Oprostitev Anteja Gotovine in Mladena Markača je na ulice zvabila ogromno Hrvatov. A pred prebrano sodbo je dogajanje v sodni dvorani v Haagu na ulicah spremljala le manjša skupina ljudi. Kot pravi direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (IFIMES) mag. Zijad Bećirović, vse kaže, da Hrvati niso verjeli v oprostilno sodbo. "Verjetno so pričakovali obsodbo, ampak z manjšo zaporno kaznijo," je razložil Bećirović.
Po njegovih besedah je preobrat v razsodbi mogoče pojasniti z zelo posplošeno obtožnico, ki je temeljila na skupnem zločinskem dejanju in na čezmernem obstreljevanju civilistov ter civilnih objektov. To je v osnovi težko dokazati posamezniku, haaško sodišče pa sodi na podlagi individualne odgovornosti. "V tem je bistvo takšne razsodbe," je dodal Bećirović.
Srbi tokrat niso imeli množičnih protestov
Po prebrani sodbi je na Hrvaškem sledila eksplozija čustev, zdelo se je, da vsi proslavljajo. Popolnoma drugače pa je bilo v Srbiji. Srbski mediji so na ulicah posneli izjave mimoidočih, ki so bili nad sodbo negativno presenečeni, srbski politiki pa so ponavljali, da je bila odločitev haaškega sodišča politično motivirana. Bilo je sicer nekaj incidentov, denimo zažiganje hrvaške zastave in kamenjanje avtobusa, ki se je prek ozemlja Republike srbske vračal s proslave v Vukovarju, a tistih množičnih protestov, ki so jih Srbi v preteklosti že organizirali, ni bilo.
Bećirović pravi, da je tu treba upoštevati, da je razsodba prizadela predvsem hrvaške Srbe. Ti so na Hrvaškem opazna manjšina brez zmogljivosti za kakršne koli proteste. Mile izjave srbskih politikov pa gre pripisati srbskemu trudu za vstop v EU. "Sredi decembra Srbija namreč pričakuje pridobitev datuma za začetek pogajanj za pristop k EU in je zelo previdna pri vsaki potezi, da ne bi škodovala odločitvi Evropskega sveta, ki naj bi bila v prid Srbiji," je razložil Bećirović. Po njegovem mnenju mora biti previdna tudi Hrvaška, saj devet držav članic EU še vedno ni ratificiralo hrvaške pristopne pogodbe k EU, med njim tudi Velika Britanija in Nizozemska, ki sta še posebej zadržani do Hrvaške.
Bećirovića ne preseneča, da prebivalci Srbije niso šli na ulice. Srbija se je po njegovem mnenju že navadila, da gre za dogajanje v drugi državi. "Srbija nima več zmogljivosti za množične shode, ljudje so razočarani nad političnimi voditelji, ki so jih do zdaj neštetokrat prevarali in praviloma redno z njimi manipulirali," je dodal Bećirović. Po njegovih besedah ima Srbija dovolj svojih težav in se mora dejansko ukvarjati sama s seboj. "Aktualno vodstvo Srbije izhaja iz časov Miloševića in se zaveda, da je njegov režim začel štiri vojne – prvo v Sloveniji, potem na Hrvaškem, v Bosni in nazadnje na Kosovu," je še dodal.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.