Na območje ML Surovine je v četrtek pripeljal bager nacionalnega laboratorija. Izkopaval je blato, medtem ko so uslužbenci jemali vzorce iz vseh plasti. Uslužbenec se je ugrezal v živo blato, smrad ob izkopavanju pa tak, da se človeku obrača želodec. Voka Ljubljana je analizo naročila zato, da bi ugotovila, kaj je tukaj v resnici naloženo, in se na podlagi tega odločila, kam lahko odpadek odpelje – v čistilno napravo v Ljubljani ali kam drugam. V Alpe Adria Green so jasni, da bi moral nastalo škodo sanirati povzročitelji.
Okoljska organizacija Alpe Adria Green je iz dokumentov Arsa, do katerih so prišli z dostopom do informacij javnega značaja, ugotovila, da uslužbenci Arsa, ko so dajali podjetju ML Surovine potrdilo za zbiranje odpadkov, sploh niso odšli na teren. "Niti enkrat niso bili tam. V izdaji dovoljenja je ogromno nepravilnosti, zato smo to predali inšpekcijskim službam. Zdaj čakamo odgovor, potem bomo začeli tudi tožbo, če bo treba," je razložila Minka Jerebič iz Alpe Adria Green.
Odpadke hranijo kar na prostem, pod šotorom
Če bi uslužbenci šli na teren, bi videli, da trditve podjetja ne držijo. Podjetje na primer ni v Kašlju, ampak v Zalogu, betonsko grajen objekt, kakršnega bi morali imeti za skladiščenje odpadkov, pa je namenjen za pisarne. Odpadke hranijo pod šotorom in na prostem. "Dobil je načrtno nepravilno izdano potrdilo," še opozarja.
ML Surovine sploh nimajo okoljevarstvenega soglasja, ampak zgolj potrdilo, dodaja Jerebičeva. In zakaj meni, da gre za načrtno nepravilno izdano potrdilo? Ker je podjetje najprej prosilo za zbiranje 1500 kilogramov nenevarnih odpadkov, čez 14 dni že za milijon in pol kilogramov, čez tri mesece pa že za 15 milijonov kilogramov nenevarnih in za 500 kilogramov nevarnih odpadkov. "Arso pa je napisal 554 kilogramov. Zakaj 50 kilogramov manj, če so oni zaprosil za 500? Ne vem, javne uslužbence morate vprašati , zakaj imajo takšno politiko," se sprašuje Jerebičeva.
Voda je morda že onesnažena
Za okoljevarstveno soglasje pa potrebuješ mnogo več dokumentacije kot za potrdilo, dodaja Jerebičeva, ki je tudi lastnica vodnega dovoljenja v Zalogu – po domače "štirne". In dodaja, da na tem območju imajo ljudje večinoma "štirne", ne pa toplotne črpalke. "In zdaj je na teh območjih tudi veliko vrtičkarjev, ki imajo štirne še vedno zabite. Približno na 12 metrih globine je voda, saj se je podtalnica znižala, in to vodo pač uporabljamo krajani," je še pojasnila Jerebičeva.
Po zadnjih izkušnjah, ko je Petrolu pred 20 leti na tem območju iztekel bencin, se je onesnaženost vode na čistilni napravi pokazala v treh tednih, kar pomeni, da je voda, ki jo uporabljajo tamkajšnji kmetje in vrtičakrji, morda že onesnažena s fekalijami.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.