"Trenutno ne zajemamo ničesar," je dejal predstavnik družbe BP Robert Wine. Težave so se začele okoli pol desete ure zjutraj po tamkajšnjem času, ko je po predvidevanjih omenjene družbe strela sprožila požar. Zagorelo je na ladji, ki je predelevala zajeto nafto oziroma na ladjinem vrtalnem stolpu za nafto.
BP je sicer s pokrovom, nameščenim na odrezanem delu poškodovane cevi, začel pobirati 2,4 milijona litrov nafte na dan, skupaj pa jo je pobral le 5,6 milijona. BP upa, da bo lahko do konca julija lovil 8,3 milijona litrov nafte dnevno, saj pripravlja nekatere izboljšave v sistemu. To bi bila skoraj vsa nafta, ki se izteka iz vrtine. Ni pa znano, v kolikšni meri bo požar vplival na načrte BP.
'Vztrajali bomo, dokler ne bodo posledice odpravljene'
Pri boju z izlitjem nafte pa bo po besedah ameriškega predsednika Baracka Obame storila vse kar bo potrebno tudi njegova administracija. To bo delala toliko časa, kolikor bo potrebno, da bodo posledice izlitja nafte v Mehiškem zalivu odpravljene. "Sem z vami, moja administracija bo z vami na dolgi poti, na kateri bo BP plačal škodo, ki jo je povzročil," je povedal ob obisku ogroženih območij.
Že v ponedeljek pa je Obama ob svojem četrtem obisku na območju Mehiškega zaliva zatrdil, da bo sicer malce trajalo, vendar pa bodo obalo zaliva naredili lepšo in čistejšo, kot je bila pred izlitjem nafte. Kongresni odbor je medtem objavil dokumente, ki naj bi dokazovali, da je družba BP preveč hitela z odpiranjem vrtine.
Obama je v Alabami govoril z delavci, ki so čistili z nafto onesnaženo plažo pri mestu Theodore. Obama je sicer obiskal Mississippi in Florido, v sredo pa se bo sestal z generalnim direktorjem BP Tonyjem Haywardom in drugimi vodilnimi uslužbenci podjetja, Haywarda pa čaka v četrtek zaslišanje v kongresu.
Obama si je privoščil morske sadeže
Obama si je v Mehiškem zalivu med drugim privoščil morske sadeže in ob tem zagotovil, da so povsem zdravi in neoporečni. Da bi tako ostalo, je obljubil poostrene inšpekcije vladnih agencij in ljudem zagotovil, da se bo morska hrana iz Mehiškega zaliva še naprej prodajala. Tiskovni predstavnik Bele hiše Bill Burton je medtem sporočil, da se je BP strinjal z odprtjem posebnega računa, kamor bo nakazal denar za odškodnine. Sedaj se dogovarjajo, koliko milijard dolarjev bo šlo na račun.
Je BP hitela z odpiranjem naftne vrtine?
Predsednik odbora za energijo in trgovino v predstavniškem domu kongresa demokrat Henry Waxman iz Kalifornije je medtem pred četrtkovim zaslišanjem Haywarda objavil številne dokumente, ki pričajo o tem, da je družba BP zelo hitela z odpiranjem naftne vrtine v Mehiškem zalivu, ki je 20. aprila letos eksplodirala. Z vrtino, ki jo je eden od inženirjev označil kot "zakleto", so imeli težave že od začetka, saj je vrtanje lani oktobra prekinil orkan Ida.
Nato so pripeljali ploščad Deepwater Horizon in zamujali z delom 43 dni. Ploščad Deepwater Horizon je bila prvotno namenjena za drugo vrtino. A ker je moral BP za vsak dan zamude s ploščadjo plačati pol milijona dolarjev, so se v podjetju odločili za varčevanje tako v času kot materialu. Med drugim naj bi BP tako zavrnil zahtevo partnerja Halliburton, da vrtino zacementirajo z 21 t.i. centralizatorji in se je "s figo v žepu" odločil le za šest.
Prav tako niso testirali integritete betona in niso za 24 ur pognali blata skozi preprečevalnik izbruha, kar naj bi odpravilo žepe plina. Prav plin je kasneje zakrivil eksplozijo, v kateri je umrlo 11 ljudi, Mehiški zaliv pa se sooča z največjo ekološko katastrofo v zgodovini. V morje naj bi doslej izteklo do 432 milijonov litrov nafte.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.