ki leti na čezoceanskem letu. Vsi trije sedijo v pilotski kabini, Mark drema na sedežu za svojima kolegoma. Nato ga nekaj zbudi. "Pogledam ju in oba pilota, ki bi morala upravljati z letalom, spita. Eden smrči precej naglas. Zbudim ju, prižgemo vse luči in drug drugega prisilimo, da do konca leta ostanemo budni," se spominja Mark. Predstavljajte si torej – ogromno letalo z 250 potniki na krovu v temi leti čez Atlantik in v določenem časovnem obdobju nihče od pristojnih ni buden.

Najpomembnejše vrline pilotov naj bi bile sposobnost, prizadevnost in mirnost v stresnih situacijah oz. pod pritiskom. A tudi oni so samo ljudje in ko so utrujeni, pač zaspijo. Pa četudi pri hitrosti 885 kilometrov na uro na višini 11.580 metrov. Markova zgodba še zdaleč ni osamljena.

Polovici pilotov se je že zgodilo, da so zaspali, ko ne bi smeli, razkriva britanska raziskava.
Polovici pilotov se je že zgodilo, da so zaspali, ko ne bi smeli, razkriva britanska raziskava. FOTO: Thinkstock

'Sredi neba se ne moreš ustaviti in zadremati'

Utrujenost je namreč v aviaciji postala velika težava. Letalski prevozniki svojo posadko želijo čim bolj izkoristiti, da bi potnikom zagotovili čim nižje cene letalskih vozovnic, sebi pa dobiček.

"Ocenjujem, da na letalih registriranih britanskih družb po svetu vsak dan med delom neprostovoljno zaspi vsaj en pilot, če ne več," je za Daily Mail povedal dr. Robert Hunter, vodja Združenja pilotov British Airlines (Balpa).

"Prideš do te faze, da bi lahko zaspal že na poti do letališča," pa pripoveduje David Smith, ki se je po 35 letih dela kot pilot pri družbi British Airways upokojil leta 2009. "Vsi poznamo občutek, ko se peljemo po cesti zaspani oz. utrujeni in med vožnjo skoraj zadremamo. A sredi neba se ne moremo nikjer ustaviti in malo zadremati."

Polovici pilotov se je že zgodilo, da so zaspali, ko ne bi smeli, a uradno zabeleženih primerov je veliko manj

Rezultati raziskave med 500 britanskimi piloti, ki so jih povprašali, ali so kdaj nehote zaspali med delom, so pretresljivi. Kar 43 odstotkov jih je odgovorilo pritrdilno. Tretjina od njih je priznala, da se jim je vsaj enkrat že zgodilo, da so se zbudili in ugotovili, da spi tudi kopilot.

Zanimivo pa je, da tihi ubijalec, ki preži na pilote v pilotski kabini, v očeh odgovornih komaj obstaja. Na vprašanje, koliko imajo uradno prijavljenih primerov v zadnjih 30 letih, Javna agencija za civilno letalstvo v Veliki Britaniji odgovarja: dva!

Problem aviacijskega sistema je, da za zaspanost krivi človeka, ne pa razmer, v katerih je prisiljen delati. dr. Robert Hunter

"Mnogi piloti ne želijo priznati, da se soočajo z utrujenostjo, saj se bojijo, da se jim bo reklo, da gre za njihov osebni psihološki problem, s katerim se znajo soočiti vsi drugi, oni pa ne, zato naj obiščejo zdravnika," pojasnjuje Smith.

"Ljudje se slabo zavedamo trenutka, ko zdrsnemo v spanec," pa opozarja dr. Hunter. "Morda se pilotu zdi, da mu uspeva ostajati buden, medtem ko kopilot drema, a EEG testi, ki merijo možgansko aktivnost, bi lahko pokazali, da je v nekem trenutku pravzaprav spal tudi on."

Vsake toliko časa na to problematiko opozorimo mediji, običajno takrat, ko je že prepozno in se je nesreča že zgodila. Leta 2009 je na letališču v Buffalu med pristajanjem strmoglavilo letalo, umrlo je 50 ljudi na krovu. Posnetki iz pilotske kabine so razkrili, da sta oba pilota zehala, a v uradnem poročilu se strokovnjaki niso mogli zediniti, ali je nesreči botrovala zaspanost. Leta 2012 se je pilot na čezoceanskem letu iz spanca zbudil povsem dezorentiran in povzročil nesrečo, v kateri je bilo ranjenih 16 ljudi. Pilot na letalu družbe Air Canada pa je na nočnem letu v Zürich zadremal za 75 minut dlje od dovoljenih 40 minut. Družba je po tem incidentu sporočila, da sprejema ukrepe, ki bodo utrujenost pilotov preprečili.

Utrujenost je v aviaciji postala velika težava.
Utrujenost je v aviaciji postala velika težava. FOTO: Thinkstock

Kakšna so pravila?

Po starejših britanskih aviacijskih pravilih sta pilotom pripadala dva prosta dneva na vsakih 14 dni. Zdaj jim novejša evropska pravila, sprejeta februarja letos, dajejo le en prosti dan v obdobju dveh tednov.

Obstaja 14-urni limit v enem dnevu, ki zajema tako letenje kot pilotove obveznosti na tleh. A ta čas se lahko še podaljša, če pride o kakšnih posebnosti ali če se pilot čuti dovolj sposobnega. Nekaj, kar naj bi se uporabljalo le v redkih primerih, pa se v nekaterih letalskih družbah pričakuje kot samoumevno. Plačilo tovrstnih nadur pa je redko. Sploh mlajši piloti so podvrženi zahtevam po takšni fleksibilnosti.

Problematično je stanje pripravljenosti oz. 'stand by'

Kako se lahko zgodi, da je pilot kljub spoštovanju vseh predpisov preutrujen?

Recimo, da se zbudi ob 7.30 in ob 12. uri nastopi 'stand by'. Na delo ga pokličejo ob 15.30, z delom začne ob 17. uri. Ob 4. uri zjutraj naslednjega dne konča vse svoje obveznosti, kar pomeni, da je buden že več kot 20 ur. Po takšnem času človek občuti močno zaspanost, podobno stanju človeka, ki ima v krvi več kot trikrat več alkohola od dovoljenega.

Posebej problematični so primeri, ko je pilot na t. i. stand by-u, torej v pripravljenosti in se v tem obdobju od njega pričakuje, da je sposoben leteti v vsakem trenutku. Nemogoče je, da bi svoje spalne navade lahko temu prilagodil, saj ne more vedeti, kdaj ga bodo poklicali v službo. Ko se nesreča zgodi, pa je skoraj v vseh primerih krivda na strani pilota, ki se običajno niti ne more zagovarjati, ker je mrtev.

"Letenje je lahko relativno majhen del pilotovega delovnega dne. Če leti na šestih relacijah v enem dnevu, to pomeni šest vzletov in pristankov. Lahko je v zraku le štiri ure in pol, a vsi postopki, povezani s tem, lahko trajajo tudi po 12 ur," še poudarja Smith. "Lahko letite iz Londona v Pariz in v Amsterdam in nazaj. Pa greste v Düsseldorf, kjer prespite, in uradno dobite 12 prostih ur, a preden storite vse potrebne postopke in se prijavite v hotel, je že pozno. In čez deset ur greste spet od začetka."

Nič manj izčrpajoči niso leti na dolge proge. "Letel sem iz Evrope na Daljni Vzhod, 24 ur pozneje pa spet nazaj," je za Daily Mail povedal pilot, ki je želel ostati anonimen. "Povsem sem bil izčrpan, delal sem neumne napake. Ko sem se vrnil domov, mi je žena rekla, da me v 20 letih dela še nikoli ni videla takega."

Letalski prevozniki podatkov večinoma ne razkrivajo

Daily Mail je letalske prevoznike British Airways, EasyJet, FlyBe, Ryanair in Virgin Atlantic prosil za informacije o delu njihovih pilotov.

Virgin in FlyBe jim nista odgovorila, British Airways in EasyJet podatkov nista želela razkriti. Odgovoril jim je samo Ryanair. "Naši piloti ne smejo leteti več kot 900 ur na leto, kar pomeni v povprečju manj kot 18 ur na teden in štiri ure na dan," so zapisali. (to povprečje ne zajema praznikov in 900 ur je zakoniti maksimum) "Utrujenost pilotov pri Ryanairu je skoraj neznatna, v preteklosti so se pojavili le redki primeri, ki pa so bili večinoma vezani na razmere izven njihovega dela, kot so bolni otroci itd," so še dodali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

frako
02. 12. 2016 16.26
+5
to so koorperacije za en cent ti mamo prodajo sam da je profit, organizacije brez duše katerih edini cilj je maximaln mogoč profit.
LLLEPI
02. 12. 2016 21.04
+2
To bi pa prisli lahko na prakso k nasim zdravnikom ki imajo 30 urni delavni dan in so nadcloveska bitja
LLLEPI
02. 12. 2016 21.07
+2
Ce aktivno delas 8 ur na dan je cisto zadostuje drugo pa je ze pretiravanje
Kollerik
02. 12. 2016 14.37
+5
Kakšno sprenevedanje! Izkoriščanje "delovne sile" s prekomernim delovnim časom se pač mora nekje poznat, a ne....
21dcba
02. 12. 2016 14.28
+9
Resnici na ljubo, vodstvo letalskih družb dodobra zavaja (nevedno) javnost. Številke, ki jih podajajo odražajo le čas letenja. Nihče pa ne podaja časa, ki ga pilot preživi na delovnem mestu. Ta je v primeru nizkocenovnikov pribl. 40% večji od časa letenja, pri regionalnih prevoznikih pa lahko tudi 100%. Vse ostalo je samo zavajanje in priložnost za dodatno nižanje pogojev dela letalskim posadkam. Zanimivo je, da Ryanair ni povedal, da svojim posadkam ne zagotavlja vode na delovnem mestu (če ti jo želijo prodati po trikratni ceni, to ni ravno skrb za zaposlene). Hrane (oziroma "zlogasnih" menz) ne bom niti omenjal. Nihče ni omenil, da se običajno prehranjuje med delom na kolenih in ne za mizo, kot to počno običajni ljudje. Nihče ni omenil, da je potrebno iti v službo kadarkoli, pri tem pa je potrebno vse uskladiti še z družinskim življenjem (zanimivo je, ko te otrok budi celo noč, ob 4ih moraš pa vstati in iti v službo za 13 ur). No ja, verjamem, da je v pisarni življenje bistveno bolj nezdravo in naporno.
macehav
02. 12. 2016 14.19
+2
Važn da je profit.
Kollerik
02. 12. 2016 14.38
+2
LLLEPI
02. 12. 2016 21.33
+1
Kapitalizem temelji na profitu in ne na cloveku
Rossi 46
02. 12. 2016 14.12
+10
pri nas 90 ljudi odloča o usodi 2 milijonov pa so bolj utrujeni kot tisti,ki delajo na dežju od jutra do večera,pa so na suhem imajo obroke po 50centov kosilo po 2 evra in plače da te glava peče med delovnikom pa berejo časopis,si vrtajo po nosu preklinjajo ali pa celo cele seje prespijo pa jim nihče nič ne naredi to so naši vrli poslanci,kaj jim manjka
LLLEPI
02. 12. 2016 21.15
+1
Izvolil jih je narod sedaj naj jih pa se placuje.Saj nestrpno pricakuje nove volitve da jih bo se vec v parlamentu
SkokecPokec
02. 12. 2016 13.58
-6
OK, poglejmo stvar matematično nekoč so preleteli 550 ur na leto zdaj letijo 850 ali več, recimo 1000, to je 2,7 h na dan. Navaden delavnik znese 5,7 h na dan. če delimo 40 ur na 7 dni. OK,nekateri poleti trajajo kar nekaj ur in imajo po tem toliko in toliko pavze... Na toplem so, oblečeni so, dobijo za jest in pit, jim ni treba it po menzah kot mi na trdnih tleh in jamrajo kolk so zmartani....
21dcba
02. 12. 2016 14.17
+7
Hehe, kako neveden si. 850 ur je LETENJA, kar pomeni, da je potrebno prišteti še 1 uro pred vsakim delovnim dnem, ko mora biti pilot že v službi, kjer pregleda vse potrebne dokumente in se odpravi na letalo. Potem je med vsakim nadaljnim dnevnim poletom še vsaj 30 min. Ko zaključi delovni dan, rabi še 30 min za administrativno delo. Realno gledano, je 850 ur letenja ekvivalentno 1400 uram, ki jih pilot preživi v službi. Oblečeni pa so, to pa res. Predvidevam, da ste v drugih službah tudi? Kar se pa menz tiče, bi bile pa včasih zelo dobrodošle. Vendar se tega tisti, ki delate po pisarnah (še) ne zavedate.
Ramzess
02. 12. 2016 14.45
-4
Čudno da dokumentov ne more pregledati že doma na prenosniku, ... pa saj je vendar doba e-tehnike.
21dcba
02. 12. 2016 15.22
+2
Saj jih. Se pravi, da se potem takem ne bi smelo šteti v delovni čas?! Verjetno se bodo tudi učitelji in učiteljice strinjali s tem, ko jim bodo vzeli pripravo na pedagoški proces in bodo kar naenkrat delali samo polovično?
NiVseRes
02. 12. 2016 13.15
-2
Ista zgodba kot z zdravniki...strajk pa prispevki kako so ubogi..eni in drugi
NiVseRes
02. 12. 2016 13.14
-3
3 so in spijo..ko neletite pocivajte..ampak sami in ne z stevardesami...pa to
Alan Bokši?
02. 12. 2016 13.08
-1
V JS vsi spijo pa jih noben ne budi
Ferdo Crni
02. 12. 2016 12.52
+8
Pri AirFrance imajo to rešeno. Na tubu je el fleten posnetek ko stevardesa animira celotno pilotsko kabino s tem ko si odpenja bluzo in dviguje krilo. Ni variante da bi piloti zaspali.
Ferdo Crni
02. 12. 2016 12.48
+1
Vse to je tudi precej vprašljivo. Čezoceanski leti so lahko zelo dolgi (10-12-13-14 ur) ali pa veliko krajši (7-8 ur). Velika razlika. Če je neprekinjen let daljši kot limit mora biti na avionu dvojna posadka. Tako je pri Lufthansi.
Ramzess
02. 12. 2016 12.43
-6
Manjkajo definicije spanja, vrsta, globina, ... poznamo namreč več oblik spanja.
Slovenec-slovencu=pes
02. 12. 2016 12.00
+11
eh ryanair. mislim da vaša trditev o 4 urah dnevno ne drži. Let na kanarske otoke iz italije traja cca 5 ur in ta isti pilot čez uro ali dve ponovno vzleti nazaj na matično letališče. Tako leti 10 ur dnevno + vse priprave na let in zaključek.
Ferdo Crni
02. 12. 2016 12.44
+0
To je morda res ampak ta pilot tega ne dela vsak dan. Tako kot vozniki kamionov so OBVEZANI počitka po toliko in toliko zaporedoma naletenih ur. In drugo: RyanAir je podal POVPREČJE. Torej povprečno 4 ur dnevno. Če je letel 10 ur ima dan ali dva potem frej.
Slovenec-slovencu=pes
02. 12. 2016 13.19
+2
ja ferdo se strinjam. Ampak pri ryanair so zatrdili, da njihovi piloti ne letijo več kot 4 ure dnevno kar ni res. Če bi dodali v povprečju pa je druga zgodba. ;)
Ferdo Crni
02. 12. 2016 13.41
+4
""Naši piloti ne smejo leteti več kot 900 ur na leto, kar pomeni v povprečju manj kot 18 ur na teden in štiri ure na dan,"" . Poudarek je V POVPREČJU
1airbus
02. 12. 2016 12.00
sedaj jih je že lahko 800 ,ne samo 250.
pingvinislo5
02. 12. 2016 11.58
-12
850 ur na leto...je 15 ur na teden in še to spijo. Naporno življenje
hondica
02. 12. 2016 11.42
-6
Lahko bi že počasi povsem avtomatizirali to delo, poklic pilota je ogrožen poklic. Jaz bolj zaupam mašinam, kot pilotom.
pr0sac
02. 12. 2016 11.34
+4
Zaspi ??? sej stalno spijo vse dela avtopilot. In taka neumnost kot je napisana za strmoglavljen let, da so ga opozorili da mu bo zmanjkalo goriva on pa se je kar sam odločil da ni panike... Pa dejte take nebuloze pisat......
dr.dare
02. 12. 2016 11.04
-8
čisti izmišljen članke... kateri Mark? Kako se piše?
dr.dare
02. 12. 2016 12.52
-2
zakaj minusi? zakaj pa me ne demantirate in priimka napišete?
bebo3
02. 12. 2016 10.39
+1
itak imajo autopilota vklopljenega več ur tako da lahko mirno spijo
Ramzess
02. 12. 2016 12.44
+0
Nimajo pa sistema, ki bi jih ob določenem času zbudil.
ledr
02. 12. 2016 10.34
+29
V vseh poklicih v družbi je zadnje čase res tako. Ljudi se izčrpava do onemoglosti, vse v cilju kapitala. Človek je žal še le številka oz. lutka ki jo kapital izžema do zadnje kapljice. Posledice pa so tudi že močno vidne v prvi vrsti na zdravju povsem izčrpanih in razdraženih ljudi.
igy02
02. 12. 2016 12.07
-12
Ferdo Crni
02. 12. 2016 12.42
-4
ledr - a za tebe je kapital neko živo bitje monstruoznega izgleda ki pije kri ljudem? Problem ni ko ljudje delajo za kapital-plačo, problem rata, ko ljudje delajo zastonj (socializem). Oboji so pa utrujeni samo da so eni še jezni zraven.
Ramzess
02. 12. 2016 12.44
-1