onesnaženje

Zaradi kemičnega onesnaženja že peti dan brez pitne vode

01. 04. 2025 20.24

V Logatcu je približno 600 prebivalcev že peti dan brez pitne vode. Vzrok: kemično onesnaženje. Zakaj točno, še ni jasno. Policija pa preiskuje sum kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode. Domačini so razburjeni, saj vode kljub današnjemu rahlo boljšemu rezultatu analize, še vedno ne smejo uporabljati niti za osebno higieno niti za pranje perila. Civilna zaščita je na določenih mestih po Logatcu postavila kontejnerje z vodo. Občina pomaga tudi tako, da lahko prebivalci v bližnji osnovni šoli lahko perejo posodo, tuširajo se lahko v športni dvorani. Brez vode so tudi v domu starejših občanov, vodo jim vozijo gasilci.

Še vedno ni znan izvor onesnaženja vode v Logatcu, odvzeli nove vzorce

31. 03. 2025 14.06

Za okoli 600 občanov Logatca še naprej velja prepoved uporabe vode iz vodovodnega sistema, potem ko so prejšnji teden v njem zaznali kemično onesnaženje. Zato so znova odvzeli vzorce, rezultate analiz pa pričakujejo v torek ali najkasneje v sredo, je povedal direktor Komunalnega podjetja Logatec. Izvor onesnaženja še ni znan.

Izvor onesnaženja pitne vode na območju Logatca še ni znan

30. 03. 2025 14.33

Ljubljanske policiste so v petek obvestili o onesnaženju pitne vode na območju Logatca. Izvor onesnaženja še ni bil ugotovljen, izvedeni pa so bili prvi ukrepi za sanacijo omrežja. Zaradi uporabe onesnažene vode naj ne bi bilo posledic za zdravje uporabnikov.

Analize vode v Logatcu pokazale sledi detergentov, benzotriazola, kislin in amin

29. 03. 2025 19.09

Komunalno podjetje Logatec uporabnike obvešča, da zaradi onesnaženja še vedno velja prepoved uporabe pitne vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno, vključno s pranjem perila. Voda se lahko uporablja samo za sanitarne namene. Laboratorijska preizkušanja vode iz vodovodnega sistema so namreč potrdila prisotnost anionskih detergentov, benzotriazola, kislin in amin. V primeru morebitnih zdravstvenih težav se zglasite pri izbranem osebnem zdravniku ali dežurni službi zdravstvenega doma.

Voda v Logatcu ni pitna: prepoved uporabe tudi za osebno higieno

28. 03. 2025 16.21

Logatčani pozor. Voda iz sistema ni pitna. Komunalno podjetje Logatec uporabnike opozarja, da do preklica ne uporabljate pitne vode za pitje, prehrano in osebno higieno, razen za splakovanje sanitarij. Prekuhavanje vode ni zadosten ukrep, saj gre za kemično onesnaženje, opozarjajo na NIJZ.

Italijanska unija: Odpravite vinjeto na hitri cesti od meje do Kopra

23. 03. 2025 15.23

Društvo pripadnikov italijanske narodne skupnosti v Sloveniji se je pridružilo zbiranju podpisov za peticijo, ki jo je sprožila poslanka Meira Hot. Z njo namreč ministrstvo za infrastrukturo pozivajo, da ukine vinjete za odsek hitre ceste od meje z Italijo do Kopra.

Norveška sumi: prerezal ograjo, odstranil pokrov in razlil 60 ton nafte

17. 03. 2025 17.09

Norveški policisti preiskujejo vlom v zapuščeno transformatorsko postajo blizu Osla, kjer so odkrili razlitje do 60 ton nafte. Sumijo, da je storilec prerezal ograjo in s transformatorja odstranil pokrov, zaradi česar je prišlo do onesnaženja.

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah

12. 03. 2025 07.00

Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Mulj na pomembnem vodnem zajetju: odgovoren naj bi bil izvajalec del

17. 02. 2025 12.52

Do nepravilnega odlaganja mulja na območju Radovne je prišlo pri gradnji kablovoda Elektra Gorenjska. V podjetju so pojasnili, da je odgovornost za napačno odlaganje na zunanjem izvajalcu. Zagotovili so, da bodo sprejeli ukrepe, da do takšnih situacij ne bo več prihajalo, odpadke pa so že odstranili.

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke

13. 02. 2025 10.30

Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

Sum na onesnaženje v občini Gorje: po travniku naj bi polili belo snov

12. 02. 2025 19.59

Blejski policisti preiskujejo sum onesnaženja potoka na območju občine Gorje. Po neuradnih informacijah naj bi bil onesnažen potok Ribščica, desni pritok Radovne, ki teče skozi Triglavski narodni park. Storilec naj bi neznano belo snov polil po travniku, kjer je vodno zajetje za oskrbo okoli 30 tisoč prebivalcev Gorij, Bleda in Radovljice. Ali je snov nevarna, še ne vedo, prav tako ne, ali je dosegla vodno zajetje. Policisti vodijo postopek tudi v smeri suma storitve kaznivega dejanja.

'Ni bilo večjega vpliva na kakovost zraka, a potrebna je še analiza vode'

12. 02. 2025 18.30

Rezultati analiz vzorcev zraka, ki jih je ob sobotnem požaru v Mariboru odvzel mobilni ekološki laboratorij Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in bližnji okolici. Vendar pa laboratorij v poročilu priporoča še analizo podzemne vode.

Kanal obarvan živo rdeče, prebivalci krivijo lokalno industrijo

07. 02. 2025 09.12

Kanal v predmestju argentinske prestolnice Buenos Aires se je nenadoma obarval rdeče, kar je vznemirilo lokalne prebivalce. Ti opozarjajo, da onesnaženje povzročajo lokalne tovarne.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja

06. 02. 2025 18.55

Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Z avtom zletel v Soro, splezal po brežini do ceste, nato ga je zbil voznik

30. 01. 2025 09.52

V občini Gorenja vas se je zgodila huda prometna nesreča, v kateri je umrl 52-letnik. Ta je najprej z vozilom zapeljal s ceste in zletel v strugo reke Sore, nato se je po brežini vrnil peš nazaj na cesto, kjer pa je vanj trčil 46-letni voznik. 52-letnik je zaradi hudih poškodb umrl na kraju nesreče.

V Domžalah odkrili veliko onesnaženje v kanalizaciji

24. 01. 2025 20.08

Na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik so ta mesec zaznali visoko obremenjeno odpadno vodo, ki tja priteka po kanalizacijskem sistemu. Potencialnega onesnaževalca še iščejo, sumijo pa enega od industrijskih obratov v občini Kamnik. Na pristojne inšpekcijske službe ter policijo so že podali prijavo zoper neznanega povzročitelja.

Boste kaznovani, če ponoči ne boste ugasnili luči?

18. 01. 2025 07.00

Na ministrstvu za okolje so pripravili novo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki predvideva strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb. Te se nanašajo tudi na stanovanjske stavbe, kot je na primer dekorativno osvetljevanje fasad ter novoletna dekoracija. Vse občine bi morale ob tem obvezno poročati o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji, uvedle bi se nove omejitve glede svetlosti objektov za oglaševanje, strožje pa so opredeljene tudi omejitve na naravovarstvenih območjih. Za kršitelje so predvidene globe.

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak

12. 01. 2025 08.33

Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.

Navadne 'gatke' so postale 'za babice', v modernih pa so nevarne kemikalije

11. 01. 2025 17.50

Kar težko je verjeti, ampak dandanes imajo igrače, recimo barbike, za zdravje varnejša oblačila kot otroci, ki se z njimi igrajo. Evropske potrošniške organizacije so namreč ugotovile, da kar tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje bisfenole – nevarne kemikalije, ki vplivajo na hormonski sistem. In to tiste med dražjimi. Ker so nevarne kemikalije še vedno premalo regulirane, smo potrošniki prepuščeni sami sebi, da se zaščitimo pred škodljivimi učinki na naše zdravje.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva

08. 01. 2025 11.53

Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

Venera in Luna na večernem nebu zasijali v tandemu

04. 01. 2025 07.46

Večerni pogled v nebo, še posebej, če ne živite v mestu, kjer je večje svetlobno onesnaženje, je lahko prava paša za oči. Tako sta se sinoči na večernem nebu srečali Luna in Venera ter ustvarili čudovit prizor, ki je bil viden s prostim očesom. Že nocoj pa se obeta tudi prvi vrhunec meteorskega roja.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek

30. 12. 2024 15.31

Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

V hrvaškem pristanišču se je potopil 45-metrski Pacific

29. 12. 2024 15.04

V pristanišču Krilo Jesenice, ki se nahaja južno od Splita, se je potopila 45 metrov dolga ladja, imenovana Pacific. Vzrok za potopitev ladje na dno morja za zdaj še ni znan. Na mestu potopitve so postavili tudi plavajoče pregrade, ki so preprečile širjenje nafte, ki bi lahko uhajala iz plovila. Večjega onesnaženja sicer ne zaznavajo.

Ne glede na jutranjo meglo, Ljubljana v zadnjem mesecu nadpovprečno sončna

17. 12. 2024 06.00

Zdi se, da v Ljubljani ne mine jutro, ko bi se prebivalci prebudili v sončno vreme. Dan se velikokrat začne z gosto meglo, ki pa se včasih ne razkadi do popoldneva. Marsikdo pa se ob tem vpraša kakšna je kakovost zraka v prestolnici? Na Arsu pravijo, da megla onesnaženost lahko celo zmanjša.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000

10. 12. 2024 12.55

Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu

24. 11. 2024 16.42

Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku

23. 11. 2024 13.11

Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

Sodobni luksuz: tišina, tiha hoja, več dni teme in izolacije

19. 11. 2024 06.00

V sodobnem svetu, kjer hrup mestnega vrveža, prometnega kaosa in nenehnega digitalnega bombardiranja dosega vrhunec, postaja tišina vse bolj cenjena dobrina. Mnogi posamezniki in skupnosti iščejo načine, kako v svoje življenje vnesti trenutke miru in tišine, da bi se izognili preobremenjenosti in stresu, ki ju prinaša sodobno življenje.